Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013
Zabezpieczenia antywłamaniowe

Nie da się w 100% ochronić domu przed włamaniem. Warto jednak zrobić wszystko, aby wyposażyć budynek w zabezpieczenia, które zniechęcą złodziei albo przynajmniej skutecznie wydłużą podjętą przez nich próbę włamania. Nie wszystkie elementy nowoczesnej ochrony są niezbędne w każdym przypadku. Wiele zależy od okolicy, trybu życia domowników i innych czynników. Na pewno korzystnie jest nabyć te zabezpieczenia, których sforsowanie wymagać będzie dużo czasu oraz użycia specjalistycznych i hałaśliwych narzędzi. Zyskamy dzięki temu czas potrzebny na interwencję firmy monitorującej budynek lub powiadomienie policji.

Jak powszechnie wiadomo, najlepszą ochroną są zaprzyjaźnieni sąsiedzi. Szczególnie podczas dłuższych wyjazdów dobrze jest zostawiać im klucze z prośbą o podlanie kwiatów (wskazane wieczorem, gdy trzeba zapalać światło) i odbieranie przesyłek ze skrzynki pocztowej (ujawniających naszą długą nieobecność). Należy uczulić ich, by zwracali uwagę na obcych kręcących się po okolicy i samochody parkujące przed posesją. Czujni sąsiedzi nie zagwarantują nam jednak w 100% poczucia bezpieczeństwa. Warto więc wyposażyć budynek w kilka różnych zabezpieczeń, utrudniających wtargnięcie na posesję i do domu, system alarmowy sygnalizujący ten fakt i monitoring informujący firmę ochroniarką. Ponadto dobrze jest kupić hałaśliwego i czujnego psa, a najlepiej dwa: dużego obronnego i małego, ale szczekliwego, który będzie wzniecał alarm. Psy powinny swobodnie biegać po całej działce. Oczywiście należy także ubezpieczyć budynek i jego wyposażenie przed kradzieżą i zniszczeniem.

 

Tylko takie kompleksowe podejście do kwestii ochrony da nam największe poczucie bezpieczeństwa we własnym domu i zabezpieczy domostwo przed napadem także w czasie naszej nieobecności. A jeśli do niego dojdzie, pieniądze wypłacone z ubezpieczenia pozwolą pokryć szkody. Jeśli sami nie mamy dostatecznej wiedzy o sposobach i miejscach zabezpieczeń, powinniśmy poprosić o pomoc specjalistów. Pomocni mogą okazać się również pracownicy firm monitorujących, monterzy systemów alarmowych, producenci drzwi, okien, rolet, opcjonalnie wyposażający swoje wyroby w zabezpieczenia antywłamaniowe.

 

O bezpieczeństwie należy pomyśleć już na etapie projektu domu, by przewidzieć podczas stawiania stanu surowego montaż rolet zewnętrznych, miejsce na sejf czy ułożenia instalacji elektrycznej niezbędnej do podłączenia systemu alarmowego.

 

Warto wiedzieć, że złodziej, podejmując włamanie, stara się znaleźć najsłabiej chroniony punkt budynku (i posesji) i najczęściej jeśli nie jest w stanie pokonać go w czasie około 1–2 minut, to rezygnuje. Trzeba więc postarać się, by maksymalnie wydłużyć ten czas.

Joanna Dąbrowska
fot. Satel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny