Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016
Pompy ciepła naszych Czytelników

Pompa ciepła dostarcza darmowe ciepło z gruntu, powietrza, wody gruntowej lub powierzchniowej. Może również ogrzewać wodę użytkową, a w upały chłodzić wnętrza. Do jakich celów przeznaczyli swoje pompy nasi Czytelnicy? Jaki rodzaj urządzenia zainstalowali, ile kosztowało na etapie instalacyjnym i czy rzeczywiście teraz tanio ogrzewa i chłodzi dom?

Instalacja grzewcza z pompą ciepła, zaprojektowana w optymalny sposób, to w wielu przypadkach z jednej strony wyraz dbałości właścicieli o domowe finanse, a z drugiej – o naturalne środowisko. Tę technologię na pewno warto zastosować na terenach bez dostępu do sieci gazowej, oraz gdy trzeba budować przyłącze gazowe o długości kilkuset metrów. Wtedy koszty instalacyjne układu grzewczego z pompą ciepła nie są tak wysokie, w zestawieniu z instalacją z kotłem na gaz, jak się powszechnie uważa. Porównywalność tych wydatków wykazują szczegółowe wyliczenia fachowców.

KOSZT INWESTYCYJNY UKŁADU Z POMPĄ CIEPŁA I Z KOTŁEM GAZOWYM

Na początek warto zaznaczyć, że dla pompy ciepła nie potrzeba budować komina spalinowego (bo nie wytwarza ona spalin), ani kotłowni (zajmuje pow. ok. 1 m2). Przyjmując, że dla obu porównywanych tu układów w budynkach o pow. 200 m2 koszt armatury, ułożenia instalacji podłogowej i robocizny będzie podobny, głównymi składnikami, używanymi do porównania kosztów inwestycyjnych, są dla instalacji z pompą ciepła – samo urządzenie, zasobnik c.w.u. oraz dolne źródło, natomiast dla instalacji gazowej – przyłącze, komin (lub przewód powietrzno-spalinowy) i kotłownia, kocioł grzewczy i zasobnik wody.

 

Jeszcze kilka lat temu oferty kosztorysowe firm, instalujących pompy ciepła, osiągały przedział 70 000–80 000 zł. Obecnie kształtują się na niższym poziomie – zazwyczaj w granicach 30 000–40 000 zł, a w tym pompa o mocy 7–10 kW ok. 20 000 zł, zasobnik c.w.u. 2000–6000 zł, dolne źródło ok. 15 000 zł. Instalacja gazowa wymaga przyłącza za 5000–12 000 zł, komina spalinowego za 3000–4000 zł lub przewodu powietrzno-spalinowego za 500–1000 zł, kotła grzewczego i zasobnika c.w.u. (w zależności od rozwiązania) za 5000–12 000 zł. Zatem koszty instalacyjne drugiej instalacji mogą być niewiele niższe od pierwszej. Różnica szybko zwraca się podczas eksploatacji.

Lilianna Jampolska
fot. DE DIETRICH

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny