Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016
Remont ścian wewnętrznych

Już po kilku latach użytkowania ściany potrzebują odświeżenia i drobnych napraw – bo są zabrudzone, poobijane, pojawiają się na nich pęknięcia. Tym nieodnawianym od dziesięcioleci pomoże tylko generalny remont – zdarza się, że są zawilgocone i zagrzybione, tynk się ich nie trzyma, zazwyczaj są krzywe.

Remont ścian wewnętrznych
Odnawianie ścian kilkuletnich jest dość proste – o ile mamy równe tynki. Do malowania i klejenia tapet możemy sprowadzić malarzy, albo wykonać te prace samodzielnie. Remont starych ścian na ogół powierzamy fachowcom. Często roboty obejmują bowiem skucie starych tynków i położenie nowych, albo przynajmniej skrobanie starych powłok malarskich i wyrównywanie ubytków, pokrycie ścian płytami gipsowo-kartonowymi, układanie na nich okładzin z ceramiki, drewna czy PVC. Na początek omówimy odświeżanie ścian stosunkowo nowych. To zagadnienie potraktujemy wnikliwiej, mając na uwadze tych, którzy sami zabierają się za robotę. Poważniejszy remont starych murów opiszemy mniej szczegółowo, bo na samodzielnie kładzenie tynków decydują się nieliczni, a idzie raczej o pokazanie sposobów na odmienienie starych ścian.

 

Na ścianach nowych po kilku latach używania widać ciemne smugi nad kaloryferami, ślady dziecięcych rąk, plamy w kuchni. Nie da się uniknąć obitych narożników i dziur po źle wbitym gwoździu czy zbyt energicznie dosuniętym do ściany meblu.

MALOWANIE

To najprostszy i wybierany najczęściej sposób na odnowienie ścian. Przed przystąpieniem do prac kompletujemy potrzebne narzędzia – wałki i pędzle, odpowiednie do upatrzonej farby (przyda się też wałek z osłoną, chroniącą sąsiednią ścianę, i pędzel do trudno dostępnych miejsc), kuwety, drabinę. Ściany odkurzamy i myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (nie stosujemy zawierających nabłyszczacze płynów do mycia naczyń) – dobrze jest sięgnąć po mydło malarskie. Dokładnie czyścimy narożniki i łączenia ścian z sufitem. Taśmami malarskimi zabezpieczamy krawędzie okien i drzwi, a folią meble, które zostają w pomieszczeniu, i podłogę. Drobne uszkodzenia wypełniamy zaprawą gipsową lub szpachlówką do tynku. Pęknięcia warto poszerzyć, pogłębić i zwilżyć przed uzupełnieniem. Szczeliny na styku otynkowanych ścian i płyt gipsowo-kartonowych wypełniamy akrylem. Plamy usuwamy wodą z mydłem malarskim i zamalowujemy farbą izolującą. Wyczyszczone ściany gruntujemy – co zwiększa przyczepność farby i zmniejszając chłonność podłoża, redukuje jej zużycie.

Janusz Werner
FOT. ŚNIEŻKA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje