Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne należą do najczęściej użytkowanych i oglądanych elementów domu, więc powinny być: funkcjonalne, trwałe, bezpieczne i estetyczne. Zwykle kupuje się je raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat i z tego powodu należy je starannie dobrać i zamontować. Kilku czytelników Budujemy Dom opowiedziało nam o doborze i funkcjonowaniu drzwi w swoich jednorodzinnych domach. Oto ich doświadczenia i rady.


Nawet nowoczesne domy z otwartym układem wnętrz mają strefy prywatne, sanitarne i gospodarcze, które trzeba oddzielić wewnętrznymi drzwiami. Każda ze stref ma jednak specyficzne wymagania, które powinno się uwzględnić podczas dobierania drzwi. Na przykład: w gabinecie, pokojach dzieci i sypialniach warto zamontować skrzydła o podwyższonej dźwiękoszczelności. Wzdłuż ciemnego korytarza – skrzydła przeszklone. W wiatrołapie i w garażu, czyli na granicy zimnej i ciepłej strefy budynku – skrzydła dobrze zaizolowane termicznie. Kotłownię najlepiej zaopatrzyć w drzwi przeciwpożarowe. Specjalne drzwi przeznaczone do łazienek, WC, pralni muszą zapewniać dobrą wentylację pomieszczeniom, dlatego w dolnej części skrzydeł mają otwory (okrągłe lub w kształcie okienka z kratką).

 

Producenci szybko dostosowali się do współczesnych wymagań klientów i umożliwiają im zaopatrzenie całego domu w różnorodne modele drzwi z wybranej przez nich kolekcji. Z tej samej linii wzorniczej oferują skrzydła: pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone, do „zadań specjalnych” z funkcją izolacji termicznej i akustycznej, itd. Dzięki różnym modelom, utrzymanym w spójnej stylistyce, właściciele nie zaniedbają równie ważnego, jak względy bezpieczeństwa i funkcjonalności, kryterium estetycznego doboru drzwi. Jako ważny element wystroju wnętrz, powinny podkreślać ich charakter i długo służyć.

PRZYGOTOWANIE OŚCIEŻA

Aby drzwi prawidłowo działały, kluczowe znaczenie ma właściwe rozlokowanie i przygotowanie dla nich ościeży, czyli otworów w ścianach. Prawidłowego rozmieszczenia otworów dokonuje architekt budynku i zaznacza je w projekcie architektoniczno-budowlanym. Projektant musi tak je zaplanować, żeby wszystkie drzwi otwierały i zamykały się bezkolizyjnie (pole zakreślone przez konkretne skrzydło nie może zachodzić na pole zakreślane przez inne drzwi).

 

Przygotowanie ościeży obywa się w fazie stanu surowego budowy, na etapie wznoszenia ścian wewnętrznych. Od tego, czy ściany są idealnie pionowe, a parametry otworów prawidłowe i precyzyjnie wykonane, zależy późniejszy poprawny montaż oraz bezproblemowe użytkowanie drzwi przez lata. Precyzyjne przygotowane ościeża pozwala uniknąć w wykończeniowej fazie budowy domu, w której następuje osadzanie ościeżnicy i skrzydeł drzwi – kucia lub domurowywania ścian. Szczególnie niepożądane są błędy dotyczące wytyczenia wysokości otworów drzwiowych, z uwagi na fakt, że wieńczą je zbrojone nadproża z betonu.

Lilianna Jampolska
fot. Drew-Holtz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny