Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013
6 sposobów na pokrycie dachu stromego

Dach stanowi bardzo znaczącą pozycję w kosztach budowy domu. Trzeba pamiętać, że na cenę pokrycia składają się nie tylko wydatki poniesione na zakup samego materiału pokryciowego i jego ułożenia, ale również niezbędnych elementów uzupełniających, akcesoriów, a także wymaganego podkładu.

Kryteria wyboru

Rodzaj materiałów możliwych do zastoso­wania na dachu najczęściej jest opisywany w projekcie domu. Są to wyroby optymalnie dobrane z uwzględnieniem nośności więźby dachowej, kształtu dachu oraz jego spadku.

 

Jeśli chcemy zmienić pokrycie, należa­łoby to najpierw skonsultować z projektan­tem, szczególnie, gdy pierwotne miało być lżejsze, np. wykonane z blachodachówki. Ciężar pokrycia (4–80 kg/m²) to tylko je­den ze składników całkowitego obciąże­nia konstrukcji dachu i nie musi być czyn­nikiem decydującym. Jeżeli uwzględni się wszystkie składniki obciążenia konstruk­cji dachu, w tym dominujące – ciężar śniegu (ok. 100 kg/m²) i siłę wiatru (100 kg/m²) oraz wagę dekarza z narzędziami (ok. 100 kg/m²) – to okazuje się, że niezależnie od rodza­ju pokrycia więźba musi wytrzymać obcią­żenia dochodzące do 260–300 kg/m². Mimo to może zaistnieć konieczność zwiększenia przekrojów krokwi.

 

Przy doborze pokrycia, zawsze bezwzględ­nie trzeba zwracać uwagę na pochylenie po­łaci. Im ono jest mniejsze, tym szczelniejsze musi być pokrycie. Wyroby o niższej szczel­ności można układać na dachach o małym nachyleniu tylko wtedy, gdy zastosowane zo­staną dodatkowe zabezpieczenia, na przy­kład w postaci pełnego deskowania krytego papą lub folią.

 

Dobrze również uwzględnić kształt da­chu. Na dachy wielopołaciowe, rozczłonko­wane warto użyć materiałów o niewielkich gabarytach (np. dachówek), gdyż te wielko­wymiarowe, np. duże arkusze blachodachó­wek, wymagają w takim przypadku skom­plikowanego docinania, w związku z czym powstaje dużo odpadów. To z kolei może okazać się dla inwestora bardzo kosztowne, bardziej, niż zastosowanie wyrobu o wyż­szej cenie za 1 m2 pokrycia.

 

Wybór pokrycia powinien też uwzględniać warunki klimatyczne i otoczenie. W rejonach, gdzie w atmosferze występu­ją związki sprzyjające korozji metali (tereny nadmorskie, przemysłowe z dużym zanieczyszczeniem powietrza), należy liczyć się ze zmniejszeniem trwałości pokrycia z bla­chy. Natomiast w miejscach zacienionych, w pobliżu drzew na zwykłych dachówkach ceramicznych w krótkim czasie mogą pojawić się mchy i porosty. Także gonty bitumiczne, choć w mniejszym stopniu, są na to narażone. Dlatego w takich miejscach lepiej ułożyć da­chówki z powierzchnią glazurowaną.

Monika Dąbrowska
fot. Pracownia Projektowa Z500

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny