Idealny projekt i wykonawca

Po wybraniu działki trzeba zastanowić się nad projektem domu. Analogicznie jak w przypadku posesji, należy określić parametry budynku, a dodatkowo rozplanować poszczególne pomieszczenia. Zadaniem inwestora jest też rozstrzygnięcie dylematu – wybrać projekt indywidualny czy z katalogu?

Co powinien zawierać projekt katalogowy?

Kupujący taki projekt powinien otrzymać 4 komplety dokumentacji technicznej, zawierającej projekty:

  • architektoniczny: elewacje, rzuty kondygnacji i dachu, przekroje,
  • konstrukcyjny: rzuty: fundamentów, stropów i nadproży oraz więźby dachowej,
  • instalacyjny: gazowy, wody ciepłej i zimnej, kanalizacyjny, c.o. oraz elektryczny.

Ponadto częścią projektu jest charakterystyka energetyczna obiektu budowlanego, opracowana zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. (Dz.U. z dnia 2 lipca 2014 r., poz. 888), oraz opis techniczny zawierający:

  • wyciąg z obliczeń statyczno-wytrzymałościowych,
  • zestawienie elementów konstrukcyjnych więźby dachowej,
  • zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej, oraz dodatkowo rysunki wykonawcze i zestawienie stali zbrojeniowej do elementów żelbetowych.

Do większości projektów można dokupić zestawienie materiałów bądź pełny kosztorys. Szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego, określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. (Dz.U. z 27 kwietnia 2012 r., poz. 462).

Jedna czy więcej kondygnacji?

To, czy dom może być parterowy czy piętrowy często zależy od kształtu i wielkości działki, rodzaju terenu i gruntu oraz poziomu wody gruntowej. Jeżeli warunki zewnętrzne umożliwiają dowolną zabudowę, wtedy pod uwagę można brać wygodę, względy estetyczne oraz własne upodobania.

Dom parterowy o prostej konstrukcji jest najwygodniejszy i łatwy w budowie. W zależności od stopnia skomplikowania rzutu, zastosowanych technologii, materiałów wykończeniowych oraz sposobu prowadzenia budowy może być również tani w realizacji. Taki dom dobrze wpisuje się w każdy krajobraz, nawet miejski, a taras i ogród stają się przedłużeniem domu, zwłaszcza jeśli zachowane są odpowiednie proporcje bryły. Wysoki strych lub dom z użytkowym poddaszem to najbardziej obecnie popularny rodzaj domu jednorodzinnego. Z kolei brak stropu i widoczna więźba w wielkim, jednoprzestrzennym wnętrzu to czasami spełnienie marzeń inwestorów.

Dom piętrowy niezbyt chętnie wybierany, chociaż może być stosunkowo wygodny i funkcjonalny. Postawiony na małej działce pasuje chyba tylko do otoczenia miejskiego. Atrakcyjny dom piętrowy musi być zatem przestronny i przede wszystkim stać na dużej działce, a to oznacza również większe koszty. Jednak taki dom, o kształcie zbliżonym do sześcianu, jest potencjalnie najbardziej energooszczędny – stosunek objętości ogrzewanego wnętrza do powierzchni przegród zewnętrznych jest najkorzystniejszy.

Dom podpiwniczony to dzisiaj rzadkość, gdyż jego całkowity koszt może być wyższy o ponad 30% w stosunku do takiego samego domu bez piwnicy. Lepiej w takim razie postawić dom o 1/3 większy.

Co z piwnicą?

Co z piwnicą?

Przed laty był to obowiązkowy element domu. W piwnicach lokalizowano kotłownię, spiżarnię, warsztat majsterkowicza czy garaż. Obecnie coraz więcej inwestorów odchodzi od tego rozwiązania, umieszczając wspomniane pomieszczenia na parterze domu, ewentualnie w oddzielnym budynku gospodarczym lub w garażu zlokalizowanym na poziomie gruntu. Powód jest prosty – oszczędności. Wykonanie izolacji przeciwwodnej podpiwniczenia kosztuje niemało, a w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych sprawia wiele trudności nawet najlepszym fachowcom. Piwnica jest dobrym pomysłem w przypadku, gdy działka jest bardzo mała lub wąska (a ze względu na plan zagospodarowania nie możemy wykonać dodatkowej kondygnacji nadziemnej), lub gdy z powodu ukształtowania terenu i tak konieczne jest wykonanie wysokiego fundamentu.

fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny