Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016
Przegląd pokryć dachowych

Wybierając pokrycie dachowe, nie należy kierować się wyłącznie jego estetyką, trwałością i ceną. Bardzo istotne jest także dopasowanie materiału do konstrukcji dachu.

Przegląd pokryć dachowych
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Pełni istotną rolę konstrukcyjną i architektoniczną. Jego wykonanie pochłania niemałe środki, ale taką inwestycję przeprowadza się z reguły raz na kilkadziesiąt lat. Dach posłuży tyle pod warunkiem, że będzie fachowo wykonany, a wybór pokrycia dobrze przemyślany.

DOPASOWANE DO KONSTRUKCJI

Najważniejszą kwestią jest dopasowanie materiału pokryciowego do konstrukcji dachu. Każda więźba ma bowiem określoną, obliczoną przez konstruktora wytrzymałość na obciążenie. Nie ma tu mowy o pełnej dowolności wyboru, ponieważ poszczególne materiały dachowe bardzo różnią się od siebie ciężarem. Przykładowo 1 m² pokrycia z blachy aluminiowej waży zaledwie 1,8– 3 kg, z blachy stalowej powlekanej – 5– 15 kg, a z gontu bitumicznego – 5–13 kg. Na drugim biegunie jest strzecha (40–80 kg/m²) oraz dachówki: cementowa (40–60 kg/m²) i ceramiczna (45–90 kg/ m²). Wartości te są orientacyjne – dobierając pokrycie należy zawsze kierować się instrukcją producenta. Na pierwszy rzut oka widać już jednak, że najlżejsze materiały mają wagę przynajmniej kilkanaście razy niższą od tych najcięższych.

 

Innym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia, jest kąt nachylenia dachu. Im jest on mniej stromy, tym szczelniejszy musi być materiał, ponieważ na dachu o małym kącie nachylenia dłużej zalega topniejący śnieg, wolniej też spływa z niego woda. Producent każdego pokrycia informuje, pod jakim kątem może być nachylona połać, na której będzie ono układane. Orientacyjny kąt nachylenia dachu dla dachówek wynosi 18–75°, a dla strzechy 40–60°. Najszerszy zakres jest dopuszczalny dla gontu bitumicznego i blachy dachowej – wynosi 10–90º.

Norbert Skupiński
FOT. WIENERBERGER

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje