Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016
Czy centralne odkurzanie to luksus?

W domu trzeba sprzątać – niestety. Jesteśmy też raczej zgodni co do tego, że odkurzanie jest lepsze od zamiatania, bo kurz (a przynajmniej jego część) zostaje w worku, a nie przenosi się w inne miejsce. Czy odkurzacz centralny jest jednak lepszy od zwykłego? I ile tak naprawdę kosztuje?

Czy centralne odkurzanie to luksus?
Odkurzacz wynaleziono w XIX wieku i do lat 50. ubiegłego stulecia było to urządzenie drogie i luksusowe. Dziś ceny prostszych modeli do użytku domowego zaczynają się od stu kilkudziesięciu złotych. Nawet takie mogą być wyposażone w filtr HEPA, zatrzymujący 99% zanieczyszczeń (nie tylko kurz, ale także pyłki, alergeny i bakterie). Na drugim biegunie znajdują się kosztujące kilka tysięcy złotych roboty sprzątające, które działają bez naszego udziału – same się włączą, posprzątają, naładują. Jedyne, co robi człowiek, to opróżnianie pojemnika na zanieczyszczenia.

 

Klasyczny odkurzacz, jaki można zobaczyć w większości polskich domów, to korpus na kółkach, z silnikiem napędzającym turbinę, która zasysa śmieci do worka z papieru lub tkaniny. Brudy zbiera się rurą połączoną z korpusem giętkim wężem. Odkurzacz trzeba przenosić między sprzątanymi pomieszczeniami i poszczególnymi kondygnacjami. Urządzenie jest na ogół dość głośne (50, do 90 dB), a gdy papierowy worek się zapełnia, ssie z mniejszą mocą. Starsze modele wyrzucają do wnętrza mieszkania powietrze, w którym zostają drobiny kurzu.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ SYSTEM ODKURZACZA CENTRALNEGO?

W systemie odkurzania centralnego również mamy korpus, nazywany jednostką centralną i rurę z wężem lub sam wąż. Jednostka centralna jest na stałe umieszczona w pomieszczeniu gospodarczym, np. garażu, a wąż wkłada się do gniazd w ścianach. Gniazda i jednostkę centralną łączy rurociąg, zbudowany ze sztywnych rur i kształtek z PVC, o średnicy ok. 50 mm, ze specjalną antystatyczną powłoką wewnątrz. Wzdłuż nich prowadzi się niskonapięciowe przewody elektryczne (12–24 V), potrzebne do sterowania systemem.

 

Rurociąg najłatwiej ułożyć na etapie stanu surowego – rury umieszcza się pod wylewkami, w bruzdach w ścianach i w kanałach (szachtach) instalacyjnych, np. równolegle do pionów kanalizacyjnych. Fachowcowi z firmy sprzedającej odkurzacze zajmie to dzień, a za robociznę z materiałem zapłacimy tysiąc kilkaset zł. W użytkowanym domu montaż centralnego odkurzacza, ze względu na koszty i bałagan, najlepiej połączyć z generalnym remontem.

Janusz Werner
FOT. BEAM

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje