Dach stanowi bardzo znaczącą pozycję w kosztach budowy domu. Trzeba pamiętać, że na cenę pokrycia składają się nie tylko wydatki poniesione na zakup samego materiału pokryciowego i jego ułożenia, ale również niezbędnych elementów uzupełniających, akcesoriów, a także wymaganego podkładu.
Kryteria wyboru
Rodzaj materiałów możliwych do zastosowania na dachu najczęściej jest opisywany w projekcie domu. Są to wyroby optymalnie dobrane z uwzględnieniem nośności więźby dachowej, kształtu dachu oraz jego spadku.
Jeśli chcemy zmienić pokrycie, należałoby to najpierw skonsultować z projektantem, szczególnie, gdy pierwotne miało być lżejsze, np. wykonane z blachodachówki. Ciężar pokrycia (4–80 kg/m²) to tylko jeden ze składników całkowitego obciążenia konstrukcji dachu i nie musi być czynnikiem decydującym. Jeżeli uwzględni się wszystkie składniki obciążenia konstrukcji dachu, w tym dominujące – ciężar śniegu (ok. 100 kg/m²) i siłę wiatru (100 kg/m²) oraz wagę dekarza z narzędziami (ok. 100 kg/m²) – to okazuje się, że niezależnie od rodzaju pokrycia więźba musi wytrzymać obciążenia dochodzące do 260–300 kg/m². Mimo to może zaistnieć konieczność zwiększenia przekrojów krokwi.
Przy doborze pokrycia, zawsze bezwzględnie trzeba zwracać uwagę na pochylenie połaci. Im ono jest mniejsze, tym szczelniejsze musi być pokrycie. Wyroby o niższej szczelności można układać na dachach o małym nachyleniu tylko wtedy, gdy zastosowane zostaną dodatkowe zabezpieczenia, na przykład w postaci pełnego deskowania krytego papą lub folią.
Dobrze również uwzględnić kształt dachu. Na dachy wielopołaciowe, rozczłonkowane warto użyć materiałów o niewielkich gabarytach (np. dachówek), gdyż te wielkowymiarowe, np. duże arkusze blachodachówek, wymagają w takim przypadku skomplikowanego docinania, w związku z czym powstaje dużo odpadów. To z kolei może okazać się dla inwestora bardzo kosztowne, bardziej, niż zastosowanie wyrobu o wyższej cenie za 1 m2 pokrycia.
Wybór pokrycia powinien też uwzględniać warunki klimatyczne i otoczenie. W rejonach, gdzie w atmosferze występują związki sprzyjające korozji metali (tereny nadmorskie, przemysłowe z dużym zanieczyszczeniem powietrza), należy liczyć się ze zmniejszeniem trwałości pokrycia z blachy. Natomiast w miejscach zacienionych, w pobliżu drzew na zwykłych dachówkach ceramicznych w krótkim czasie mogą pojawić się mchy i porosty. Także gonty bitumiczne, choć w mniejszym stopniu, są na to narażone. Dlatego w takich miejscach lepiej ułożyć dachówki z powierzchnią glazurowaną.