Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013
Wanna z hydromasażem

Od wieków wiadomo, że woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Leczenie za jej pomocą stosowano już w starożytności. Hydromasaż relaksuje, rozluźnia mięśnie, poprawia stan skóry, koi układ nerwowy.

W kąpieli z hydromasażem możemy ustawić w niemal każdej łazience. Konieczna jest jednak bardzo dobra wentylacja, ponieważ urządzenia te generują więcej wilgoci, niż wytwarza się przy tradycyjnej wannie czy prysznicu.

 

Wybierając wannę z hydromasażem, musimy dopasować ją do kształtu i wielkości łazienki. W tych o niewielkiej powierzchni doskonale sprawdzą się modele narożne (mogą być symetryczne lub asymetryczne, i w wersji prawej lub lewej – tak więc bez problemu, idealnie dobierzemy model do naszej łazienki), Do pomieszczeń o średniej wielkości polecane są wanny prostokątne, które jednym bokiem przylegają do ściany. Decydując o lokalizacji wanny, musimy pamiętać, aby zapewnić do niej swobodny dostęp, np. podczas prac serwisowych czy konserwatorskich.

 

Jeśli dysponujemy dużą łazienką – pokojem kąpielowym – przy wybieraniu odpowiedniego modelu wanny nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń – możemy kupić model kolisty, wannę dwuosobową lub wolno stojącą. Jeśli wanna ma być ulokowana na parterze, istnieje możliwość, aby wpuścić ją w podłogę.

Przed zakupem

Zanim kupimy wymarzoną wannę z hydromasażem, pamiętajmy, że odległość ciała od dysz nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Oprócz kształtu wanny, a także jej długości i szerokości, warto zwrócić uwagę na jej głębokość (przeważnie od 37 cm do 50 cm) i pojemność (150–500 l), która przekłada się na koszty eksploatacji. Do użytkowania wanny z hydromasażem potrzebna jest spora ilość ciepłej wody, którą trzeba później odprowadzić do kanalizacji lub szamba, co również wiąże się z niemałymi wydatkami.

Jarosław Antkiewicz
Marta Tomaszewska
fot. Hansgrohe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny