PYTANIE CZYTELNIKA: Czym kierować się podczas wyboru rodzaju komina do nowego domu? Choć jest ważnym elementem architektonicznym budynku i wpływa na jego estetykę, na pewno powinien spełniać określone wymagania techniczne.
REDAKCJA: Komin należy dopasować przede wszystkim do rodzaju spalanego paliwa. Oprócz tego ważne jest, czy trzeba go umieścić w remontowanym budynku, czy w nowym domu. W tym drugim przypadku o rodzaju komina warto pomyśleć już na etapie wznoszenia ścian, stropów, dachu i zdecydować, jakie urządzenia będą używane do ogrzewania.
Zdecydowana większość projektów domów jednorodzinnych przewiduje budowę komina (choć przy wykorzystaniu do ogrzewania pompy ciepła i zainstalowaniu wentylacji mechanicznej nie trzeba martwić się o jego postawienie).
Komin jako element budynku to w rzeczywistości obudowa kanałów odprowadzających spaliny z kotła lub kominka, przewodów wentylacyjnych oraz rur odpowietrzających instalację kanalizacyjną czy pionów technicznych (umożliwiających przeprowadzenie przewodów antenowych lub instalacji solarnej).
Rodzaj odprowadzanych produktów spalania sprawia, że kanały kominowe klasyfikowane są lub jako
dymowe – współpracujące z kominkami i kotłami na paliwa stałe – bądź jako
spalinowe – przy podłączeniu do kotłów gazowych bądź olejowych. Ze względu na niską temperaturę spalin odprowadzanych z urządzeń gazowych i olejowych (sprzyja to wytrącaniu się kwaśnego kondensatu o własnościach silnie korozyjnych), ich kanały kominowe muszą być odporne na agresywne związki chemiczne. Każde przejście przez połać dachową jest miejscem, gdzie mogą wystąpić przecieki, dlatego należy dążyć do grupowania kanałów kominowych (co obniża też koszty budowy komina). W domach jednorodzinnych z reguły budowane są kominy wewnętrzne, których konstrukcja ma wpływ na możliwość grupowania kanałów, sposób przejścia przez strop i dach, konieczność ocieplenia czy możliwe sposoby wykończenia części komina wystającej ponad dach.
Przekroje kanałów kominowych muszą być dostosowane do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych, dlatego już na etapie budowy komina trzeba ustalić, jaki typ kotła będzie z nim współpracował. Pozwoli to także na dopasowanie wysokości umieszczenia wlotu do kanału kominowego, sposobu doprowadzenia powietrza potrzebnego do spalania, lokalizacji wyczystki, czy odprowadzenia kondensatu.
Redakcja BudujemyDom fot. Schiedel
Pompa ciepła - przegląd oferty rynkowej
W tym miesiącu przedstawiamy przegląd oferty rynkowej pomp ciepła. Zapytaliśmy producentów i dystrybutorów o parametry pomp o mocy ok. 10 kW, bo takie wystarczą do większości domów jednorodzinnych. Podajemy też przykłady pomp przeznaczonych tylko do przygotowania c.w.u. To dość młody, ale szybko rozwijający się segment rynku. Podpowiadamy też, co trzeba przemyśleć i sprawdzić, zanim zlecimy wykonanie projektu i kupimy pompę.
Iglakowe rzeźby i oczko wodne z kaskadą
Częstym błędem właścicieli samodzielnie zakładających ogród jest sadzenie roślin zbyt gęsto. Sposobem na powstrzymanie ich wzrostu jest kilkakrotne w ciągu sezonu wegetacyjnego strzyżenie i formowanie. Trzeba to jednak robić w odpowiednim czasie i przy pomocy dobrych narzędzi.
Projekt i oświetlenie ogrodu
Przepis na piękny ogród to przede wszystkim przemyślany projekt – nie tylko roślinności, ale też nawierzchni utwardzonych, nawadniania czy oświetlenia, które wyeksponuje walory ogrodu także po zmroku, zminimalizuje ryzyko kradzieży i zapewni domownikom wygodę.
5 sposobów na system rynnowy
W przeciwieństwie do pokryć dachowych, wybór systemów rynnowych jest mniejszy. Możemy zastosować rynny i rury spustowe wykonane z różnych materiałów, ale wszystkie muszą być solidnie zamontowane, tak by nie dochodziło do przecieków, prowadzących np. do zawilgocenia ścian budynku.
6 sposobów na pokrycie dachu stromego
Dach stanowi bardzo znaczącą pozycję w kosztach budowy domu. Trzeba pamiętać, że na cenę pokrycia składają się nie tylko wydatki poniesione na zakup samego materiału pokryciowego i jego ułożenia, ale również niezbędnych elementów uzupełniających, akcesoriów, a także wymaganego podkładu.
Kolektory słoneczne
Zanim kupimy kolektory, musimy określić, kiedy i do czego będą używane. Aby dobrze działały, cała instalacja musi być fachowo wykonana. Podstawą jest dobry projekt, bo inaczej nie sposób właściwie dobrać wszystkie elementy – kolektory, pompę, zasobnik wody, sterownik, czy zabezpieczenia.
Wanna z hydromasażem
Od wieków wiadomo, że woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Leczenie za jej pomocą stosowano już w starożytności. Hydromasaż relaksuje, rozluźnia mięśnie, poprawia stan skóry, koi układ nerwowy.
Kostka brukowa
Wiosna to znakomita pora na porządkowanie terenu wokół domu. Znajdujące się na naszej posesji ścieżki, chodniki, podjazdy i tarasy z powodzeniem można utwardzić kostką brukową, która jest materiałem uniwersalnym. Bogactwo wzorów, kolorów i kształtów stwarza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, a wybrukowana powierzchnia wygląda elegancko.
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Nie da się w 100% ochronić domu przed włamaniem. Warto jednak zrobić wszystko, aby wyposażyć budynek w zabezpieczenia, które zniechęcą złodziei albo przynajmniej skutecznie wydłużą podjętą przez nich próbę włamania. Nie wszystkie elementy nowoczesnej ochrony są niezbędne w każdym przypadku. Wiele zależy od okolicy, trybu życia domowników i innych czynników. Na pewno korzystnie jest nabyć te zabezpieczenia, których sforsowanie wymagać będzie dużo czasu oraz użycia specjalistycznych i hałaśliwych narzędzi. Zyskamy dzięki temu czas potrzebny na interwencję firmy monitorującej budynek lub powiadomienie policji.
Remont ścian wewnętrznych
Odnawianie ścian i sufitów nie zawsze oznacza tylko ich odmalowanie. Można pokryć je tynkiem i gładzią, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować boazerię albo panele. Trzeba jednak najpierw odpowiednio przygotować podłoże, co może oznaczać gruntowną renowację, jeśli np. stary tynk pęka.
Instalacja centralnego odkurzania
Do czego służy odkurzacz centralny i jakie ma zalety większość osób, myślących o budowie własnego domu, już wie. W prasie i w Internecie można znaleźć wszystkie interesujące informacje i poznać zalety całej instalacji. Bo odkurzacz centralny to nie tylko jednostka centralna, ale też system rur rozprowadzonych w całym domu. Brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest. By przekonać się, że zdecydowanie warto... warto poznać szczegóły montażu instalacji, zasadę działania takiego odkurzacza oraz komfort jego obsługi.
Uzdatnianie wody
Często woda z własnego ujęcia bez uzdatniania nie nada-je się w ogóle do użytku. Zastosowanie filtrów jest więc koniecznością. Z kolei woda wodociągowa może być po prostu niesmaczna, zbyt twarda itp.
Przegrody zewnętrzne
Wszyscy wiedzą, że ściany, dach i podłoga w domu energooszczędnym powinny mieć bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Jednak ciepłochronność to tylko jedna z pożądanych cech. Ponadto w takim domu szczególnego znaczenia nabiera jakość okien – ich parametry zawsze są znacznie gorsze niż ścian i niełatwo je poprawić.
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe stało się już powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Jednak wciąż wielu użytkowników, a nawet instalatorów i projektantów nie rozumie, czym jego działanie różni się od ogrzewania grzejnikami ściennymi. Stąd nietrudno o błędy. A „podłogówka” występuje przy tym w wielu odmianach o nieco innych wymaganiach.
Wentylacja i klimatyzacja
Sprawna i energooszczędna wentylacja w każdym domu jest niezbędna. To wie każdy inwestor budujący własny dom. Problem jednak pojawia się, gdy trzeba już na etapie powstawania projektu zdecydować, w jaki sposób będziemy dostarczać świeże powietrze i usuwać zużyte. Możliwości jest bowiem kilka. Aby podjąć optymalną decyzję, warto poznać zasady działania wszystkich rozwiązań i przeanalizować ich wady i zalety. Latem oprócz skutecznej wymiany powietrza przyda się również klimatyzacja, obniżająca temperaturę w nadmiernie nagrzanych wnętrzach.
Systemy grzewcze
Z zamieszczonych poniżej wypowiedzi właścicieli domów jednorodzinnych wynika, że planując system ogrzewania, świadomie nie opierali go tylko na jednym źródle energii. Na wypadek awarii urządzeń lub dłuższego wyłączenia prądu, starali się zapewnić ciągłość ogrzewania domu i przygotowywania wody użytkowej. Podkreślali, że zaprojektowanie i wykonanie systemu grzewczego zlecali tylko doświadczonym fachowcom.
Ogrodzenia, bramy, napędy
Ogrodzenia muszą przetrwać pogodę w kratkę, tak charakterystyczną dla naszego klimatu. Z tego względu trzeba je zbudować z trwałych materiałów, najlepiej niewymagających konserwacji. Producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom i oprócz tradycyjnych, oferują nowoczesne i łatwe w montażu produkty. Czy skorzystali z nich nasi rozmówcy? Przekonajmy się.
Z generalnym wykonawcą
Budowanie domu z generalnym wykonawcą zdjęło Magdzie i Andrzejowi ogromny ciężar z ramion. Nie znali się na budowaniu, ani nie mieli czasu na jej organizowanie. Uczciwość i solidność ekipy fachowców sprawiła, że oboje dobrze wspominają okres budowy.
Ziemia od ręki i kłopoty z mediami
Ewelina preferuje tradycyjne budownictwo, Tomasz nowoczesne. Podczas budowy wspólnego domu musieli to jakoś pogodzić. Wnętrza budynku o tradycyjnej bryle urządzili bardzo nowocześnie. Małżonkowie na równi cenią natomiast wysokiej jakości materiały, co widać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Ziemia od ręki i kłopoty z mediami
Ewelina preferuje tradycyjne budownictwo, Tomasz nowoczesne. Podczas budowy wspólnego domu musieli to jakoś pogodzić. Wnętrza budynku o tradycyjnej bryle urządzili bardzo nowocześnie. Małżonkowie na równi cenią natomiast wysokiej jakości materiały, co widać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.