Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne należą do najczęściej użytkowanych i oglądanych elementów domu, więc powinny być: funkcjonalne, trwałe, bezpieczne i estetyczne. Zwykle kupuje się je raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat i z tego powodu należy je starannie dobrać i zamontować. Kilku czytelników Budujemy Dom opowiedziało nam o doborze i funkcjonowaniu drzwi w swoich jednorodzinnych domach. Oto ich doświadczenia i rady.


Nawet nowoczesne domy z otwartym układem wnętrz mają strefy prywatne, sanitarne i gospodarcze, które trzeba oddzielić wewnętrznymi drzwiami. Każda ze stref ma jednak specyficzne wymagania, które powinno się uwzględnić podczas dobierania drzwi. Na przykład: w gabinecie, pokojach dzieci i sypialniach warto zamontować skrzydła o podwyższonej dźwiękoszczelności. Wzdłuż ciemnego korytarza – skrzydła przeszklone. W wiatrołapie i w garażu, czyli na granicy zimnej i ciepłej strefy budynku – skrzydła dobrze zaizolowane termicznie. Kotłownię najlepiej zaopatrzyć w drzwi przeciwpożarowe. Specjalne drzwi przeznaczone do łazienek, WC, pralni muszą zapewniać dobrą wentylację pomieszczeniom, dlatego w dolnej części skrzydeł mają otwory (okrągłe lub w kształcie okienka z kratką).

 

Producenci szybko dostosowali się do współczesnych wymagań klientów i umożliwiają im zaopatrzenie całego domu w różnorodne modele drzwi z wybranej przez nich kolekcji. Z tej samej linii wzorniczej oferują skrzydła: pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone, do „zadań specjalnych” z funkcją izolacji termicznej i akustycznej, itd. Dzięki różnym modelom, utrzymanym w spójnej stylistyce, właściciele nie zaniedbają równie ważnego, jak względy bezpieczeństwa i funkcjonalności, kryterium estetycznego doboru drzwi. Jako ważny element wystroju wnętrz, powinny podkreślać ich charakter i długo służyć.

PRZYGOTOWANIE OŚCIEŻA

Aby drzwi prawidłowo działały, kluczowe znaczenie ma właściwe rozlokowanie i przygotowanie dla nich ościeży, czyli otworów w ścianach. Prawidłowego rozmieszczenia otworów dokonuje architekt budynku i zaznacza je w projekcie architektoniczno-budowlanym. Projektant musi tak je zaplanować, żeby wszystkie drzwi otwierały i zamykały się bezkolizyjnie (pole zakreślone przez konkretne skrzydło nie może zachodzić na pole zakreślane przez inne drzwi).

 

Przygotowanie ościeży obywa się w fazie stanu surowego budowy, na etapie wznoszenia ścian wewnętrznych. Od tego, czy ściany są idealnie pionowe, a parametry otworów prawidłowe i precyzyjnie wykonane, zależy późniejszy poprawny montaż oraz bezproblemowe użytkowanie drzwi przez lata. Precyzyjne przygotowane ościeża pozwala uniknąć w wykończeniowej fazie budowy domu, w której następuje osadzanie ościeżnicy i skrzydeł drzwi – kucia lub domurowywania ścian. Szczególnie niepożądane są błędy dotyczące wytyczenia wysokości otworów drzwiowych, z uwagi na fakt, że wieńczą je zbrojone nadproża z betonu.

Lilianna Jampolska
fot. Drew-Holtz

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny