Pompy ciepła – źródło dolne

Pompy ciepła – źródło dolne

Pompa ciepła to jedynie „przekaźnik”, umożliwiający transport ciepła z otoczenia domu do jego wnętrza. Jeśli nie będzie miała skąd go czerpać w odpowiedniej ilości, to nie będzie działać dobrze, a w budynku będzie zimno. Dlatego wybór rodzaju i odpowiednie zwymiarowanie tzw. źródła dolnego są nawet ważniejsze niż wybór modelu pompy.


Jakie jest miejsce dolnego źródła w instalacji?

 

Każda instalacja z pompą ciepła składa się z trzech części:

 

- źródła dolnego, z którego pochodzi znakomita większość ciepła trafiającego do układu;
- pompy ciepła, przetwarzającej uzyskane ciepło na użyteczną postać, tak aby dało się podgrzać za jej pomocą wodę w instalacji grzewczej do przynajmniej 30°C;
- źródła górnego, czyli instalacji centralnego ogrzewania budynku. Może to być ogrzewanie płaszczyznowe (np. podłogowe) lub grzejniki ścienne.

 

Źródło dolne jest pierwszym ogniwem w tym łańcuchu przekazywania energii. Jeśli ono nie będzie wydolne, to i pozostałe nie będą działać właściwie.

 

Dlaczego pompa ciepła potrzebuje źródła dolnego?

 

Pompa sama w sobie nie jest źródłem ciepła. Źródło dolne to ten element otoczenia, z którego pompa je pobiera. Może nim być grunt, woda lub powietrze. Żadna pompa ciepła nie jest w stanie działać bez niego. Źródło dolne można obrazowo przyrównać do akumulatora, samą pompę zaś do transformatora, który zmienia parametry prądu. Pompa ciepła, podobnie jak transformator, jest bezużyteczna bez zasobnika energii. Od pojemności i charakterystyki tego zasobnika (czyli dolnego źródła), zależy, ile ciepła uzyskamy w ciągu sezonu grzewczego oraz jaką chwilową moc cieplną osiągnie urządzenie. To nie pomyłka – każdy producent pomp ciepła podaje wprawdzie ich moc grzewczą, ale jest to po prostu moc uzyskiwana dla określonej temperatury źródła dolnego. Jeśli temperatura będzie niższa, to i moc spadnie, jeśli zaś wyższa – moc wzrośnie.

 

Co różni pompę od kotła?

 

Obecność źródła dolnego – będącego źródłem energii – powoduje, że instalacje z pompami ciepła zachowują się inaczej, niż te z kotłami grzewczymi. Kocioł do pracy potrzebuje opału. Spalanie uwalnia energię zawartą w paliwie i w zasadzie tak długo, jak długo będziemy je dostarczać, kocioł może pracować ze swą maksymalną mocą. Jeśli zaś potrzebujemy więcej ciepła do ogrzewania, to wystarczy wymienić kocioł na inny o większej mocy.

 

Z kolei pompa, poza zasilaniem energią elektryczną, potrzebuje dopływu ciepła z dolnego źródła. Jeżeli ten strumień ciepła będzie zbyt mały albo temperatura źródła nadmiernie się obniży, pompa się wyłączy. Zmiana pompy na inną o większej mocy nie da nam wcale więcej ciepła, jeśli równocześnie nie powiększymy źródła dolnego. Ewentualnie da go więcej przez krótki czas, a potem zasoby dolnego źródła zostaną wyczerpane. Innymi słowy: w środku sezonu zostaniemy pozbawieni ogrzewania. Może też być tak, że zbyt duża – w stosunku do możliwości źródła – pompa będzie się wyłączać awaryjnie po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach pracy, jeśli strumień pozyskiwanego ciepła będzie zbyt mały.

Jarosław Antkiewicz
fot. Clima Komfort

Pozostałe artykuły z tego numeru
Wielofunkcyjny i prawie bezobsługowy
Aneta i Sławek celowo nie spieszyli się z budową i wykańczaniem domu – bo chcieli, żeby był wygodny i doskonale wyposażony. Podobnie zachowywali się, zakładając ogród. Otoczenie budynku ma efektowną szatę roślinną i jest wielofunkcyjne!
Wielofunkcyjny i prawie bezobsługowy
Zakładanie trawnika
Początkujący ogrodnicy bywają przekonani, że założenie trawnika to dziecinnie prosta sprawa – nie do końca jest to prawdą. A im więcej błędów popełnimy na początku, tym trudniej będzie utrzymać go w dobrej kondycji. Aby osiągnąć sukces, musimy wiedzieć jakiego typu darni potrzebujemy, fachowo ją założyć i starannie pielęgnować, szczególnie w pierwszych tygodniach.
Zakładanie trawnika
Taras
Taras jest jednym z najważniejszych zakątków w ogrodzie. Letnią porą – to na nim spędza się najwięcej czasu, jest doskonałym miejscem do aranżowania rodzinnych obiadów jak i popołudniowego leniuchowania na ulubionym leżaku. Jego wygląd i charakter wpływa na dobre samopoczucie domowników oraz ich gości.
Taras
Ogrodzenia
Solidny mur czy kilka razy tańsza siatka? Trwały kamień czy drewno, które trzeba konserwować? Możliwości jest wiele, tak jak pomysłów i potrzeb inwestorów. Sprawdźmy więc, co najlepiej będzie się nadawać do budowy ogrodzenia wokół naszej działki.
Ogrodzenia
Osprzęt elektroinstalacyjny
Idealnie jest, gdy zamontowane w domu łączniki oświetlenia i gniazda są nie tylko funkcjonalne, ale i ładne, komponujące się z wystrojem wnętrza. Na szczęście niemal wszyscy wiodący producenci mają w swojej ofercie oryginalne linie, będące w stanie dodać niepowtarzalnego charakteru każdemu pomieszczeniu.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Grzejniki
Grzejniki ścienne to takie elementy wnętrz, które rzucają się w oczy. Nie powinno się ich przecież zastawiać meblami. Zresztą po co je ukrywać? Lepiej kupić dekoracyjny grzejnik, przypominający nowoczesną rzeźbę, albo model z wymiennym ekranem, wyglądający jak obraz.
Grzejniki
28 wkładów kominkowych
Niemal każdy nowy dom wyposażany jest obecnie w kominek – pod tym względem, w ciągu zaledwie kilkunastu lat, udało nam się dogonić Zachód. Nic w tym dziwnego, bo kominek jest nie tylko wydajnym źródłem względnie taniego ciepła, lecz także wspaniałą ozdobą pomieszczenia.
28 wkładów kominkowych
Alarmy i instalacje inteligentne
Zabezpieczenie domu przed intruzami to niestety konieczność. Absolutnym minimum jest zainstalowanie domofonu lub wideodomofonu, ale urządzenia te strzegą jedynie wejścia na posesję. Pozostałe newralgiczne miejsca warto ochronić za pomocą instalacji alarmowej. Prawdziwy komfort zapewni jednak dopiero zintegrowanie jej z systemem inteligentnego budynku.
Alarmy i instalacje inteligentne
Odkurzacz centralny
Sprzątanie to z pewnością jedna z mniej lubianych czynności domowych. Można ją jednak znacząco uprościć, instalując w domu centralny odkurzacz. Jest wygodny w użyciu, cichy, a dodatkowo może ułatwić życie alergikom.
Odkurzacz centralny
Kominy
Jaki powinien być dobry komin? Przede wszystkim dostosowany do funkcji, jaką ma pełnić. Zupełnie czego innego, niż otwarty kominek, wymaga kocioł gazowy. A gdy już mamy dobrze dobrany i wybudowany komin, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.
Kominy
Kotły gazowe
Wybór kotła gazowego to tylko z pozoru prosta sprawa. Aby zakup był udany, nie wystarczy podać sprzedawcy pożądaną moc urządzenia czy powierzchnię domu do ogrzania. Trzeba uwzględnić wiele innych czynników i przekalkulować wydatki związane z montażem konkretnego produktu.
Kotły gazowe
Elewacje
To materiały użyte do wykonania elewacji ostatecznie określają wygląd domu. Dlatego ich wybór jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką przyjdzie nam podjąć w trakcie budowy, nie tylko ze względów estetycznych. Sposób wykończenia decyduje o trwałości ścian, trudności ich wykonania, a nawet o tak z pozoru odległych cechach, jak zdolność do tłumienia hałasu.
Elewacje
Osłony przeciwsłoneczne okien dachowych
Poddasza użytkowe, przy wszystkich swoich zaletach, mają zasadniczą wadę. W słoneczne dni bardzo się nagrzewają. Na szczęście jest na to sposób – zastosowanie osłon przeciwsłonecznych, takich jak rolety, żaluzje i markizy.
Osłony przeciwsłoneczne okien dachowych
Poradnik – jak kupować okna?
Okno jest nie tylko przezroczystym elementem ściany, przepuszczającym światło dzienne. Jego wielkość, kształt, sposób otwierania, rodzaj szyb, obecność lub brak nawiewników trzeba umiejętnie dostosować do funkcji pomieszczenia. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze.
Poradnik – jak kupować okna?
Schody wewnętrzne
Schody, które umożliwiają komunikację pomiędzy piętrami domu, muszą być wygodne i bezpieczne. Ważna jest lokalizacja, odpowiednia ilość stopni oraz ich szerokość, aby domownicy się na nich nie potykali, a duże meble można było bez kłopotu przenieść. Ponadto jeśli znajdują się w reprezentacyjnym salonie, dobrze, by były też efektowne.
Schody wewnętrzne
Ściany i stropy
Ściany nośne i stropy tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który nie tylko musi zapewniać trwałość i stabilność budynku, ale decyduje również o jego własnościach użytkowych. Od rodzaju wybudowanych ścian zewnętrznych zależeć będą między innymi koszty ogrzewania, a od dźwiękochłonności stropu – komfort akustyczny na obu kondygnacjach.
Ściany i stropy
Systemy rynnowe
Szczelny dach to połowa sukcesu w zabezpieczeniu domu przed wodą deszczową. Drugą jest dobrze dobrany i wykonany system rynnowy, który odprowadzi wodę poza budynek. Bez orynnowania woda z dachu zalewałaby ściany, niszcząc elewację. Ponadto woda nie powinna spływać bezpośrednio w pobliżu fundamentów budynku. Po usunięciu z dachu trzeba ją więc zagospodarować.
Systemy rynnowe
Pokrycia dachowe
Pokrycie dachu to jeden z poważniejszych wydatków w trakcie budowy. Poza tym jest to element bardzo ważny dla ostatecznego wyglądu budynku, nie mniej rzucający się w oczy niż elewacje. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że pokrycie dachu jest osłoną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i nawet drobne błędy w jego wykonaniu mogą mieć poważne konsekwencje.
Pokrycia dachowe
Drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne należą do najczęściej użytkowanych i oglądanych elementów domu, więc powinny być: funkcjonalne, trwałe, bezpieczne i estetyczne. Zwykle kupuje się je raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat i z tego powodu należy je starannie dobrać i zamontować. Kilku czytelników Budujemy Dom opowiedziało nam o doborze i funkcjonowaniu drzwi w swoich jednorodzinnych domach. Oto ich doświadczenia i rady.
Drzwi wewnętrzne
Uzdatnianie wody
Uzdatnianie wody dotyczy nie tylko gospodarstw domowych czerpiących wodę ze studni. Woda z wodociągu, choć regularnie badana i uzdatniana przez wykwalifikowane służby, często pachnie chlorem i pozostawia żółte osady na sanitariatach. W trosce o zdrowie konsumentów wody oraz trwałość instalacji i urządzeń domowych, wielu właścicieli domów i mieszkań decyduje się na jej filtrowanie we własnym zakresie. Z jakich powodów i w jaki sposób zrobili to nasi Czytelnicy?
Uzdatnianie wody
Domy energooszczędne i pasywne
Energooszczędne budownictwo jest w modzie. Nic w tym dziwnego, bo ogrzewanie to obecnie nadal największa część kosztów utrzymania domu. Energooszczędne rozwiązania mają więc przed sobą przyszłość, bo jest na czym oszczędzać i nikt nie spodziewa się, że ceny paliw będą spadać.
Domy energooszczędne i pasywne
Oszczędne sterowanie ogrzewaniem
Każdy chce płacić za ogrzewanie domu jak najmniej. Dlatego już na etapie budowy, czy też przygotowania do remontu, starannie analizujemy ceny różnych nośników ciepła i sprawność proponowanych nam urządzeń grzewczych, by wybrać system najoszczędniejszy. Często zapominamy jednak potem, że jego niewłaściwa eksploatacja może skutkować tym, że koszty ogrzania domu będą o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent większe od planowanych.
Oszczędne sterowanie ogrzewaniem
Dobrze dobrana instalacja solarna
Inwestorzy decydujący się na zaprzęgnięcie słońca do podgrzewania wody czy ogrzewania domu zazwyczaj skupiają swoją uwagę na rodzaju, marce i sprawności montowanych kolektorów słonecznych. To błąd – ewentualne późniejsze rozczarowania wynikają najczęściej nie ze słabości zastosowanych kolektorów czy innych elementów instalacji solarnej, ale z błędów popełnionych podczas jej projektowania, montażu i uruchamiania.
Dobrze dobrana instalacja solarna
Opłacalna energooszczędność. Dobry projekt
Dlaczego warto wybudować dom energooszczędny? Przede wszystkim po to, aby płacić niskie rachunki za jego utrzymanie. W sondażach Polacy najczęściej podają ten argument – i słusznie. Ogrzewanie, ciepła woda i elektryczność to największa część kosztów eksploatacji, a na spadek cen energii raczej nie ma co liczyć.
Opłacalna energooszczędność. Dobry projekt
Sprawdzony projekt
Ewa i Marcin postawili dom według takiego samego projektu, jaki wybrał kilka lat wcześniej ojciec Marcina. Dzięki temu z góry wiedzieli, ile realnie kosztuje jego budowa i eksploatacja. Ojciec podpowiedział im, gdzie dom ma słabsze punkty i co warto zmienić w wyjściowym projekcie.
Sprawdzony projekt
Z wiatrakiem i balią z jacuzzi
Zadbany podmiejski dom Elżbiety i Grzegorza zwraca na siebie uwagę przechodniów, ponieważ tuż obok niego stoi maszt z wiatrakiem. Konstrukcję zaprojektował i wzniósł właściciel, który postanowił spożytkować energię wiatru. Założył też kolektory słoneczne, żeby wykorzystać energię słońca.
Z wiatrakiem i balią z jacuzzi
Z wiatrakiem i balią z jacuzzi
Zadbany podmiejski dom Elżbiety i Grzegorza zwraca na siebie uwagę przechodniów, ponieważ tuż obok niego stoi maszt z wiatrakiem. Konstrukcję zaprojektował i wzniósł właściciel, który postanowił spożytkować energię wiatru. Założył też kolektory słoneczne, żeby wykorzystać energię słońca.
Z wiatrakiem i balią z jacuzzi
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe