Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Osłony przeciwsłoneczne okien dachowych

Poddasza użytkowe, przy wszystkich swoich zaletach, mają zasadniczą wadę. W słoneczne dni bardzo się nagrzewają. Na szczęście jest na to sposób – zastosowanie osłon przeciwsłonecznych, takich jak rolety, żaluzje i markizy.


Duży kąt nachylenia dachów spadzistych sprawia, że przez zamontowane w nich okna praktycznie przez cały dzień wpadają do domu promienie słoneczne. To bardzo kłopotliwe szczególnie latem, gdy słońce świeci najmocniej. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu przeciwsłonecznym okien dachowych. Zasłony zapewnią komfort i pozwolą cieszyć się atutami poddasza, a niektóre z nich będą dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną, chronić przed hałasem i dadzą większe poczucie prywatności.

Jak chronić okna przed słońcem?

Do ochrony okien połaciowych przed słońcem służą rolety wewnętrzne, zasłony plisowane i żaluzje, a także rolety oraz markizy montowane na zewnątrz. O zakupie osłon nie trzeba decydować podczas budowy domu i wstawiania okien, ponieważ są one sprzedawane oddzielnie. Wybierając konkretne rozwiązania, należy jednak pamiętać, że będą one kompatybilne tylko z oknami pochodzącymi od tego samego producenta (poza roletami wewnętrznymi, które oferują również niezależni dostawcy). Kolejną komplikacją jest fakt, że nie wszystkie rodzaje osłon przystosowane są do każdego rodzaju okna – np. rolet zewnętrznych nie montuje się na oknach balkonowych, kolankowych czy wyłazowych. Należy też zdecydować się na jeden rodzaj osłony – nie stosuje się jednocześnie markizy i rolety zewnętrznej czy żaluzji i zasłony wewnątrz.

 

Choć w specyfikacjach osłon można spotkać się z informacjami, że ich instalacja jest szybka i łatwa, lepiej skorzystać z pomocy fachowców, jeśli sami nie czujemy się na siłach (dotyczy to szczególnie montażu rolet zewnętrznych). Pomocne mogą być filmy instruktażowe, udostępniane przez wiodących producentów.

 

Najważniejszą różnicą pomiędzy poszczególnymi przesłonami jest, oprócz ceny, ilość przepuszczanego przez nie światła słonecznego. Najlepszą ochronę przed słońcem dają akcesoria zewnętrzne – rolety i markizy. Absorbują promieniowanie jeszcze przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, nie dopuszczając do nagrzewania się poddasza. Najsłabiej chronią zwykłe rolety wewnętrzne i żaluzje.

Norbert Skupiński
fot. Velux

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje