Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Osprzęt elektroinstalacyjny

Idealnie jest, gdy zamontowane w domu łączniki oświetlenia i gniazda są nie tylko funkcjonalne, ale i ładne, komponujące się z wystrojem wnętrza. Na szczęście niemal wszyscy wiodący producenci mają w swojej ofercie oryginalne linie, będące w stanie dodać niepowtarzalnego charakteru każdemu pomieszczeniu.


Zanim jednak przystąpimy do wyboru konkretnych modeli osprzętu elektroinstalacyjnego, najpierw powinniśmy zastanowić się, gdzie go zamontujemy. O rozmieszczeniu w domu łączników instalacyjnych i gniazd trzeba pomyśleć projektując instalację elektryczną. Następnie, jeszcze przed położeniem tynków, należy ułożyć na niewykończonych ścianach okablowanie i umocować puszki instalacyjne, gdyż większość montowanego w domu osprzętu występuje w wersji podtynkowej. Dobrym pomysłem będzie wyznaczenie pionowych i poziomych pasów, w których będą przebiegać przewody elektryczne. Lokalizację pasów powinniśmy oczywiście oznaczyć na planach, co przyda nam się w przyszłości przy pracach remontowych. Innym rozwiązaniem jest wykonanie dokumentacji zdjęciowej ułożonej instalacji. Jeśli do wykończenia pomieszczeń zamierzamy wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe, przewody muszą znaleźć się pod nimi. Otwory, w których będziemy mocować puszki, wierci się w płytach g-k za pomocą otwornicy i ścinającego krawędź otworu frezu.

modnie i wygodnie

Pamiętajmy, że z łączników i gniazd będziemy korzystać latami. Dlatego też należy zadbać o to, aby zostały one rozmieszczone w wygodnym dla nas i bezpiecznym miejscu. Łączniki światła zwykle umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka. W przypadku mniejszych, ciasnych przestrzeni, jak spiżarnia, garderoba czy kotłownia, łączniki zaleca się montować przed wejściem. To samo dotyczy łazienek i pralni – chodzi o to, aby włączniki nie miały kontaktu z wilgocią. Standardowa wysokość montażu łączników wynosi 140 cm od poziomu podłogi. W pokojach dziecięcych może to być 100–120 cm. Obecnie coraz więcej osób decyduje się umieszczać łączniki niżej, na wysokości 90–100 cm. Jest to o tyle wygodne, że bez problemu mogą korzystać z nich dzieci, osoby niepełnosprawne i dorośli, którzy aby włączyć światło, nie muszą podnosić ręki.

 

Gniazda wtykowe montuje się zwykle na wysokości 20–30 cm od poziomu podłogi, powyżej cokołów. W kuchni i łazience natomiast powinny one znaleźć się nad szafkami, a więc na wysokości 110–120 cm, w możliwie największej odległości (co najmniej 60 cm) od strefy mokrej, czyli wanny, brodzika, umywalki, zlewozmywaka. W dużych salonach i na zewnętrznych tarasach gniazda wtykowe coraz częściej umieszcza się w podłodze tak, aby można było podłączyć do nich lampę, czy sprzęt muzyczny. Są one zazwyczaj osłonięte maskownicą i odpowiednio uszczelnione.

Tomasz Wojciuk
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje