Okna, rolety i drzwi

Okna, rolety i drzwi

Wybierając kształty, wielkość, podziały i kolory okien, trzeba również uwzględniać ich parametry techniczne m.in. izolacyjność termiczną i akustyczną. Obecnie najbardziej popularne są okna z PVC oraz drewniane. Oba rodzaje spełniają wszystkie wymagania, stawiane w tym zakresie stolarce otworowej.

Na co zwrócić uwagę przy montażu okna?

Najpierw trzeba przygotować otwór okienny tak, aby miał równe i proste boki. W razie potrzeby skuwa się nierówności i ościeża okna tynkuje. Przed rozpoczęciem montażu okna demontuje się ruchome skrzydła. Ościeżnicę wstawia się w otwór i opiera ją na zaimpregnowanych drewnianych klockach nośnych. Klocki te muszą znaleźć się pod każdym profilem pionowym. Operując nimi, ustawia się dokładnie poziomo dolny profil ościeżnicy. W pobliżu górnego rogu umieszcza się klocek tak dobranej grubości, by podparta nim ościeżnica była ustawiona dokładnie pionowo w płaszczyźnie ściany i otworu. W tej pozycji unieruchamia się ościeżnicę klinami umieszczonymi w pobliżu narożników. 

Z czego składa się okno?

Każde okno składa się z szyby i ramy, ale także uszczelek, okuć oraz klamek. Wszystkie te elementy mogą być wykonane z różnych materiałów i w odmiennych technologiach. To oczywiście ma wpływ na estetykę, funkcjonalność, jakość i cenę okien.

Szyby – we współczesnych oknach nie tylko mają zapewnić odpowiednią ilość światła dziennego oraz widok z domu. Pod względem izolacyjności termicznej i akustycznej, a także ochrony antywłamaniowej powinny charakteryzować się parametrami porównywalnymi do ścian zewnętrznych. Wymagania w znacznym stopniu spełniają tzw. szyby zespolone. Zbudowane są z dwóch lub trzech tafli szkła o cechach dobranych w zależności od pożądanych parametrów okna.

Ramy – stanowią konstrukcję nośną okna i dlatego muszą być odpowiednio mocne, ale także „ciepłe” i estetyczne. Mogą to być najbardziej popularne konstrukcje jednoramowe, ewentualnie zespolone (ze skrzydłami skręcanymi na śruby) lub skrzynkowe (z dwoma oddzielnymi skrzydłami). Wybór jest duży i zależy od wielu czynników. Jednak najważniejsze to styl budynku, upodobania oraz możliwości finansowe inwestora. Pozostałe parametry można zrealizować właściwie przy zastosowaniu każdego materiału.

Uszczelki – zapewniają ochronę przed wodą, wiatrem, kurzem i hałasem. Obecnie wykonywane są z syntetycznego kauczuku EPDM lub TPS – o trwałości nawet 10 lat (ewentualnie z silikonu). W oknach stosuje się uszczelki przyszybowe (pomiędzy szybami zespolonymi a ramami okiennymi) oraz 2–4 uszczelki wrębowe lub oporowe (pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą). Oczywiście im jest ich więcej, tym okna mają lepsze parametry techniczne.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Ścieżki ogrodowe
Fachowo wykonane ścieżki i podjazdy z kostki betonowej są trwałe, wygodne w użytkowaniu i wyglądają estetycznie. Trwałość zapewnia właściwie wykonana podbudowa i kostka odpowiedniej grubości, a wygodę – właściwe wymiary traktów oraz delikatne spadki, dzięki którym na bruku nie tworzą się kałuże.
Ścieżki ogrodowe
Ogrodzenia
Ogrodzenie wydziela naszą posesję i w pewnym stopniu odgradza nas przed światem zewnętrznym. Powinno być więc trwałe, ale przede wszystkim estetyczne. Na szczęście możliwości rozwiązań jest dużo, chociaż w dowolności są pewne granice, narzucone przepisami.
Ogrodzenia
Podłogi
Posadzka to jeden z najistotniejszych elementów decydujących o wyglądzie wnętrza. Ponieważ służy przez lata, musi być estetyczna, ale też trwała, praktyczna i niekłopotliwa w konserwacji. Dobiera się ją w zależności od przeznaczenia pomieszczeń – tego, jak intensywnie będzie użytkowane i jaki będzie stopień jego zawilgocenia. Najpowszechniejsze są posadzki z drewna lub imitujących je paneli, oraz płytki ceramiczne i wykładziny.
Podłogi
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Ściany i sufity zajmują największe powierzchnie w domu, dlatego sposób ich wykończenia ma ogromny wpływ na jego wygląd. Nie zależy jednak tylko od osobistych preferencji. Duże znaczenie ma również jakość i technika wykonania ścian. Generalnie im gładsza jest ich powierzchnia, tym większe pole do popisu będziemy mieć na tym etapie.
Ściany, okładziny, sucha zabudowa
Elewacje
Elewacja jest wizytówką domu. Niekorzystne czynniki działają na ściany domu głównie od strony zewnętrznej. To deszcz, śnieg, mróz, wiatr, upał. Materiały użyte do wykończenia elewacji muszą być więc nienasiąkliwe, mrozoodporne i odporne na płowienie koloru spowodowane działaniem słońca.
Elewacje
Dom bezpieczny i inteligentny
Instalacje „inteligentnego domu” służą nie tylko wygodzie mieszkańców, ale przyczyniają się również do oszczędnego gospodarowania energią, zapewniają właściwy mikroklimat pomieszczeń, zwiększają bezpieczeństwo życia mieszkańców.
Dom bezpieczny i inteligentny
Instalacje elektryczne
Przyłącze dla domu jednorodzinnego powinno być wykonane jako trójfazowe. Daje to możliwość wykorzystania urządzeń o dużym poborze mocy i większą pewność zasilania, bo niejednokrotnie zdarzają się awarie sieci, podczas których zostaje wyłączona tylko jedna faza. Mając przyłącze trójfazowe, mamy większą szansę na to, że przynajmniej część obwodów w domu będzie nadal funkcjonować.
Instalacje elektryczne
Centralne odkurzanie
System centralnego odkurzania nie tylko czyni sprzątanie znacznie łatwiejszym i szybszym, lecz także pozwala wyeliminować groźne dla alergików roztocza i kurz. Dlatego warto już na etapie budowy domu rozpatrzeć jego instalację. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że centralne odkurzanie obok np. instalacji alarmowej znacznie podnosi wartość naszego domu.
Centralne odkurzanie
Wentylacja, klimatyzacja
Wymiana powietrza jest niezbędna w każdym domu. Cel działania każdej instalacji wentylacyjnej jest ostatecznie ten sam – usunąć zużyte powietrze, zawierające zbyt dużo wilgoci, dwutlenku węgla i zanieczyszczeń oraz zastąpić je świeżym z zewnątrz. Można to zrealizować na kilka sposobów.
Wentylacja, klimatyzacja
Kanalizacja i drenaż
Domowa instalacja kanalizacyjna niemal zawsze projektowana jest jako grawitacyjna – ścieki spływają w niej pod własnym ciężarem. Jednak nawet drobne z pozoru błędy wykonawcze wystarczą, by kanalizacja działała niewłaściwie.
Kanalizacja i drenaż
Łazienkowy odpływ liniowy
Odpływ liniowy sprawdza się w bardzo małych łazienkach, gdzie nie ma miejsca na brodzik i kabinę, oraz w pomieszczeniach o nietypowym kształcie – natrysk możemy zaplanować np. w niewielkiej wnęce, gdzie trudno byłoby zmieścić brodzik o standardowych wymiarach.
Łazienkowy odpływ liniowy
Woda w domu
Woda płynąca z kranu powinna być czysta, smaczna, bezwonna i bezbarwna. Jeżeli taka nie jest, trzeba ją w odpowiedni sposób uzdatnić. Metodę oczyszczania najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu.
Woda w domu
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) decyduje się niewielki odsetek budujących nowe domy, a przecież ich zastosowanie może zmniejszyć wydatki na jego ogrzewanie, czy też generalnie – utrzymanie. Korzyści ekologiczne to dodatkowa przesłanka.
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Grzejniki, podłogówka
Wybór grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego to jeden z najważniejszych, jakie musimy podjąć, decydując o instalacjach w domu. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników. Połączenie wodnego ogrzewania podłogowego z grzejnikami nie jest łatwym zadaniem, jednak takie właśnie instalacje stosuje się coraz częściej.
Grzejniki, podłogówka
Kotły i podgrzewacze
Efektywna i ekonomiczna praca domowego układu grzewczego zależy głównie od tego, jakie źródła energii się wybierze, czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie adekwatnie do niego dobierze urządzenia i instalację.
Kotły i podgrzewacze
Kominy, kominki
Komin to element budynku służący do odprowadzenia gazów, powstających w procesie spalania, i zużytego powietrza. Zależnie od wymagań, może być pojedynczy, metalowy (do odprowadzania np. tylko spalin z kotła) bądź w formie masywnej, wielokanałowej konstrukcji (zgrupowanie przewodów o różnym przeznaczeniu).
Kominy, kominki
Bramy garażowe
Rodzaj bramy, którą będziemy montować w garażu, najlepiej wybrać już na etapie budowy domu. Do danego otworu i podjazdu da się bowiem dopasować tylko określone typy produktów. Brama powinna spełniać szereg wymagań. Poza komfortem i bezpieczeństwem użytkowania garażu, istotne jest też zminimalizowanie strat ciepła w tym pomieszczeniu, a także zabezpieczenie go przed włamaniem.
Bramy garażowe
Ogród zimowy
Rozważając powiększenie naszego domu o ogród zimowy zastanówmy się przede wszystkim, jakie funkcje powinien on spełniać. Czy ma być zimową przechowalnią delikatnych roślin ogrodowych i tych domowych, które tę porę roku lubią spędzać w chłodzie?
Ogród zimowy
Pokrycia dachowe i rynny
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Pełni nie tylko istotną rolę konstrukcyjną, ale także – odpowiednio wyeksponowany – może być jego ozdobą. Pokrycie dachowe musi być więc trwałe i szczelne, a jednocześnie dobrze pasować do wyglądu reszty budynku.
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcje dachu
Kształt dachu nie mniej wpływa na wygląd domu niż jego elewacje. Kształt i kąt nachylenia dachu zwykle określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzja o warunkach zabudowy. Zanim więc zaczniemy szukać wymarzonego projektu dla naszej działki, sprawdźmy dokładnie, jakie możliwości pozostawiają nam lokalne przepisy.
Konstrukcje dachu
Solidne przegrody
Dobór technologii i materiałów do budowy ścian i stropów wpływa nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu, ale również w znacznym stopniu na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Poza względami użytkowymi istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie – całej technologii wznoszenia ścian) do architektury budynku.
Solidne przegrody
Fundamenty - mocna podstawa
Fundament to najważniejsza część każdego budynku, na nim opiera się bowiem ściany, strop i dach. Od jego wykonania zaczyna się budowę własnego domu. Ważne by dostosować rodzaj fundamentu do gruntu na działce i przewidywanych obciążeń oraz zabezpieczyć go przed wilgocią z gruntu oraz ograniczyć straty ciepła.
Fundamenty - mocna podstawa
Idealny projekt i wykonawca
Po wybraniu działki trzeba zastanowić się nad projektem domu. Analogicznie jak w przypadku posesji, należy określić parametry budynku, a dodatkowo rozplanować poszczególne pomieszczenia. Zadaniem inwestora jest też rozstrzygnięcie dylematu – wybrać projekt indywidualny czy z katalogu?
Idealny projekt i wykonawca
Zanim rozpoczniemy budowę
Wybór działki to bez wątpienia jeden z najważniejszych momentów podczas inwestycji. Niestety, dostępność najlepszych gruntów budowlanych jest ograniczona, dlatego ten etap trwa nieraz dłużej, niż samo wznoszenie domu.
Zanim rozpoczniemy budowę
Zanim rozpoczniemy budowę
Wybór działki to bez wątpienia jeden z najważniejszych momentów podczas inwestycji. Niestety, dostępność najlepszych gruntów budowlanych jest ograniczona, dlatego ten etap trwa nieraz dłużej, niż samo wznoszenie domu.
Zanim rozpoczniemy budowę
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz