Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Oszczędne sterowanie ogrzewaniem

Każdy chce płacić za ogrzewanie domu jak najmniej. Dlatego już na etapie budowy, czy też przygotowania do remontu, starannie analizujemy ceny różnych nośników ciepła i sprawność proponowanych nam urządzeń grzewczych, by wybrać system najoszczędniejszy. Często zapominamy jednak potem, że jego niewłaściwa eksploatacja może skutkować tym, że koszty ogrzania domu będą o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent większe od planowanych.


Przypomnijmy raz jeszcze podstawową zasadę, często powtarzaną w instrukcjach obsługi urządzeń grzewczych (które jednak mało kto czyta dalej, niż do punktu wyjaśniającego podstawowe zasady obsługi...). Zwiększenie temperatury pomieszczeń o 1°C oznacza w naszym klimacie wzrost wydatków na ogrzewanie budynku o 6%. Wynika z tego jasno, że 1–2-stopniowe przegrzanie pomieszczeń zniweluje w całości korzyści ekonomiczne, wynikające np. z wymiany kotła gazowego na nowocześniejszy, mający sprawność większą właśnie o kilka czy co najwyżej kilkanaście procent.

 

Co zatem powinniśmy robić, by zachowując komfort cieplny i utrzymać wydatki na ogrzewanie w ryzach? Otóż niezależnie od tego, jakie urządzenie jest źródłem ciepła w domowej instalacji grzewczej, należy dbać o to, by temperatura w pomieszczeniach osiągała zakładany poziom komfortowy (ten każdy ustala wedle własnych upodobań i możliwości finansowych), a jednocześnie starannie pilnować, by nigdy go nie przekraczała. Szczególnie ważne jest to w drugiej połowie sezonu grzewczego, a więc u schyłku zimy i wczesną wiosną, kiedy to dobowe wahania temperatury stają się naprawdę duże, bo słońce potrafi mocno dogrzewać tuż po zimnej nocy. Do kontrolowania temperatury w budynku służą rozmaite regulatory sterujące pracą kotłów oraz zawory termostatyczne montowane bezpośrednio na grzejnikach (lub dławiące np. określone pętle ogrzewania podłogowego). Z praktyki instalatorskiej wynika, że bardzo często nie są one wprowadzane ani wykorzystywane w sposób właściwy. Warto więc przypomnieć kilka nie zawsze przestrzeganych zasad ich użytkowania.

Adam Jamiołkowski
fot. L. Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje