Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013
Uzdatnianie wody

Często woda z wła­snego ujęcia bez uzdatniania nie nada-je się w ogóle do użytku. Zastosowanie filtrów jest więc koniecznością. Z kolei woda wodociągowa może być po prostu niesmaczna, zbyt twarda itp.

Badanie

Zestaw substancji do usunięcia może być bardzo różny. Liczy się zarówno ich ro­dzaj, jak i ilość – jak bardzo przekracza do­puszczalny poziom. Dlatego pierwszym kro­kiem powinno być zawsze określenie składu wody. Badanie można zlecić stacji Sanepidu lub laboratorium działającemu przy uczel­ni medycznej. Dopiero po jego wykonaniu można wybrać właściwy sposób uzdatnia­nia. Bezpieczniej nie zlecać analizy firmie sprzedającej urządzenia do uzdatniania. Często korzystają one z prostych, niedokład­nych testów, a ponadto są przede wszystkim zainteresowane sprzedażą urządzeń ze swej oferty, co nie wróży dobrze rzetelności sa­mego badania.

 

Z kolei amatorska ocena tylko smaku i zapachu może być bardzo myląca, bo np. smaczna i klarowna woda może być skażona bakteriologicznie lub chemicznie, a niekie­dy wodę o zniechęcającym wyglądzie i sma­ku można stosunkowo łatwo uzdatnić.

Oczyszczanie

Filtry mechaniczne
Zatrzymują piasek, rdzę, zawiesiny wystę­pujące w wodzie. Inaczej te substancje za­tykają zawory i filtry na dalszych etapach oczyszczania oraz mechanicznie uszkadza­ją rury. Na zanieczyszczenia stałe bardzo wrażliwe są pompy i precyzyjne zawory, np. w bateriach jednouchwytowych i termosta­tycznych.

 

Filtry mechaniczne zawsze powinny sta­nowić pierwszy etap oczyszczenia. Dlatego taki filtr umieszcza się na początku insta­lacji wodociągowej i w razie potrzeby tak­że bezpośrednio przed filtrami innego typu, zaworami itp. Najpopularniejsze są filtry wykonane z włókniny, sznurka albo metalowej lub pla­stikowej siatki (mniej dokładne). Dwa pierw­sze typy są jednorazowe, siatkowe zaś moż­na wypłukać i użyć ich ponownie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Secura

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny