Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016
Termomodernizacja ścian

Dzięki ociepleniu ścian mniej zapłacimy za ogrzewanie, a dom zyska na urodzie. Metoda lekka sucha jest dość prosta – w ten sposób mury możemy ocieplić nawet samemu. Przy stosowanej najczęściej metodzie lekkiej mokrej łatwo o błędy – radzimy, na co zwrócić uwagę, kontrolując pracę wykonawców.

W nowych domach współczynnik przenikalności cieplnej U ścian może wynosić maksymalnie 0,25 W/(m2·K), a od początku przyszłego roku będzie to już tylko 0,23. W budynkach starszych U ścian przekracza nierzadko 1 W/(m2·K) – 1,16 to współczynnik dopuszczany przez prawo budowlane jeszcze na początku lat 80. ubiegłego wieku. Paliwo – głównie węgiel – było wówczas tanie, to i kosztami ogrzewania mało kto się przejmował.

 

Z szacunków Instytutu Ekonomii Środowiska wynika, że 70% polskich domów jednorodzinnych (czyli przeszło 3,5 mln) to budynki nie ocieplone w ogóle lub ocieplone zbyt cienką warstwą izolacji. Termomodernizacja ma prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię, także przez ograniczenie ucieczki ciepła przez źle izolowane ściany zewnętrzne. W domu zgodnym z normami sprzed 30–40 lat, o powierzchni ścian około 200 m2, obniżenie współczynnika U do dzisiejszych standardów pozwoli rocznie zaoszczędzić na ogrzewaniu powyżej 2 tys. zł.

MATERIAŁY OCIEPLENIOWE

Ściany zewnętrzne ociepla się styropianem bądź wełną mineralną. Oba materiały wykazują podobne właściwości izolacyjne, ale poza tym wyraźnie się różnią – nasiąkliwością, elastycznością, izolacyjnością akustyczną, wytrzymałością na obciążenia i odpornością na chemikalia.

Janusz Werner
FOT. AUSTROTHERM

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny