Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Odkurzacz centralny

Sprzątanie to z pewnością jedna z mniej lubianych czynności domowych. Można ją jednak znacząco uprościć, instalując w domu centralny odkurzacz. Jest wygodny w użyciu, cichy, a dodatkowo może ułatwić życie alergikom.

Sprzątanie odkurzaczem centralnym wygląda podobnie, jak odkurzaczem przenośnym. Do usuwania brudu i kurzu służy wąż z rurą teleskopową, wyposażoną w różne końcówki. Jest on jednak podłączony nie bezpośrednio do urządzenia, ale do gniazda w ścianie, w której kryje się cała instalacja. Dopiero na jej końcu znajduje się odkurzacz, tzw. jednostka centralna, w której gromadzą się wszystkie nieczystości. Przefiltrowane powietrze wychodzi natomiast na zewnątrz budynku.

 

Przez lata odkurzacze centralne kojarzyły się raczej z obiektami hotelowymi czy rezydencjami. Obecnie, gdy coraz więcej osób dostrzega ich zalety, a ceny samych urządzeń są coraz przystępniejsze, instalacje te mają szansę stać się standardem również w domach jednorodzinnych.

Wygoda, skuteczność i higiena

O jakich zaletach mowa? Odkurzanie centralne jest przede wszystkim bardzo wygodne. Odpada konieczność noszenia odkurzacza, co z pewnością najbardziej docenią właściciele domów wielokondygnacyjnych. Nie ma też problemu z plątaniną kabli, a ponadto kurz ze zbiornika opróżnia się dużo rzadziej. Urządzenie jest proste w obsłudze. Wystarczy tylko włożyć do gniazda w ścianie wąż, a instalacja uruchomi się automatycznie lub za pomocą włącznika umieszczonego na rękojeści węża. Cały system jest bardzo cichy, pracy jednostki centralnej nie słychać w pomieszczeniach mieszkalnych, dlatego sprzątanie nie jest uciążliwe dla innych domowników. Odkurzacz stacjonarny ma kilkakrotnie większą moc od przenośnego. Wytwarza dużo większe podciśnienie i przepływ powietrza, dlatego jest niezwykle skuteczny. Długi wąż gwarantuje dostępność także do rzadko używanych zakamarków oraz wysoko usytuowanych półek. Świetnie nadaje się do utrzymywania w czystości pomieszczeń niemieszkalnych – garażu czy tarasu, a dodatkowo samochodu. Dzięki specjalnemu separatorowi, można sprzątać również popiół z kominka czy rozlaną wodę.

 

Wreszcie kwestia zdrowia. W tradycyjnym odkurzaczu, powietrze przechodzące przez worek z kurzem wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia. Tymczasem odkurzacz centralny zassane powietrze wyrzuca na zewnątrz domu. Filtry muszą jedynie zabezpieczać silnik. Ponieważ jego prędkość w instalacji przekracza 100 km/h, nie ma obaw, że brud osiądzie na gładkich powierzchniach rur instalacji. Z tego powodu odkurzacz centralny wydaje się wręcz stworzony dla alergików.

Norbert Skupiński
fot. Scanpol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje