Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016
Instalacje OZE - Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne

Słońce jest potężnym źródłem energii, którą dostajemy za darmo. Szkoda więc z niego nie skorzystać. Najpopularniejsze są kolektory ale ogniwa fotowoltaiczne też stopniowo zdobywają rynek.

Gdybyśmy potrafili efektywnie wykorzystywać promieniowanie słoneczne, skończyłyby się nasze problemy z zapotrzebowaniem na energię. W naszym klimacie na 1 m2 gruntu pada rocznie ilość promieniowania odpowiadająca energetycznie około 100 m3 gazu ziemnego! Jednak kłopot w tym, że odbywa się to w sposób skrajnie nierównomierny – w zimowe dni otrzymujemy nawet 50 razy mniej energii niż latem. Bilans roczny wygląda tak, że 80% energii słonecznej trafia do nas w okresie od początku kwietnia do końca września, w czasie, kiedy praktycznie nie musimy ogrzewać domów. Za to na zimę, czyli łącznie na grudzień, styczeń i luty, przypada zaledwie ok. 6%.

 

Nie ma jednak co rozpaczać – to zaburzenie proporcji oznacza, że dla odmiany latem dostajemy bardzo dużo energii i jej wykorzystanie staje się łatwiejsze. Dzięki temu nawet niewielka instalacja solarna może nam zapewnić wystarczająco dużo ciepłej wody latem oraz wspomóc jej podgrzewanie wiosną i jesienią.

DLACZEGO KOLEKTORY?

Energia słoneczna jest za darmo, na opodatkowanie posiadaczy kolektorów też jeszcze żaden minister nie wpadł. W związku z tym podstawowy powód, dla którego warto mieć kolektory, jest oczywisty – oszczędzamy na kosztach eksploatacji domu. W polskich warunkach kolektory służą przede wszystkim do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), niezbędnej do mycia, zmywania itp. Im więcej jej zużywamy, tym bardziej opłacalna staje się inwestycja w kolektory. Nie zapominajmy bowiem, że chociaż słońce jest za darmo, to instalacja solarna już nie. Zakup zwróci się szybko, jeżeli mamy dużą rodzinę, a tym bardziej, gdy kolektory służą też do podgrzewania wody w basenie. Za to w domu, gdzie mieszka jedna czy dwie osoby, opłacalność może być mocno wątpliwa.

Jarosław Antkiewicz
FOT. HEWALEX

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny