Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016
Okna i parapety

Choć w projekcie domu ustalony jest rodzaj, kolor oraz wartość współczynnika U okien, to tak naprawdę dopiero przed wyborem dostawcy większość inwestorów pochyla się nad tematem. Dobranie parapetów też nie jest łatwe, choć w ich przypadku decydują głównie względy estetyczne.

Pierwszy dylemat jaki rozstrzygają inwestorzy to to, z jakiego materiału mają być okna, a w zasadzie profile, z których będą wykonane. Wszystkie mają podobne właściwości, różnią się jedynie wyglądem i ceną, wybór nie jest więc prosty. Najtańsze są okna z PVC, droższe – drewniane, a najdroższe – aluminiowo-drewniane i aluminiowe. Dobór parapetów jest łatwiejszy, te zewnętrzne w większości są metalowe lub z kształtek ceramicznych, wewnętrzne natomiast drewniane, z PVC lub z kamienia.

 

Standardowo w oknach montuje się okucia umożliwiające otwieranie i uchylanie skrzydeł. W oknach tarasowych warto dopłacić za hamulec, służący do zablokowania otwartego skrzydła. Szerokie przeszklenia tarasowe obecnie najczęściej wyposaża się w okucia, które pozwalają na przesuwanie (albo unoszenie i przesuwanie) skrzydeł. W kuchni w oknie nad zlewem można również zdecydować się na okna przesuwne, umożliwiające otwarcie skrzydła bez konieczności składania baterii. Warto też dopłacić za klamkę z kluczykiem, dodatkowe zaczepy antywyważeniowe, a także osłony przeciwsłoneczne i moskitiery. Kompleksowe zamówienie będzie na pewno tańsze, niż dokupowanie tych akcesoriów oddzielnie.

PVC KONTRA DREWNO I ALUMINIUM

Profile z PVC zbudowane są z kilku komór, wbrew powszechnej opinii sama ich liczba nie wpływa na ciepłochronność okna. Znaczenia ma szerokość profili. Wielu producentów okien wytwarza je z gotowych profili, uzupełniając je o okucia i zestawy szybowe. Profile wzmacniane są kształtownikami stalowymi lub aluminiowymi, które poprawiają ich wytrzymałość i sztywność, ale jednocześnie pogarszają ich właściwości termoizolacyjne. Dlatego część producentów wyposaża okna w wytłaczane razem z profilem kształtowniki z tworzyw sztucznych i włókna szklanego, które gwarantują lepszą izolacyjność cieplną.

Joanna Dąbrowska
FOT. SCHÜCO

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny