Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Uzdatnianie wody

Uzdatnianie wody dotyczy nie tylko gospodarstw domowych czerpiących wodę ze studni. Woda z wodociągu, choć regularnie badana i uzdatniana przez wykwalifikowane służby, często pachnie chlorem i pozostawia żółte osady na sanitariatach. W trosce o zdrowie konsumentów wody oraz trwałość instalacji i urządzeń domowych, wielu właścicieli domów i mieszkań decyduje się na jej filtrowanie we własnym zakresie. Z jakich powodów i w jaki sposób zrobili to nasi Czytelnicy?

Woda czerpana z przydomowej studni zwykle zawiera ponadnormatywne ilości związków żelaza i manganu, a na terenach rolniczych – szkodliwych dla zdrowia azotanów i azotynów. Z powodu nadmiernej zawartości wapnia i magnezu jest twarda i mętna. Na obszarach bez kanalizacji zagraża jej skażenie bakteriologiczne. Bez uzdatniania nie nadaje się do picia, a w ekstremalnych przypadkach – nawet do wykorzystywania w gospodarstwie domowym, gdyż na przykład podczas prania zabarwia ubrania oraz niszczy instalacje i urządzenia.

 

Woda wodociągowa bezpośrednio nie zagraża zdrowiu, bo o jej uzdatnienie do norm obowiązujących w Polsce dbają profesjonalne służby. Jednak jej użytkownicy zwykle nie tolerują zapachu chloru, którym jest dezynfekowana, jak również metalicznego posmaku. Cierpią z powodu podrażniania skóry, które wynika z wysokiej twardości wody (w przeważającej części naszego kraju w kranach płynie woda średnio twarda, twarda lub bardzo twarda). Zdarza się, że podczas awarii lub konserwacji sieci i urządzeń wodociągowych woda ulega wtórnemu zanieczyszczeniu: rdzą, piaskiem, materiałami uszczelniającymi.

 

Nic więc dziwnego, że właściciele domów i mieszkań, bez względu na źródło pochodzenia wody, decydują się na poprawienie jej jakości pod własnym dachem.

DOBÓR URZĄDZEŃ

Urządzenia do uzdatniania wody dobiera się w zależności od docelowego przeznaczenia wody oraz od tego, jak bardzo i czym jest zanieczyszczona. Uwzględnia się wielkość jej zużycia w konkretnym gospodarstwie domowym oraz indywidualne potrzeby domowników, w tym dzieci i osób starszych, jak również osób chorych (np. cierpiącym na kamicę nerkową szkodzi twarda woda). Z tych względów nie należy dokonywać wyboru bez wcześniejszej analizy wody i bez porozumienia się z fachowcem. Rynek systemów do uzdatniania wody wciąż się rozwija, dlatego warto skorzystać ze specjalistycznej wiedzy pracowników firm instalujących filtry. Fachowcy wskażą najlepszy dla domu rodzaj urządzeń, określą rozmiar stacji (w tym kolejność ustawienia filtrów) oraz jej lokalizację.

 

Szczególnie ważna jest kolejność ustawienia filtrów, bo od tego zależy ich żywotność oraz częstotliwość obsługi. Współpraca ze specjalistami wskazana jest ze względu na prawidłowy montaż oraz późniejszą eksploatację sprzętu. Użytkownicy muszą nie tylko znać warunki gwarancji i serwisu, ale przede wszystkim umieć prawidłowo obsługiwać te urządzenia (filtry wymagają regularnej wymiany lub płukania złoża). Fachowiec podpowie, w jaki sposób poprawić komfort tej obsługi (może być ręczna albo automatyczna).

Lilianna Jampolska
fot. Secura

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny