Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013

Ogrodzenia, bramy, napędy

Ogrodzenia muszą przetrwać pogodę w kratkę, tak charakterystyczną dla naszego klimatu. Z tego względu trzeba je zbudować z trwałych materiałów, najlepiej niewymagających konserwacji. Producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom i oprócz tradycyjnych, oferują nowoczesne i łatwe w montażu produkty. Czy skorzystali z nich nasi rozmówcy? Przekonajmy się.

Ogrodzenie wykonuje się raz na dzie­siątki lat. Dlatego oprócz nadania mu estetycznego i reprezentacyjnego wy­glądu oraz zapewnienia sobie ochro­ny przed intruzami, kurzem i hałasem z ulicy, właściciele powinni szczególnie zadbać o względy praktyczne.

Co stanowią przepisy budowlane?

Minimalna szerokość wjazdu na posesję powinna wynosić 3 m. Dotyczy to jed­nak tylko działki bezpośrednio przyle­gającej do jezdni. Jeśli działka przylega do traktu, po którym poruszają się pie­si i samochody, minimalna szerokość wjazdu powinna wynosić 5 m. W prak­tyce często stosowanym zabiegiem, uła­twiającym wjazd, jest cofnięcie bramy w głąb działki. Ważne jest, by zgodnie z obowiązującymi przepisami, zachować minimalną szerokość co najmniej 2,4 m światła bramy. W rzeczywistości najle­piej jest zamontować bramę o szerokości 3 m lub więcej, z uwagi na szerokość samochodów ciężarowych, nawet jeśli sporadycznie przyjeżdżają na posesję.

 

Przepisy mówią ponadto, że:

  • bramy i furtki mogą otwierać się tylko do wewnątrz posesji, a ich progi powinny umożliwiać osobom niepełnosprawnym swobodny wjazd na wózkach inwalidzkich;

     

  • ogrodzenie nie może prze­kroczyć granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy;

     

  • nie może również stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. W związku z tym zabronione jest umieszczanie ostro zakończonych elementów, w tym tłuczonego szkła, drutu kolczastego itp., na wysokości poniżej 1,80 m. 

W przypadku, kiedy wysokość ogrodzenia przekracza 2,20 m albo ma ono stanąć od strony miejsc pu­blicznych (np. ulicy, torów kolejowych itp.), zamiar budowy należy zgłosić w starostwie powiatowym 30 dni przed rozpoczęciem prac. Warto wie­dzieć, że nie wszędzie mamy prawo w dowolny sposób budować ogrodze­nie na własnej posesji. Zakazy i naka­zy dotyczące budowy ogrodzeń zawar­te są w miejscowym planie zagospo­darowania przestrzennego.

Lilianna Jampolska
fot. Joniec

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!