Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014
Elewacje

To materiały użyte do wykonania elewacji ostatecznie określają wygląd domu. Dlatego ich wybór jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką przyjdzie nam podjąć w trakcie budowy, nie tylko ze względów estetycznych. Sposób wykończenia decyduje o trwałości ścian, trudności ich wykonania, a nawet o tak z pozoru odległych cechach, jak zdolność do tłumienia hałasu.


Każdy właściciel chce, żeby jego dom miał ładną elewację. Ta wykończeniowa warstwa ściany musi jednak nie tylko dobrze wyglądać. To bariera chroniąca dom, narażona na deszcz, śnieg, słońce i sięgające ponad 50°C zmiany temperatury. Aby podołać tym warunkom, musi być ona dobrze zaprojektowana i wykonana. Nie lekceważmy tych wymogów, bo żadna zniszczona ściana nie wygląda ładnie. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze cechy różnych materiałów elewacyjnych i czego trzeba dopilnować przy ich zastosowaniu.

Na ścianie

Połączenie różnych materiałów elewacyjnych, o ile jest dobrze przemyślane, może dawać bardzo ciekawy efekt, trzeba jednak pamiętać, że miejsca łączenia są kłopotliwe i wymagają szczególnej staranności. Elewację i ściany można też wykonać mniej typowo. Łatwo ulegamy sugestii – płytki klinkierowe z pewnej odległości mogą być łudząco podobne do klinkierowej ściany elewacyjnej. A nawet jeśli taka właśnie jest, to może się okazać, że za nią jest szkieletowa ściana „kanadyjczyka”, a nie mur. Dla odmiany i ścianę murowaną można wykończyć drewnem.

 

Choć producentów materiałów budowlanych jest wielu, to materiały do wykończenia ścian, które oferują można podzielić na zaledwie kilka zasadniczych grup.

 

Tynki cienkowarstwowe

 

Obecnie zdecydowanie najpopularniejsze. Wykańcza się nimi przede wszystkim ściany dwuwarstwowe ocieplane metodą lekką mokrą. Na płyty styropianu lub twardej wełny mineralnej nie nanosi się jednak bezpośrednio tynku. Najpierw nakłada się warstwę zaprawy klejowej i zatapia w niej siatkę z włókna szklanego. Tynk jest ostatnią warstwą.

 

Tynkiem cienkowarstwowym można również wykańczać ściany jednowarstwowe oraz trójwarstwowe (jeśli w ogóle mają być tynkowane). Na gładkich ścianach wystarcza sam tynk cienkowarstwowy, na wymagające wyrównania najpierw nakłada się tradycyjny tynk cementowo-wapienny (grubowarstwowy), a dopiero na niego – cienkowarstwowy.

 

Występują w wielu odmianach różniących się nasiąkliwością, paroprzepuszczalnością, odpornością na zabrudzenia.

Jarosław Antkiewicz
fot. Bruk-Bet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny