Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016
Ceramika poryzowana

Podstawowym składnikiem ceramiki budowlanej jest glina. Wykorzystuje się ją od tysiącleci, bo dzięki swym właściwościom tworzy trwałe i ciepłe materiały budowlane. O walorach ceramicznych cegieł i dachówek, ich trwałości i wytrzymałości, można przekonać się podziwiając wiele zabytków architektury. Do dziś w różnych zakątkach świata spotyka się historyczne obiekty z cegły, które możemy podziwiać przede wszystkim dlatego, że wykonane zostały przed wiekami z tak trwałego budulca.

Najnowocześniejszym dziś rozwiązaniem do budowy ścian z ceramiki są pustaki poryzowane. Określenie to pochodzi od drobnych przestrzeni (porów), jakie wypełniają ceramiczne ścianki bloczka. Oprócz nich wewnątrz wyrobów znajdują się precyzyjnie zaprojektowane układy kanałów (drążeń). Dzięki temu materiał ten jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym.

 

Elementy poryzowane mogą służyć do budowy domów jednorodzinnych, ale również do wznoszenia wielokondygnacyjnych konstrukcji. Mimo swoich dużych rozmiarów są lekkie, spełniają także wszystkie konstrukcyjne wymagania wytrzymałościowe. Boczne zamki, czyli pióro-wpust, dodatkowo ułatwiają osiąganie szybkiego tempa prac. Mur nabiera jednorodnego charakteru ceramicznej ściany o minimalnym ryzyku powstawania mostków termicznych.

 

Ceramika jest materiałem zupełnie niepalnym. Nigdy nie jest źródłem pożaru, dając mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Solidne, ceramiczne ściany przez wiele godzin mogą opierać się niszczącemu działaniu ognia, skutecznie chroniąc życie i mienie domowników. Gdyby jednak doszło do pożaru, to ceramika, która sama jest wytwarzana w bardzo wysokiej temperaturze, nie wydziela wówczas żadnych szkodliwych substancji.

Mirosław Rzeszutko
FOT. WIENERBERGER

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny