Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016
Rozmowy z Majstrem Guru - Ściany i stropy

To w jaki sposób i z jakich materiałów postawić dom, to najważniejsze dylematy, z jakimi na początku boryka się każdy inwestor. Od rozstrzygnięcia tych kwestii zwykle zaczyna się cały proces planowania i budowania. Choć samo murowanie ścian nie jest skomplikowane to ciągle rodzi wiele niewiadomych. W rozmowie z fachowcem omówimy wszystkie z nich.

Rozmowy z Majstrem Guru - Ściany i stropy
Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, panie inżynierze!

 

Majster Guru: – Dzień dobry, w czym mogę pomóc?

 

Przymierzam się do budowy domu i chciałbym się dowiedzieć, z jakich materiałów postawić ściany i strop, by budynek był ciepły, a koszty budowy umiarkowane? Zależy mi na solidnym materiale, który będzie jednocześnie łatwy w obróbce, by murarze sprawnie pracowali. Chcę zacząć budowę wczesną wiosnę i zimą zamieszkać w nowy domu.

 

– Jednoznacznie nie da się na takie pytanie odpowiedzieć, bo każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a różnice w wydatkach między popularnymi rodzajami ścian są niewielkie.

 

Co zatem powinno decydować o wyborze takiej czy innej konstrukcji ściany i użytych materiałów?

 

– Wybór rodzaju ścian zewnętrznych jest wynikiem kompromisu między własnościami użytkowymi, tempem budowy, estetyką i kosztami budowy. Cechą najczęściej braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ściany zewnętrznej jest jej ciepłochronność. Współczynnik przenikania ciepła U wymagany przepisami nie może być większy niż 0,25 W/(m²·K), ale z reguły dążymy do uzyskania jeszcze lepszej izolacji cieplnej.

 

Czy poprawa ciepłochronności ścian wpływa odczuwalnie na obniżenie kosztów ogrzewania?

 

– Dokładne wyliczenia przeprowadza się tylko dla konkretnego budynku, ale możemy określić przybliżone efekty dla typowych warunków i popularnych technologii budowania.

 

Najwygodniej analizę odnieść do 1 m² powierzchni ścian, przyjmując przeciętną liczbę tzw. stopniogodzin o wartości 75 000 Kh (czasokres sezonu grzewczego 5000 godzin, średnia różnica temperatury zewnętrznej i wewnętrznej 16 K).

 

Przyjmując jako wartość wyjściową przenikalność ciepła na poziomie 0,25 W/(m²·K), możemy łatwo wyliczyć, o ile zmniejszy się zużycie energii, gdy poprawimy termoizolacyjność ścian obniżając współczynnik U do 0,20 W/(m²·K).

 

Pozostaje jeszcze porównanie różnicy kosztów inwestycyjnych dla obu wariantów ciepłochronności oraz cen energii wykorzystanej do ogrzewania. Jeśli poprawę termoizolacji ograniczymy do zwiększenia grubości ocieplenia, wzrost kosztów inwestycyjnych będzie stosunkowo niewielki – dołożenie 4–5 cm styropianu (np. 20 cm zamiast 15) to wydatek rzędu 6–8 zł/m², czyli 1200–1600 zł dla 200 m².

 

Natomiast po stronie oszczędności, kwoty mogą być bardzo różne, w zależności od tego czym będziemy dom ogrzewać:

  • węglem, oszczędzimy rocznie ok. 120 zł (750 kWh x 0,16 zł/kWh),
  • gazem ziemnym – niespełna 200 zł (750 kWh x 0,25 zł/kWh),
  • olejem opałowym – 300 zł (750 kWh x 0,42 zł/kWh),
  • prądem – 450 zł (750 kWh x 0,60 zł/kWh).

Dołożone 1200–1600 zł na grubsze ocieplenie o 5 cm zwróci się dopiero po 10–13 latach w przypadku ogrzewania najtańszym węglem i po 3–4 latach korzystania z najdroższej energii elektrycznej. W ten sam sposób możemy sprawdzić, jakie korzyści przyniesie dalsze poprawianie ciepłochronności, przy czym trzeba brać pod uwagę konieczność dokonania poważniejszych, a więc i kosztowniejszych zmian, np. w rodzaju materiałów użytych do budowy ścian, gdy dalsze pogrubianie ocieplenia nie będzie możliwe. Ta przybliżona analiza nakładów inwestycyjnych i spodziewanych oszczędności pozwala zatem wyznaczyć ekonomiczną granicę, po przekroczeniu której oszczędności w zasadzie nie będzie.

Redakcja BD
FOT. TERMALICA (BRUK-BET)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje