Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016
Technika zamocowań

Zawieszenie na ścianie półki, karnisza, umywalki czy szafki nie sprawia zwykle większych problemów. W końcu drobne prace wykończeniowe czy remontowe w domu wiele osób wykonuje samodzielnie. Aby ich efekty były jednak trwałe, warto poznać zasady dobierania mocowań.

Technika zamocowań
Oferta rynkowa w zakresie mocowań jest bardzo szeroka. Wystarczy rzut oka na regał z tego typu asortymentem w każdym większym specjalistycznym sklepie. Ogromna ilość wkrętów, kołków i kotew sprawia, że trudno zorientować się w tym wyborze. Podpowiadamy, jak dobierać te elementy – w zależności od rodzaju obciążenia i podłoża oraz jak je stosować.

POMYŚLEĆ O OGRANICZENIACH

Już na etapie planowania materiałów, z jakich będą wzniesione ściany domu, warto zastanowić się nad aranżacją pomieszczeń. Zastosowanie niektórych budulców może bowiem ograniczyć naszą swobodę w ich urządzaniu. Przykładowo mniejsza wytrzymałość ściany z płyt gipsowo-kartonowych (z pojedynczym opłytowaniem) wiąże się z tym, że nie zawiesimy na niej ciężkiej szafki kuchennej – o ile nie przewidzimy zawczasu odpowiedniego wzmocnienia konstrukcji w miejscu zawieszenia. Podobnie jest ze ścianą dwuwarstwową, ocieploną wełną mineralną lub styropianem. Aby przymocować do niej np. markizę, nie wystarczy użycie zwykłych kołków montażowych, które są za krótkie, aby zakotwić je w warstwie nośnej przegrody. Na szczęście na rynku dostępne są rozwiązania, które pozwalają wyeliminować wiele ograniczeń.

RÓŻNE PODŁOŻA – RÓŻNE KOŁKI

Problemów nie sprawia mocowanie w podłożach pełnych o dużej wytrzymałości. Materiały takie jak beton, cegła pełna czy bloczki silikatowe mają bowiem zwartą strukturę i są bardzo wytrzymałe, zapewniając najbardziej stabilne zamocowanie. Na takiej przegrodzie zawiesimy meble kuchenne, umywalkę czy ciężką półkę z książkami. W tym przypadku najczęściej stosowane są kołki rozporowe (a) z plastikowymi koszulkami, które to w trakcie wkręcania trzpienia kołka rozszerzają się w przygotowanym otworze. Podobnie działają kotwy z metalowymi tulejami rozprężnymi (b). Z kolei w przypadku popularnych kołków do szybkiego montażu (c) trzpień jest wbijany, a nie wkręcany.

Norbert Skupiński
FOT. BOSCH

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje