Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013
Systemy grzewcze

Z zamieszczonych poniżej wypowiedzi właścicieli domów jednorodzinnych wynika, że planując system ogrzewania, świadomie nie opierali go tylko na jednym źródle energii. Na wypadek awarii urządzeń lub dłuższego wyłączenia prądu, starali się zapewnić ciągłość ogrzewania domu i przygotowywania wody użytkowej. Podkreślali, że zaprojektowanie i wykonanie systemu grzewczego zlecali tylko doświadczonym fachowcom.

Ogrzewanie jest w naszym klimacie jedną z najważniejszych domowych instalacji. Jej wykonanie nie jest jednak tanie, dlatego warto zawczasu przeznaczyć na nią odpowiednio duże środki finansowe.

WYKONYWAĆ PROJEKT INSTALACJI C.O. CZY NIE

Budując typowy dom z nieskomplikowanym układem grzewczym, wystarczają podstawowe wytyczne zawarte w projekcie budynku. Projekt instalacji grzewczej w praktyce najczęściej nie jest niezbędny. W typowym domu jednorodzinnym stosunkowo łatwo jest wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń, a potem skompletować niezbędne elementy układu, np. kocioł, grzejniki, regulatory itd. Zwykle prace te powierza się hydraulikowi, układającemu instalacje wodną i kanalizacyjną.

 

Dokładny projekt jest potrzebny, gdy decydujemy się na bardziej skomplikowaną instalację, np. z ogrzewaniem podłogowym i pompą ciepła. Dlaczego? Ponieważ konieczne jest wyliczenie i podanie wykonawcom informacji dotyczących ułożenia rur grzewczych, dostosowanie emisji ciepła z rur do wybranego pokrycia podłóg oraz dobranie adekwatnego sterowania.

CO WPŁYWA NA KOSZT OGRZEWANIA

W całkowitych kosztach użytkowania typowego domu jednorodzinnego aż 70–80% zajmują opłaty za ogrzewanie. Ich wysokość zależy głównie od trzech czynników: rodzaju wybranego paliwa, ciepłochronności budynku oraz budowy systemu grzewczego. Jeśli jest prawidłowo wykonany i zaopatrzony w odpowiednie automatyczne urządzenia sterujące, czyli oprócz fabrycznego programatora na kotle grzewczym ma dodatkowy regulator pokojowy lub regulator pogodowy, możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania. Automatyczne sterowanie zapewnia ponadto komfort cieplny bez konieczności ciągłej ręcznej regulacji elementów instalacji, np. regulatora na kotle czy termostatów na grzejnikach.

 

Rodzaj wykorzystywanego paliwa ma decydujący wpływ na koszty ogrzewania, natomiast ciepłochronność budynku pozostaje w bezpośredniej zależności z jego zużyciem. Orientacyjne koszty ogrzewania wylicza się według wskaźnikowego zapotrzebowania na ciepło, wynoszącego rocznie 50–120 kWh m2 i określanego w zależności od regionu kraju i ciepłochronności budynku. Poznanie rzeczywistych kosztów wymaga dość skomplikowanych obliczeń. W użytkowanym już domu wystarczy sprawdzić zużycie paliwa.

Lilianna Jampolska
fot. Immergas

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny