Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Schody wewnętrzne

Schody, które umożliwiają komunikację pomiędzy piętrami domu, muszą być wygodne i bezpieczne. Ważna jest lokalizacja, odpowiednia ilość stopni oraz ich szerokość, aby domownicy się na nich nie potykali, a duże meble można było bez kłopotu przenieść. Ponadto jeśli znajdują się w reprezentacyjnym salonie, dobrze, by były też efektowne.


W każdym piętrowym domu czy parterowym z poddaszem schody są niezbędne. W zależności od funkcji, jaką mają pełnić i częstotliwości użytkowania, mogą mieć różną lokalizację, bardziej lub mniej wygodny kształt i praktyczne lub również efektowne wykończenie. Wariantów jest wiele, ale by poruszanie się po schodach było bezpieczne i komfortowe, oprócz prawidłowego ich zaprojektowania nie mniej istotne jest ich wykonanie. Warto zatem wiedzieć, jakich błędów unikać i których etapów prac szczególnie dopilnować.

Kształty i wymiary

Schody mogą być umieszczone w wydzielonej klatce schodowej lub stanowić część korytarza lub salonu. W nowo budowanych domach ulokowanie schodów i ich konstrukcję określa projekt. Podstawowe parametry użytkowe w nim zawarte powinny odpowiadać obowiązującym przepisom, według których optymalny kąt nachylenia wynosi ok. 30°. Przekłada się to na wymiary stopni: wysokość 16–17 cm i szerokość 28– 30 cm. W niektórych przypadkach za dopuszczalną można przyjąć wysokość 19 cm i szerokość 25 cm.

 

Istotny jest również kształt biegu schodów. Najwygodniejsze są schody proste, jedno- lub dwubiegowe ze spocznikiem prostym lub narożnym. Popularne są też mieszane (tzw. zabiegowe), w których część biegu jest prosta, a część ma stopnie w kształcie trapezu. Znacznie rzadziej montowane są schody kręte, które zajmują najmniej miejsca, ale nie są zbyt wygodne. W domach podpiwniczonych schody z reguły sytuuje się w całkowicie lub częściowo obudowanej klatce schodowej, dzięki czemu zajmują najmniejszą powierzchnię.

Cezary Jankowski
fot. Domański

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje