Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013
Kolektory słoneczne

Zanim kupimy ko­lektory, musimy określić, kiedy i do czego będą uży­wane. Aby dobrze działały, cała insta­lacja musi być fachowo wykonana. Podstawą jest dobry projekt, bo inaczej nie sposób właściwie dobrać wszystkie ele­menty – kolektory, pompę, zasobnik wody, sterownik, czy zabezpieczenia.

Instalacja solarna wykorzystywana jest głów­nie do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Słońce ogrzewa kolektory, w których znajdu­je się płyn niezamarzający, zwany czynni­kiem roboczym. Przepływa on rurami do wę­żownicy, umieszczonej w zasobniku wody. Najpopularniejsze są kolektory płaskie oraz rurowe próżniowe, różniące się głównie bu­dową elementu pochłaniającego promienio­wanie oraz sposobem zabezpieczenia przed stratami ciepła do otoczenia.

Odpowiednio do potrzeb

Wybierając kolektory jako źródło ciepła, mu­simy pamiętać, że jest ono uzależnione od warunków pogodowych, a więc nie gwaran­tuje ciągłości i wymaga współpracy z tra­dycyjnymi urządzeniami podgrzewającymi wodę. Same kolektory zapewnią ciepłą wodę tylko w okresie wiosenno-letnim, zimą na­tomiast udział energii solarnej wynosi je­dynie 10–15%. Nawet największa instalacja solarna nie jest w stanie w pełni zaspoko­ić zapotrzebowania na ciepłą wodę w zimie oraz w pochmurne dni w cieplejszych okre­sach. Powyżej pewnej granicy zwiększenie powierzchni solarów nie przynosi korzy­ści, za to znacząco zwiększa koszty.

 

Ponadto zbyt liczne kolektory będą latem dostarczać znacznie więcej ciepła niż potrzeba, a je­śli nie zostanie odebrane, kolektory będą się przegrzewać, co grozi ich uszkodzeniem. W zimnych miesiącach wydajniejsze są kolektory próżniowe, gdyż mają lepszą izo­lację termiczną od kolektorów płaskich. Te ostatnie jednak lepiej wybrać, jeśli mają być wykorzystywane głównie latem – są tańsze, a ponadto, gdy nasłonecznienie jest inten­sywne, a straty ciepła stosunkowo niewiel­kie, dają więcej ciepła, bo przy tej samej po­wierzchni zabudowy co próżniowe, mają większą powierzchnię absorbera.

 

Jeśli źródłem ciepła w domu jest kocioł na paliwo stałe, zamontowanie solarów daje dużą wygodę latem – aby otrzymać ciepłą wodę, nie trzeba rozpalać w kotle, ani korzystać z drogiej energii elektrycznej. Pod względem ekonomicz­nym taka inwestycja jest jednak mało opłacalna, gdy potrzebujemy ciepłej wody dla 4–5 osób. Jeżeli natomiast prowadzimy pensjonat i gości mamy głównie latem bądź podgrzewamy wodę w basenie – inwestycja zwróci się szybciej.

Małgorzata Kolmus
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny