Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016
Odpływ liniowy

Proste rozwiązania zawsze są najbardziej praktyczne. Między innymi dlatego coraz więcej osób wykańczających swoje domu rezygnuje z tradycyjnego brodzika, decydując się na odpływ liniowy zamontowany w posadzce.

Odpływ liniowy

RYNIENKA I RUSZT

Odwodnienie liniowe prysznica to wbudowana w podłogę rynienka (korytko), zbierająca wodę i kierująca ją do odpływu. Jedynym widocznym elementem instalacji jest ruszt (maskownica) umieszczony na poziomie płytek podłogowych, który przykrywa korytko.

 

Tego typu rozwiązania popularne są nie tylko ze względu na wygląd i modę, ale przede wszystkim z uwagi na wygodę – nie mają żadnych progów, umożliwiają więc korzystanie z prysznica osobom starszym czy o mniejszej sprawności.

 

Łazienkowy odpływ liniowy najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu. Można wtedy przewidzieć właściwą grubość poszczególnych warstw podłogi (co najmniej 15 cm), aby zmieścić w niej między innymi rynienkę prysznicową z syfonem oraz podejście kanalizacyjne.

 

Najmniej kłopotliwa jest wykonanie odwodnienia liniowego w podłodze na gruncie – z uwagi na znaczną grubość ocieplenia. Jeśli prace planowane są na piętrze, konstruktor powinien ocenić, czy grubość podłogi jest wystarczająca oraz czy wykonanie zagłębienia na rurę odprowadzającą nie uszkodzi stropu.

 

NOWOCZESNOŚĆ

 

Natrysk z liniowym systemem odprowadzania wody pasuje do łazienek urządzonych nowocześnie, minimalistycznie.

 

Pozbawiony brodzika (i kabiny) jest praktycznie niewidoczny i doskonale wkomponowuje się w styl wnętrza. Widoczny element, czyli korytko można wybrać tak, aby nie odróżniało się od płytek na posadzce, lub kupić model dekoracyjny.

Joanna Dąbrowska
FOT. KESSEL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje