Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016
Rozmowy z Majstrem Guru - Ściany i stropy

To w jaki sposób i z jakich materiałów postawić dom, to najważniejsze dylematy, z jakimi na początku boryka się każdy inwestor. Od rozstrzygnięcia tych kwestii zwykle zaczyna się cały proces planowania i budowania. Choć samo murowanie ścian nie jest skomplikowane to ciągle rodzi wiele niewiadomych. W rozmowie z fachowcem omówimy wszystkie z nich.

Rozmowy z Majstrem Guru - Ściany i stropy
Dociekliwy Inwestor: – Dzień dobry, panie inżynierze!

 

Majster Guru: – Dzień dobry, w czym mogę pomóc?

 

Przymierzam się do budowy domu i chciałbym się dowiedzieć, z jakich materiałów postawić ściany i strop, by budynek był ciepły, a koszty budowy umiarkowane? Zależy mi na solidnym materiale, który będzie jednocześnie łatwy w obróbce, by murarze sprawnie pracowali. Chcę zacząć budowę wczesną wiosnę i zimą zamieszkać w nowy domu.

 

– Jednoznacznie nie da się na takie pytanie odpowiedzieć, bo każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a różnice w wydatkach między popularnymi rodzajami ścian są niewielkie.

 

Co zatem powinno decydować o wyborze takiej czy innej konstrukcji ściany i użytych materiałów?

 

– Wybór rodzaju ścian zewnętrznych jest wynikiem kompromisu między własnościami użytkowymi, tempem budowy, estetyką i kosztami budowy. Cechą najczęściej braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ściany zewnętrznej jest jej ciepłochronność. Współczynnik przenikania ciepła U wymagany przepisami nie może być większy niż 0,25 W/(m²·K), ale z reguły dążymy do uzyskania jeszcze lepszej izolacji cieplnej.

 

Czy poprawa ciepłochronności ścian wpływa odczuwalnie na obniżenie kosztów ogrzewania?

 

– Dokładne wyliczenia przeprowadza się tylko dla konkretnego budynku, ale możemy określić przybliżone efekty dla typowych warunków i popularnych technologii budowania.

 

Najwygodniej analizę odnieść do 1 m² powierzchni ścian, przyjmując przeciętną liczbę tzw. stopniogodzin o wartości 75 000 Kh (czasokres sezonu grzewczego 5000 godzin, średnia różnica temperatury zewnętrznej i wewnętrznej 16 K).

 

Przyjmując jako wartość wyjściową przenikalność ciepła na poziomie 0,25 W/(m²·K), możemy łatwo wyliczyć, o ile zmniejszy się zużycie energii, gdy poprawimy termoizolacyjność ścian obniżając współczynnik U do 0,20 W/(m²·K).

 

Pozostaje jeszcze porównanie różnicy kosztów inwestycyjnych dla obu wariantów ciepłochronności oraz cen energii wykorzystanej do ogrzewania. Jeśli poprawę termoizolacji ograniczymy do zwiększenia grubości ocieplenia, wzrost kosztów inwestycyjnych będzie stosunkowo niewielki – dołożenie 4–5 cm styropianu (np. 20 cm zamiast 15) to wydatek rzędu 6–8 zł/m², czyli 1200–1600 zł dla 200 m².

 

Natomiast po stronie oszczędności, kwoty mogą być bardzo różne, w zależności od tego czym będziemy dom ogrzewać:

  • węglem, oszczędzimy rocznie ok. 120 zł (750 kWh x 0,16 zł/kWh),
  • gazem ziemnym – niespełna 200 zł (750 kWh x 0,25 zł/kWh),
  • olejem opałowym – 300 zł (750 kWh x 0,42 zł/kWh),
  • prądem – 450 zł (750 kWh x 0,60 zł/kWh).

Dołożone 1200–1600 zł na grubsze ocieplenie o 5 cm zwróci się dopiero po 10–13 latach w przypadku ogrzewania najtańszym węglem i po 3–4 latach korzystania z najdroższej energii elektrycznej. W ten sam sposób możemy sprawdzić, jakie korzyści przyniesie dalsze poprawianie ciepłochronności, przy czym trzeba brać pod uwagę konieczność dokonania poważniejszych, a więc i kosztowniejszych zmian, np. w rodzaju materiałów użytych do budowy ścian, gdy dalsze pogrubianie ocieplenia nie będzie możliwe. Ta przybliżona analiza nakładów inwestycyjnych i spodziewanych oszczędności pozwala zatem wyznaczyć ekonomiczną granicę, po przekroczeniu której oszczędności w zasadzie nie będzie.

Redakcja BD
FOT. TERMALICA (BRUK-BET)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny