Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Ściany i stropy

Ściany nośne i stropy tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który nie tylko musi zapewniać trwałość i stabilność budynku, ale decyduje również o jego własnościach użytkowych. Od rodzaju wybudowanych ścian zewnętrznych zależeć będą między innymi koszty ogrzewania, a od dźwiękochłonności stropu – komfort akustyczny na obu kondygnacjach.

Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzne domu powinny sprostać wielu wymaganiom, nie tylko pod względem użytkowym, ale i wykonawczym. Dobór materiałów do ich budowy budzi najwięcej emocji wśród inwestorów i niemal każdy z nich zastanawia się, czy przewidziane w projekcie rozwiązania spełnią wszystkie oczekiwania.

 

Oprócz wytrzymałości na obciążenia, ściany powinny zapewniać dobrą izolacyjność i akumulację ciepła, korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, chronić przed hałasem, a także umożliwić pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej.

 

Nie bez znaczenia jest też technologia ich wznoszenia, rzutująca na pracochłonność, organizację placu budowy czy potrzebne narzędzia i sprzęt. Oczywiście ważne są również koszty budowy, choć różnice w wydatkach między poszczególnymi rodzajami ścian są niewielkie, a udział w całkowitych kosztach inwestycyjnych gotowego domu nie przekracza kilkunastu procent.

 

Przede wszystkim ciepłe

 

Ciepłochronność. Podstawową cechą najczęściej braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ściany zewnętrznej jest jej ciepłochronność. Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U od 1 stycznia 2014 roku wynosi 0,25 W/(m2•K), ale z reguły inwestorzy i tak dążą do uzyskania jak najlepszej ciepłochronności. Jednak ze względów ekonomicznych oraz technicznych, dążenie do uzyskania współczynnika U poniżej 0,15 W/(m2•K) w większości przypadków nie jest uzasadnione, gdyż w bilansie energetycznym całego domu nie wpływa w znaczącym stopniu na obniżenie zużycia energii na ogrzewanie, a istotnie zwiększa koszty i komplikuje budowę.

 

Akumulacja ciepła. Jest to zdolność ścian do magazynowania ciepła, co korzystnie wpływa na stabilizację temperatury pomieszczeń i pozwala efektywnie wykorzystywać energię pochodzącą np. z nasłonecznienia. Pośrednio, dzięki stabilizacji temperatury uzyskujemy też efektywniejszą pracę urządzeń grzewczych, które mogą pracować w sposób płynny, bez skokowych zmian mocy grzewczej. Najwyższą akumulację zapewniają ściany o dużej masie izolowanej, czyli takie, w których wewnętrzna warstwa powstała z ciężkich materiałów, a od zewnątrz znajduje się gruba warstwa izolacji termicznej.

Cezary Jankowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje