Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016
Ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem

Każdy chciałby mieć ogrzewanie tanie w eksploatacji, niczym pompa ciepła lub kocioł węglowy, nie wymagające obsługi, a przy tym łatwe i niedrogie w instalacji, jak kocioł elektryczny. Niestety, takiego ideału nie ma i musimy iść na kompromisy. Najważniejsze, żebyśmy wiedzieli, jakie konsekwencje będą miały nasze decyzje.

Ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem
Najistotniejszy etap wyboru systemu ogrzewania to określenie własnych priorytetów. Ma być tanio w zakupie, niedrogo w eksploatacji, czy może bezobsługowo? Kilka cech da się połączyć, wypracować jakiś kompromis, ale wszystkiego naraz mieć nie będziemy. A każdy nasz wybór ma konsekwencje, o których powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy ostateczne decyzje.

 

Bardzo niedoceniany aspekt to wzajemne dopasowanie elementów tworzących ogrzewanie: kotła, grzejników, podłogówki, zaworów, pomp, sterowników itd. Nie bez racji mówi się o systemie grzewczym. Można kupić np. obiektywnie dobrej jakości kocioł, ale kompletnie niedopasowany swoją mocą i specyfiką do budynku, a wtedy ogrzewanie nigdy nie będzie działać zadowalająco.

 

Nawet jeżeli same urządzenia będą dobre, ich pracą trzeba jeszcze właściwie sterować. Tylko wtedy do budynku będzie trafiać odpowiednia ilość ciepła i to w czasie, gdy jest rzeczywiście potrzebne. Wcale nierzadko ktoś jest bardzo niezadowolony z instalacji grzewczej, która mogłaby działać całkiem dobrze po wyregulowaniu hydraulicznym, zmianie nastaw sterownika kotła i regulatora temperatury.

 

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i pod tym względem.

Jarosław Antkiewicz
FOT. MITSUBISHI ELECTRIC

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje