Większość nowych domów jednorodzinnych ma poddasza użytkowe. Oznacza to, że ich dachy wymagają ocieplenia. Jednak ocieplona połać dachu to konstrukcja warstwowa, zawierająca nie tylko termoizolację.
W każdym domu z użytkowym poddaszem dach musi nie tylko zabezpieczać przed deszczem i śniegiem, ale również przed ucieczką ciepła. Wbrew pozorom nie wystarczy do tego pokrycie dachu i termoizolacja pomiędzy krokwiami. Potrzebne są jeszcze dodatkowe elementy, przede wszystkim chroniące całość przed zawilgoceniem.
DWA RAZY WEŁNA
Jako ocieplenie połaci dachu najczęściej stosuje się u nas wełnę mineralną – skalną (bazaltową) lub szklaną. Specjalne odmiany styropianu albo natryskiwana pianka poliuretanowa to również rozwiązania dobre, lecz zdecydowanie mniej popularne. O powszechnym stosowaniu wełny przesądza przede wszystkim fakt, że to materiał dobrze znany wykonawcom i dostępny w każdym składzie budowlanym. Ma jednak niezaprzeczalne zalety:
jest elastyczna, dzięki czemu z łatwością szczelnie wypełnia przestrzenie pomiędzy krokwiami, sprężystość jest przy tym cechą stałą, ruchy więźby nie powodują więc powstawania szczelin w ociepleniu;
łatwo się ją tnie przy pomocy noża; jest lekka, co ułatwia pracę i nie obciąża istotnie konstrukcji dachu;
jest niepalna, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo pożarowe.
Obecnie wełnę w połaci dachu układa się w dwóch, czasem nawet w trzech warstwach. Pierwszą warstwę pomiędzy krokwiami, drugą zaś w polach umocowanego poprzecznie do nich rusztu ze stalowych profili lub łat drewnianych. Dlaczego taki układ?
Jarosław Antkiewicz FOT. DöRKEN DELTA FOLIE
Instalacje OZE - Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne
Słońce jest potężnym źródłem energii, którą dostajemy za darmo. Szkoda więc z niego nie skorzystać. Najpopularniejsze są kolektory ale ogniwa fotowoltaiczne też stopniowo zdobywają rynek.
Taras
Taras to strefa przejściowa między ogrodem a wnętrzem domu. Nawet jesienią może być komfortowym miejscem spotkań, zabaw i odpoczynku, jeśli zostanie właściwie zaplanowany, zadaszony oraz wyposażony.
Przyjazny dla ludzi, roślin i zwierząt
Pomysł na ten wielki ogród był prosty. Dosadzona roślinność, czy to na rabatach w ogrodzie, czy to na dachu domu i skarpach przy jego ścianach, miała nawiązywać do krajobrazu i nie obciążać właścicieli nadmiarem prac pielęgnacyjnych. Po dodaniu malowniczego stawu oraz zagród z miniaturową świnką teacup oraz owcami wrzosówkami, powstał niekonwencjonalny ogród.
Oświetlenie zewnętrzne domu
Nadeszła jesień i chętnie spędzamy w ogrodach ostatnie ciepłe dni. Szybko jednak robi się ciemno, dlatego tak dużą rolę odgrywa teraz zewnętrzne oświetlenie domu.
Centrale wentylacyjne - porównanie 44 modeli
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, bo tradycyjna grawitacyjna jest w wielu domach po prostu nieskuteczna, a do tego energochłonna. W nowych budynkach wymiana powietrza powoduje nawet połowę całkowitych strat ciepła. Żeby je ograniczyć, najlepiej zdecydować się na rekuperator.
Rynny
Wybierając rynny, w pierwszej kolejności musimy rozstrzygnąć dylemat dotyczący materiału, z jakiego mają być wykonane: PVC czy stal. Aby system odprowadzania wody z dachu służył przez lata, trzeba też dobrać odpowiednią liczbę elementów i ich przekrój. Warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, takich jak siatki ochronne, bariery przeciwśnieżne i instalacja przeciwoblodzeniowa, które zapobiegają uszkodzeniu rynien.
Bramy garażowe
Podczas wyboru bramy garażowej pamiętajmy, że liczy się zarówno jej funkcjonalność, jak i estetyka. Kupmy taką, która będzie odporna na próby włamania oraz bezpieczna i wygodna w użytkowaniu.
Ogrodzenie domu
Ogrodzenie powinno harmonizować z otoczeniem, mieć wygodnie rozwiązany wjazd i służyć nam przez długie lata. Zastanówmy się, czy potrzebna jest szczelna czy ażurowa przegroda, oraz ile czasu będziemy w stanie poświęcać na jej renowację.
Termomodernizacja ścian
Dzięki ociepleniu ścian mniej zapłacimy za ogrzewanie, a dom zyska na urodzie. Metoda lekka sucha jest dość prosta – w ten sposób mury możemy ocieplić nawet samemu. Przy stosowanej najczęściej metodzie lekkiej mokrej łatwo o błędy – radzimy, na co zwrócić uwagę, kontrolując pracę wykonawców.
Składane schody strychowe
Schody strychowe umożliwiają łatwe i bezpieczne wyjście na poddasze nieużytkowe, bez konieczności wykonywania drogich i zajmujących dużo miejsca schodów stałych. Rodzajów schodów jest kilka, różnią się głównie materiałem, z jakiego są wykonane oraz ilością miejsca, potrzebną do ich rozłożenia. Niezależnie od wyboru, konieczny jest prawidłowy montaż, gwarantujący bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.
Okna i parapety
Choć w projekcie domu ustalony jest rodzaj, kolor oraz wartość współczynnika U okien, to tak naprawdę dopiero przed wyborem dostawcy większość inwestorów pochyla się nad tematem. Dobranie parapetów też nie jest łatwe, choć w ich przypadku decydują głównie względy estetyczne.
Podniesienie ścianki kolankowej
Dlaczego inwestorzy podnoszą ścianki kolankowe? Bo im wyższa ścianka, tym więcej przestrzeni na poddaszu. Z dodawaniem kolejnych centymetrów i warstw pustaków trzeba jednak uważać – podniesienie ścianki kolankowej zmienia proporcje budynku i może sprawić, że będzie źle wyglądał.
Remont dachu
Każdy dach wymaga co pewien czas remontu. Jego zakres zależy od tego, jak poważne są usterki. Najmniej pracochłonna jest likwidacja drobnych nieszczelności i wymiana pojedynczych elementów uszkodzonego pokrycia. Znacznie więcej środków i nakładów pracy pochłonie ocieplenie konstrukcji czy ułożenie nowego materiału dachowego. Jeśli zaś bardzo zniszczona jest także więźba, trzeba przygotować się na duże wydatki i poważny remont.
Wełna mineralna
Wełna mineralna jest bardzo popularnym materiałem izolacyjnym w naszym kraju. Zdecydowanie dominuje przy ocieplaniu poddaszy i ścian szkieletowych. Jednak występuje również w odmianach przeznaczonych do ścian zewnętrznych, podłóg pływających i wielu innych.
Ceramika poryzowana
Podstawowym składnikiem ceramiki budowlanej jest glina. Wykorzystuje się ją od tysiącleci, bo dzięki swym właściwościom tworzy trwałe i ciepłe materiały budowlane. O walorach ceramicznych cegieł i dachówek, ich trwałości i wytrzymałości, można przekonać się podziwiając wiele zabytków architektury. Do dziś w różnych zakątkach świata spotyka się historyczne obiekty z cegły, które możemy podziwiać przede wszystkim dlatego, że wykonane zostały przed wiekami z tak trwałego budulca.
Murowanie z betonu komórkowego
Budowanie z betonu komórkowego to, od wielu lat, jeden z najpopularniejszych sposobów wznoszenia domów w technologii murowanej. Jego liczne zalety użytkowe, np. izolacyjność cieplna i akustyczna oraz trwałość, przesądzają o tym, że jest on chętnie wybierany przez inwestorów. Z kolei niewielka masa elementów, ich duże rozmiary, systemowe rozwiązania oraz łatwość i szybkość budowania, to argumenty zachęcające wykonawców.
Kominy bez błędów
Kominy odprowadzają dym i spaliny, odpowiadają za jakość powietrza we wnętrzach oraz za bezpieczeństwo pożarowe budynku. Powinny więc być szczelne, trwałe, odporne na obciążenia i przystosowane do różnych paliw. Aby spełniały swoje zadania przez długie lata muszą być solidnie zbudowane. Oto błędy, jakich należy unikać.
Instalacja elektryczna, alarmowa i inteligentna
Czasy, gdy instalacja elektryczna ograniczała się do lamp na suficie i 2–3 gniazd w każdym pokoju dawno minęły. Dziś standard jest o wiele wyższy. Układanie przewodów elektrycznych to też najlepszy moment, żeby pomyśleć o domofonie, alarmie i zintegrowanym sterowaniu rozmaitymi urządzeniami w ramach tzw. inteligentnego domu.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków naszych Czytelników
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to wyjątkowo pożyteczne i ekologiczne urządzenie dla domów, położonych w gminach, w których zbudowanie zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalne. Zalety takich oczyszczalni wskazało kilkoro naszych Rozmówców.
Pompy ciepła naszych Czytelników
Pompa ciepła dostarcza darmowe ciepło z gruntu, powietrza, wody gruntowej lub powierzchniowej. Może również ogrzewać wodę użytkową, a w upały chłodzić wnętrza. Do jakich celów przeznaczyli swoje pompy nasi Czytelnicy? Jaki rodzaj urządzenia zainstalowali, ile kosztowało na etapie instalacyjnym i czy rzeczywiście teraz tanio ogrzewa i chłodzi dom?
Wymiana starego kotła na nowoczesny system grzewczy
Wymiana kotła połączona z uzyskaniem dotacji na ten cel istotnie różni się od zwykłego remontu ogrzewania. Nie będzie to zmiana na nowsze urządzenie tego samego rodzaju lecz najczęściej przejście na inne paliwo. To z kolei oznacza, że mniejszych lub większych przeróbek będzie wymagał cały system grzewczy.
Smog w Polsce
O smogu mówi się coraz głośniej – że jest szkodliwy, a nawet zabija. Że w naszym kraju to już poważny problem, szczególnie na południu. I coraz częściej, jako winnych jego powstawania, wskazuje się właścicieli domów jednorodzinnych palących w starych piecach byle czym. Pora zatem wyjaśnić, jak smog powstaje, czy rzeczywiście jest taki groźny i jak możemy z nim walczyć?
Zamiast parterowego
Stella i Rafał starannie projektowali ze znajomymi architektami swój dom, bo musieli uwzględnić trudne warunki na działce oraz chcieli w ładnej bryle rozrysować komfortowo wygodny układ wnętrz. Postarali się, żeby wygląd i funkcje budynku podobały się i domownikom, i ewentualnym przyszłym nabywcom.
Z przestronną werandą
Dom Uli i Maćka ma tradycyjną i bardzo prostą bryłę, której główną ozdobą jest przestronna otwarta weranda. W lecie skupia się na niej życie rodzinne i towarzyskie.
Z przestronną werandą
Dom Uli i Maćka ma tradycyjną i bardzo prostą bryłę, której główną ozdobą jest przestronna otwarta weranda. W lecie skupia się na niej życie rodzinne i towarzyskie.