Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016
Murowanie z betonu komórkowego

Budowanie z betonu komórkowego to, od wielu lat, jeden z najpopularniejszych sposobów wznoszenia domów w technologii murowanej. Jego liczne zalety użytkowe, np. izolacyjność cieplna i akustyczna oraz trwałość, przesądzają o tym, że jest on chętnie wybierany przez inwestorów. Z kolei niewielka masa elementów, ich duże rozmiary, systemowe rozwiązania oraz łatwość i szybkość budowania, to argumenty zachęcające wykonawców.

Pomimo dużej popularności i ponad 60-letniego doświadczenia w budowaniu z tego materiału, wykonawcy nadal popełniają błędy. Najczęściej bagatelizują oni zalecenia wykonawcze oraz te wynikające z norm dotyczących projektowania i wznoszenia konstrukcji murowych. Inwestor nie mający szczegółowej wiedzy budowlanej nie jest w stanie sam skontrolować poprawności wykonania wszystkich prac, to zadanie dla kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowiony).

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Między innymi za mało jest wykształconych murarzy. Ponadto wskazówki zawarte w projekcie zwykle są bardzo ubogie, lub nie ma ich wcale. Dlatego tak ważny jest fachowy nadzór w trakcie budowy.

ROLA KIEROWNIKA BUDOWY

Inwestor decydujący się na postawienie własnego domu zwykle poszerza swoją wiedzę, czytając czasopisma fachowe i fora internetowe. Nie uda mu się jednak poznać w ten sposób wszelkich tajników wybranej technologii wznoszenia ścian i użytych materiałów. Mimo że taka ogólna wiedza jest bardzo przydatna, nie jest wystarczająca do tego, by móc samodzielnie kontrolować budowę. Od tego inwestor ma właśnie kierownika budowy (lub inspektora nadzoru inwestorskiego, jeśli na zatrudnienie takowego się zdecyduje).

Tomasz Rybarczyk
FOT. SOLBET

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny