Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne należą do najczęściej użytkowanych i oglądanych elementów domu, więc powinny być: funkcjonalne, trwałe, bezpieczne i estetyczne. Zwykle kupuje się je raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat i z tego powodu należy je starannie dobrać i zamontować. Kilku czytelników Budujemy Dom opowiedziało nam o doborze i funkcjonowaniu drzwi w swoich jednorodzinnych domach. Oto ich doświadczenia i rady.


Nawet nowoczesne domy z otwartym układem wnętrz mają strefy prywatne, sanitarne i gospodarcze, które trzeba oddzielić wewnętrznymi drzwiami. Każda ze stref ma jednak specyficzne wymagania, które powinno się uwzględnić podczas dobierania drzwi. Na przykład: w gabinecie, pokojach dzieci i sypialniach warto zamontować skrzydła o podwyższonej dźwiękoszczelności. Wzdłuż ciemnego korytarza – skrzydła przeszklone. W wiatrołapie i w garażu, czyli na granicy zimnej i ciepłej strefy budynku – skrzydła dobrze zaizolowane termicznie. Kotłownię najlepiej zaopatrzyć w drzwi przeciwpożarowe. Specjalne drzwi przeznaczone do łazienek, WC, pralni muszą zapewniać dobrą wentylację pomieszczeniom, dlatego w dolnej części skrzydeł mają otwory (okrągłe lub w kształcie okienka z kratką).

 

Producenci szybko dostosowali się do współczesnych wymagań klientów i umożliwiają im zaopatrzenie całego domu w różnorodne modele drzwi z wybranej przez nich kolekcji. Z tej samej linii wzorniczej oferują skrzydła: pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone, do „zadań specjalnych” z funkcją izolacji termicznej i akustycznej, itd. Dzięki różnym modelom, utrzymanym w spójnej stylistyce, właściciele nie zaniedbają równie ważnego, jak względy bezpieczeństwa i funkcjonalności, kryterium estetycznego doboru drzwi. Jako ważny element wystroju wnętrz, powinny podkreślać ich charakter i długo służyć.

PRZYGOTOWANIE OŚCIEŻA

Aby drzwi prawidłowo działały, kluczowe znaczenie ma właściwe rozlokowanie i przygotowanie dla nich ościeży, czyli otworów w ścianach. Prawidłowego rozmieszczenia otworów dokonuje architekt budynku i zaznacza je w projekcie architektoniczno-budowlanym. Projektant musi tak je zaplanować, żeby wszystkie drzwi otwierały i zamykały się bezkolizyjnie (pole zakreślone przez konkretne skrzydło nie może zachodzić na pole zakreślane przez inne drzwi).

 

Przygotowanie ościeży obywa się w fazie stanu surowego budowy, na etapie wznoszenia ścian wewnętrznych. Od tego, czy ściany są idealnie pionowe, a parametry otworów prawidłowe i precyzyjnie wykonane, zależy późniejszy poprawny montaż oraz bezproblemowe użytkowanie drzwi przez lata. Precyzyjne przygotowane ościeża pozwala uniknąć w wykończeniowej fazie budowy domu, w której następuje osadzanie ościeżnicy i skrzydeł drzwi – kucia lub domurowywania ścian. Szczególnie niepożądane są błędy dotyczące wytyczenia wysokości otworów drzwiowych, z uwagi na fakt, że wieńczą je zbrojone nadproża z betonu.

Lilianna Jampolska
fot. Drew-Holtz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje