Budujemy Dom 5/2013
Budujemy Dom 5/2013

Przede wszystkim każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego miałby zastosować w swoim domu ogrzewanie pompą ciepła. Pomijając argumenty związane z modą i ekologią – odpowiedź jest jedna – jest to najtańszy sposób ogrzewania domu.

Jeśli do działki doprowadzono gaz ziemny to wybór pompy ciepła jest dyskusyjny. Jeśli zaś mamy do dyspozycji pozostałe paliwa – wybór taki może się okazać jak najbardziej ekonomicznie uzasadniony. Koszty ogrzewania pompą ciepła to od 1500 do 2500 zł rocznie za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny, zamieszkującej dom o powierzchni około 150 m2. To niewiele – w porównaniu z kosztami ogrzewania gazem, olejem opałowym oraz prądem elektrycznym. Ile należy zainwestować, aby ogrzewać tak tanio swój dom?

Łączny koszt urządzeń (z instalacją źródła dolnego) to od 40 do 60 tys. złotych. Z pozoru to dużo. Porównując to jednak z kosztami zainstalowania gazowego kotła kotła kondensacyjnego i budowy przyłącza – instalacja z pompą może być droższa o zaledwie 10 do 20 tys. złotych.

Zakładając, że ogrzewanie gazem jest dwukrotnie droższe, czas zwrotu inwestycji może wynosić od kilku do kilkunastu lat. Jeśli porównać przedstawione wyliczenia do kosztów ogrzewania pozostałymi paliwami, to zastosowanie pompy ciepła okaże się jeszcze bardziej opłacalne.

W Budujemy Dom od dłuższego czasu propagujemy ideę stosowania pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Odwiedziliśmy i wysłuchaliśmy wielu inwestorów zadowolonych z tego sposobu ogrzewania domu.

Relacje z tych wizyt są zamieszczane w naszym serwisie internetowym www.budujemydom.pl W tym numerze publikujemy przegląd urządzeń dostępnych na polskim rynku i szczególnie polecanych przez producentów.

Zapraszam do lektury!

Ernest Jagodziński

Artykuły z tego numeru

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny