Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013

Wentylacja i klimatyzacja

Sprawna i energooszczędna wentylacja w każdym domu jest niezbędna. To wie każdy inwestor budujący własny dom. Problem jednak pojawia się, gdy trzeba już na etapie powstawania projektu zdecydować, w jaki sposób będziemy dostarczać świeże powietrze i usuwać zużyte. Możliwości jest bowiem kilka. Aby podjąć optymalną decyzję, warto poznać zasady działania wszystkich rozwiązań i przeanalizować ich wady i zalety. Latem oprócz skutecznej wymiany powietrza przyda się również klimatyzacja, obniżająca temperaturę w nadmiernie nagrzanych wnętrzach.

Wentylacja

Podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest usunięcie z pomieszczenia zużytego powietrza o obniżonej zawartości tlenu i podwyższonej dwutlenku węgla oraz wilgoci, i doprowadzenie w jego miejsce powietrza świeżego spoza budynku.

 

Wielu inwestorów uważa, że w domu jednorodzinnym nie jest to instalacja o priorytetowym znaczeniu. Popełniają duży błąd. Działająca poprawnie wentylacja to równie ważny element wyposażenia nowoczesnego domu, jak system ogrzewania, okna lub kanalizacja.

 

Parametry wymiany powietrza w pomieszczeniach są określone przez przepisy prawa budowlanego, które precyzują, jaka powinna być minimalna ilość zużytego powietrza usuwanego z pomieszczeń. Taka intensywność wentylacji powinna być zapewniona w każdej instalacji, niezależnie od sposobu jej działania (wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna). Wielkości wymiany są następujące:

  • 70 m3/h z kuchni z kuchenką gazową;
  • 50 m3/h z kuchni z kuchenką elektryczną;
  • 50 m3/h z łazienki;
  • 30 m3/h z oddzielnego WC;
  • 15 m3 z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.);
  • 30 m3/h z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej, niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji).

W kuchniach i łazienkach zaleca się montowanie urządzeń (wentylatorów wyciągowych), umożliwiających okresowe zwiększenie intensywności wentylacji co najmniej do 120 m3/h.

 

W godzinach nocnych dopuszcza się zmniejszenie intensywności wentylacji, jednak nie więcej niż o 40%.

Joanna Dąbrowska
fot. Daikin

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!