Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016
Rynny

Wybierając rynny, w pierwszej kolejności musimy rozstrzygnąć dylemat dotyczący materiału, z jakiego mają być wykonane: PVC czy stal. Aby system odprowadzania wody z dachu służył przez lata, trzeba też dobrać odpowiednią liczbę elementów i ich przekrój. Warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, takich jak siatki ochronne, bariery przeciwśnieżne i instalacja przeciwoblodzeniowa, które zapobiegają uszkodzeniu rynien.

Zadaniem systemu rynnowego jest odprowadzanie wody opadowej z dachu i niedopuszczanie do zalewania elewacji domu. Rynny muszą być zatem szczelne, solidne, a przy tym estetyczne, ponieważ stanowią istotny element architektoniczny. Na polskim rynku dominuje orynnowanie z PVC i ze stali. Jakie są zalety i wady tych materiałów?

PVC

Rynny plastikowe produkowane są z utwardzonego polichlorku winylu, czyli PVC. Materiał ten jest łatwy w obróbce, dlatego montaż tego typu rynien nie sprawia większych problemów. Inną jego charakterystyczną cechą jest odporność na korozję – wyroby takie dobrze sprawdzają się więc w miejscach zacienionych i wilgotnych (np. w lesie, w rejonach nadmorskich, w pobliżu zbiorników wodnych). Dzięki barwieniu tworzywa w masie, produkty te są niewrażliwe na drobne zarysowania. Oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego bez problemu dopasujemy je do każdego pokrycia dachowego i elewacji.

 

Wadą PVC jest podatność na uszkodzenia mechaniczne. Rynny z plastiku są też wrażliwe na promienie słoneczne – pod ich wpływem mogą zmieniać kolor. Trzeba też pamiętać, że rozgrzany plastik bardzo się rozszerza, co trzeba uwzględnić przy montażu (łączenia muszą umożliwiać swobodną zmianę wymiarów elementów).

Norbert Skupiński
FOT. GALECO

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny