Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Osprzęt elektroinstalacyjny

Idealnie jest, gdy zamontowane w domu łączniki oświetlenia i gniazda są nie tylko funkcjonalne, ale i ładne, komponujące się z wystrojem wnętrza. Na szczęście niemal wszyscy wiodący producenci mają w swojej ofercie oryginalne linie, będące w stanie dodać niepowtarzalnego charakteru każdemu pomieszczeniu.


Zanim jednak przystąpimy do wyboru konkretnych modeli osprzętu elektroinstalacyjnego, najpierw powinniśmy zastanowić się, gdzie go zamontujemy. O rozmieszczeniu w domu łączników instalacyjnych i gniazd trzeba pomyśleć projektując instalację elektryczną. Następnie, jeszcze przed położeniem tynków, należy ułożyć na niewykończonych ścianach okablowanie i umocować puszki instalacyjne, gdyż większość montowanego w domu osprzętu występuje w wersji podtynkowej. Dobrym pomysłem będzie wyznaczenie pionowych i poziomych pasów, w których będą przebiegać przewody elektryczne. Lokalizację pasów powinniśmy oczywiście oznaczyć na planach, co przyda nam się w przyszłości przy pracach remontowych. Innym rozwiązaniem jest wykonanie dokumentacji zdjęciowej ułożonej instalacji. Jeśli do wykończenia pomieszczeń zamierzamy wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe, przewody muszą znaleźć się pod nimi. Otwory, w których będziemy mocować puszki, wierci się w płytach g-k za pomocą otwornicy i ścinającego krawędź otworu frezu.

modnie i wygodnie

Pamiętajmy, że z łączników i gniazd będziemy korzystać latami. Dlatego też należy zadbać o to, aby zostały one rozmieszczone w wygodnym dla nas i bezpiecznym miejscu. Łączniki światła zwykle umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka. W przypadku mniejszych, ciasnych przestrzeni, jak spiżarnia, garderoba czy kotłownia, łączniki zaleca się montować przed wejściem. To samo dotyczy łazienek i pralni – chodzi o to, aby włączniki nie miały kontaktu z wilgocią. Standardowa wysokość montażu łączników wynosi 140 cm od poziomu podłogi. W pokojach dziecięcych może to być 100–120 cm. Obecnie coraz więcej osób decyduje się umieszczać łączniki niżej, na wysokości 90–100 cm. Jest to o tyle wygodne, że bez problemu mogą korzystać z nich dzieci, osoby niepełnosprawne i dorośli, którzy aby włączyć światło, nie muszą podnosić ręki.

 

Gniazda wtykowe montuje się zwykle na wysokości 20–30 cm od poziomu podłogi, powyżej cokołów. W kuchni i łazience natomiast powinny one znaleźć się nad szafkami, a więc na wysokości 110–120 cm, w możliwie największej odległości (co najmniej 60 cm) od strefy mokrej, czyli wanny, brodzika, umywalki, zlewozmywaka. W dużych salonach i na zewnętrznych tarasach gniazda wtykowe coraz częściej umieszcza się w podłodze tak, aby można było podłączyć do nich lampę, czy sprzęt muzyczny. Są one zazwyczaj osłonięte maskownicą i odpowiednio uszczelnione.

Tomasz Wojciuk
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje