Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest bardzo popularnym materiałem izolacyjnym w naszym kraju. Zdecydowanie dominuje przy ocieplaniu poddaszy i ścian szkieletowych. Jednak występuje również w odmianach przeznaczonych do ścian zewnętrznych, podłóg pływających i wielu innych.

Pod ogólną nazwą wełny mineralnej kryją się dwie duże grupy włóknistych materiałów izolacyjnych, otrzymywanych z zupełnie różnych surowców.

 

Szklaną uzyskuje się z piasku kwarcowego lub stłuczki szklanej. Skalną zaś ze skał bazaltowych z niewielką domieszką żużlu. Za to metoda produkcji w obu przypadkach jest dość podobna – po rozgrzaniu do bardzo wysokiej temperatury, surowiec topi się i można z niego otrzymać bardzo cienkie włókna. Następnie włókna nasyca się substancją hydrofobizującą, czyli zmniejszającą nasiąkliwość. Potem formuje się maty lub płyty, sklejając włókna specjalnym lepiszczem.

 

Warto dodać, że w handlu dostępne są też inne rodzaje mat i płyt z wełny, podobne do mineralnej z wyglądu i pod wieloma innymi względami, ale pochodzące z całkiem odmiennych, organicznych surowców:

  • z wełny drzewnej;
  • z naturalnej wełny owczej.

Te materiały nie zdobyły u nas specjalnej popularności, ich produkcja i oznakowanie podlega też innym normom i w tym tekście nie będziemy się nimi zajmować.

Jarosław Antkiewicz
FOT. ROCKWOOL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!