Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Poradnik – jak kupować okna?

Okno jest nie tylko przezroczystym elementem ściany, przepuszczającym światło dzienne. Jego wielkość, kształt, sposób otwierania, rodzaj szyb, obecność lub brak nawiewników trzeba umiejętnie dostosować do funkcji pomieszczenia. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze.

Jaka wielkość?

O wielkości okien decydujemy już na etapie projektu i najlepiej tego później nie zmieniać. Dla konstrukcji budynku ważna jest rozpiętość nadproży oraz wytrzymałość filarów międzyokiennych. Dlatego powiększanie okien może być poważnym problemem. Druga sprawa to estetyka, bo to właśnie wielkość, proporcje i rozmieszczenie okien przesądzają o ostatecznym wyglądzie elewacji.

 

Jak duże powinny być okna? Pewne minimum narzucają przepisy. Zgodnie z prawem, okna są konieczne w pokojach dziennych, sypialniach i gabinetach. Ich wielkość musi wynosić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Natomiast w pomieszczeniach sanitarnych, pomocniczych i technicznych (łazienka, kuchnia, kotłownia itd.) wystarczy 1/12 powierzchni podłogi. Jednak w tego rodzaju wnętrzach dopuszcza się nawet całkowitą rezygnację z okien, o ile uzasadnia to układ funkcjonalny wnętrz – np. łazienka położona jest w środku budynku, z dala od ścian zewnętrznych.

 

Z okien nie warto jednak pochopnie rezygnować. Nawet niewielkie przeszklenie w łazience lub kotłowni oznacza, że wchodząc tam, nie musimy za każdym razem zapalać światła, a wnętrze można szybko i intensywnie przewietrzyć.

 

Zbyt małe okna lub ich brak oznacza wnętrza nieprzyjemne i ciemne. W drugą stronę też lepiej nie przesadzić – źle zastosowane duże przeszklenia bez osłon przeciwsłonecznych doprowadzają do przegrzania wnętrz latem.

 

Za duże przeszklenia można uznać te przekraczające ¼ powierzchni podłogi (czyli dwukrotność przepisowego minimum), często jednak można spotkać większe.

Jarosław Antkiewicz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje