Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013
Projekt i oświetlenie ogrodu

Przepis na piękny ogród to przede wszystkim przemy­ślany projekt – nie tylko roślinności, ale też nawierzchni utwardzonych, nawadniania czy oświetlenia, które wyeksponuje walo­ry ogrodu także po zmroku, zminimalizu­je ryzyko kradzieży i zapewni domownikom wygodę.

Wizualizacja pomysłów

Nie jest przesadą posiadanie koncepcji zago­spodarowania ogrodu przed rozpoczęciem budowy domu. Postępując zgodnie z pla­nem, unikniemy niepotrzebnych działań, a prace przebiegną spokojniej. Wiedząc, jak modelowany będzie teren, można np. opty­malnie dobrać miejsce składowania ziemi wydobytej z wykopów i materiałów budow­lanych. Wiadomo też, które rośliny pozo­staną na działce i trzeba je zabezpieczyć na czas budowy. Jednak o ogrodzie najczęściej myślimy, gdy dom już stoi, a wtedy ważniej­sze jest jego wykończenie, niż korzystanie z usług architekta krajobrazu.

 

Nie działajmy jednak po amatorsku – pod­stawą przy planowaniu ogrodu powinna być znajomość roślin i ciekawy pomysł. Właśnie dlatego projekt warto zamówić u architekta krajobrazu. Wykona on projekt kompleksowy (obejmujący koncepcję zagospodarowania, pro­jekt wykonawczy, wizualizacje, przekroje, roz­rysowane detale i kosztorys) lub tylko jego wy­brane elementy. Projekt wykonawczy przyda się przy realizacji samodzielnej lub przez odręb­ną firmę ogrodniczą. Koszt opracowania zależy od jego zakresu, skomplikowania oraz wielko­ści działki (im większa, tym koszt za każdy metr jest niższy) i wynosi od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Gdy ta sama firma projektuje i urządza ogród, projekt najczęściej jest gratis.

 

Jeśli chcemy spróbować własnych sił w planowaniu – pamiętajmy, że:

 

- ogród należy urządzić tak, by zapewniał odpoczynek wszystkim członkom rodziny. Dla jednych najważniejsze jest stworzenie miejsca spotkań z przyjaciółmi, dla innych – grządek z ziołami lub warzywami;
- do wykonania szkicu koncepcyjnego moż­na wykorzystać podkład geodezyjny z za­znaczonymi kierunkami świata, spadkami terenu, instalacjami. Dodatkowo nanosi się nań drzewa i krzewy (pozostające w ogro­dzie) i większe obiekty sąsiadujące z dział­ką, które mogą mieć wpływ np. na jej zacie­nienie lub charakter;
- ogród i bryła domu powinny współgrać z otoczeniem (wiklinowe ogrodzenie doskona­le wtapia wiejski ogród w krajobraz, lecz w dużym mieście budzi kontrowersje). W ma­łym ogrodzie liczy się prostota kompozycji i dbałość o detale. Wyda się on większy, jeśli rośliny o szarawym zabarwieniu liści znajdą się na dalszym planie. W dużym natomiast, rośliny sadzi się w luźnych grupach – dzię­ki naturalności kompozycji nie trzeba dbać o szczegóły. Zanim wyznaczymy dokładną lo­kalizację altany, rabat czy piaskownicy, po­dzielmy przestrzeń na strefy o różnych funk­cjach (reprezentacyjna – przed domem, wy­poczynkowa – za domem, użytkowa – z wa­rzywnikiem, gospodarcza – np. z drewutnią). Podczas doboru roślinności uwzględnijmy ro­dzaj gleby oraz poziom wód gruntowych.

Małgorzata Kolmus
fot. Lange Łukaszuk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny