Przepis na piękny ogród to przede wszystkim przemyślany projekt – nie tylko roślinności, ale też nawierzchni utwardzonych, nawadniania czy oświetlenia, które wyeksponuje walory ogrodu także po zmroku, zminimalizuje ryzyko kradzieży i zapewni domownikom wygodę.
Wizualizacja pomysłów
Nie jest przesadą posiadanie koncepcji zagospodarowania ogrodu przed rozpoczęciem budowy domu. Postępując zgodnie z planem, unikniemy niepotrzebnych działań, a prace przebiegną spokojniej. Wiedząc, jak modelowany będzie teren, można np. optymalnie dobrać miejsce składowania ziemi wydobytej z wykopów i materiałów budowlanych. Wiadomo też, które rośliny pozostaną na działce i trzeba je zabezpieczyć na czas budowy. Jednak o ogrodzie najczęściej myślimy, gdy dom już stoi, a wtedy ważniejsze jest jego wykończenie, niż korzystanie z usług architekta krajobrazu.
Nie działajmy jednak po amatorsku – podstawą przy planowaniu ogrodu powinna być znajomość roślin i ciekawy pomysł. Właśnie dlatego projekt warto zamówić u architekta krajobrazu. Wykona on projekt kompleksowy (obejmujący koncepcję zagospodarowania, projekt wykonawczy, wizualizacje, przekroje, rozrysowane detale i kosztorys) lub tylko jego wybrane elementy. Projekt wykonawczy przyda się przy realizacji samodzielnej lub przez odrębną firmę ogrodniczą. Koszt opracowania zależy od jego zakresu, skomplikowania oraz wielkości działki (im większa, tym koszt za każdy metr jest niższy) i wynosi od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Gdy ta sama firma projektuje i urządza ogród, projekt najczęściej jest gratis.
Jeśli chcemy spróbować własnych sił w planowaniu – pamiętajmy, że:
- ogród należy urządzić tak, by zapewniał odpoczynek wszystkim członkom rodziny. Dla jednych najważniejsze jest stworzenie miejsca spotkań z przyjaciółmi, dla innych – grządek z ziołami lub warzywami; - do wykonania szkicu koncepcyjnego można wykorzystać podkład geodezyjny z zaznaczonymi kierunkami świata, spadkami terenu, instalacjami. Dodatkowo nanosi się nań drzewa i krzewy (pozostające w ogrodzie) i większe obiekty sąsiadujące z działką, które mogą mieć wpływ np. na jej zacienienie lub charakter; - ogród i bryła domu powinny współgrać z otoczeniem (wiklinowe ogrodzenie doskonale wtapia wiejski ogród w krajobraz, lecz w dużym mieście budzi kontrowersje). W małym ogrodzie liczy się prostota kompozycji i dbałość o detale. Wyda się on większy, jeśli rośliny o szarawym zabarwieniu liści znajdą się na dalszym planie. W dużym natomiast, rośliny sadzi się w luźnych grupach – dzięki naturalności kompozycji nie trzeba dbać o szczegóły. Zanim wyznaczymy dokładną lokalizację altany, rabat czy piaskownicy, podzielmy przestrzeń na strefy o różnych funkcjach (reprezentacyjna – przed domem, wypoczynkowa – za domem, użytkowa – z warzywnikiem, gospodarcza – np. z drewutnią). Podczas doboru roślinności uwzględnijmy rodzaj gleby oraz poziom wód gruntowych.