Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016
Remont dachu

Każdy dach wymaga co pewien czas remontu. Jego zakres zależy od tego, jak poważne są usterki. Najmniej pracochłonna jest likwidacja drobnych nieszczelności i wymiana pojedynczych elementów uszkodzonego pokrycia. Znacznie więcej środków i nakładów pracy pochłonie ocieplenie konstrukcji czy ułożenie nowego materiału dachowego. Jeśli zaś bardzo zniszczona jest także więźba, trzeba przygotować się na duże wydatki i poważny remont.

Dach pełni w domu niezwykle istotną rolę. Chroni przed warunkami atmosferycznymi i zatrzymuje w budynku ciepło. Stromy – ma dodatkowo spory wpływ na wygląd bryły. Jeżeli więc podczas jego oględzin zauważymy jakieś niepokojące oznaki, takie jak ślady korozji biologicznej na konstrukcji, odkształcenia krokwi czy przecieki, nie powinniśmy ich bagatelizować. W porę rozpoczęte prace naprawcze mogą znacznie ograniczyć szkody.

NAPRAWA WIĘŹBY DACHOWEJ

Kontrolę stanu dachu warto rozpocząć od więźby dachowej. To ona stanowi bowiem podporę dla kolejnych warstw izolacyjnych i pokrycia. W budownictwie jednorodzinnym konstrukcję tę wykonuje się przeważnie z drewna. Przy wszystkich swoich zaletach, materiał ten ma również wady – źle reaguje na wilgoć, jest też podatny na uszkodzenia przez grzyby i owady. Jeżeli więc na więźbie pojawią się kolonie grzybów bądź ślady żerowania owadów, warto zasięgnąć porady mykologa budownictwa (specjalisty od grzybów domowych), który podpowie, jak rozwiązać problem. Jednym z wariantów jest zaaplikowanie odpowiednich środków chemicznych lub podgrzanie poddasza do przynajmniej 50°C – w takiej temperaturze giną larwy owadów. Specjalista może też zarekomendować ociosanie i wzmocnienie zaatakowanych elementów.

 

Innym powodem do niepokoju jest nadmierne ugięcie się krokwi. Może być spowodowane ułożeniem na dachu zbyt ciężkiego pokrycia, wadami elementów więźby lub złym wykonaniem połączeń. Również w tym przypadku oględzin powinien dokonać specjalista – konstruktor, który fachowo oceni stan więźby. Bez jego opinii nie wolno dokonywać żadnych zmian w konstrukcji dachu. Tego typu usterki usuwa się przeważnie wzmacniając osłabiony element obustronnymi nakładkami z desek, sklejki lub stalowych płaskowników. W podobny sposób naprawia się uszkodzone oparcie krokwi na płatwiach oraz połączenia w kalenicy. Innym wariantem jest wymiana wadliwej krokwi na nową – o odpowiedniej nośności.

Norbert Skupiński
FOT. BLACHY PRUSZYŃSKI

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny