Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016
Okna panoramiczne i tarasowe

Nowoczesne profile i okucia okienne pozwalają na realizację śmiałych wizji architektonicznych. Niemal wszystkie ściany budynków mogą być przeszklone – co widać na przykładzie biurowców czy galerii handlowych, a coraz częściej również domów jednorodzinnych.

Okna panoramiczne i tarasowe
Wielkoformatowe przeszklenia są obecnie modne. Nadają bryle budynku lekkości i nowoczesności. Otwierają wnętrza na otaczający krajobraz i doskonale je doświetlają – dzięki temu wydają się przestronniejsze. Okna panoramiczne najczęściej planuje się w salonie – zwykle jako przesuwne wyjście na taras. Niekiedy znajdują się także w innych pomieszczeniach, np. w sypialni czy gabinecie. Mogą stanowić fragment ściany – nie muszą się otwierać.

 

Pomimo że duże przeszklenia mają liczne zalety, pojawiają się wątpliwości, czy latem nie będą prowadzić do przegrzewania się pomieszczeń, a zimą generować zbyt dużych strat ciepła. Czy nie okażą się zbyt ciężkie i niestabilne, albo czy nie obniżą poziomu bezpieczeństwa domowników. Obecnie producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym okna panoramiczne doskonale spełniają swoje zadanie.

WYTRZYMAŁE PROFILE

Materiał profili okiennych ma kluczowe znaczenie. Ramy muszą być bowiem wystarczająco sztywne, aby mogły zapewnić trwałość konstrukcji. Drzwi tarasowe z trzema szybami ważą niekiedy 500 kg – rodzaj profili (a także ich grubość) należy dobierać odpowiednio do wielkości i ciężaru oszklenia. Poszczególne materiały różnią się parametrami – najbardziej wytrzymałe jest aluminium i drewno.

 

Rodzaj i grubość ram decyduje też o izolacyjności cieplnej szklanej przegrody. Te najpopularniejsze – z PVC i z drewna – charakteryzuje podobna (dość wysoka) izolacyjność.

Małgorzata Kolmus
FOT. REHAU

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje