Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2013
Remont ścian wewnętrznych

Odnawianie ścian i sufitów nie zawsze oznacza tylko ich odmalowanie. Można pokryć je tynkiem i gładzią, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować boazerię albo panele. Trzeba jednak najpierw odpowiednio przygotować podłoże, co może oznaczać gruntowną renowację, jeśli np. stary tynk pęka.

Ściany wewnętrzne najczęściej pokrywane są tynkiem, który je wyrównuje, pozwala ukryć elementy instalacji i stanowi podłoże pod far­bę, tapetę lub płytki. Jeśli ma uszkodzenia, może wymagać wymiany (w dużej mierze za­leży to od rodzaju planowanego wykończe­nia przegrody). Zakres prac przy odnawianiu ścian zależy jednak także od rodzaju farb, ja­kimi były one pokryte oraz liczby nałożonych już warstw. Jeśli powłoka jest gruba, z reguły trzeba ją usunąć, zwłaszcza gdy zamierzamy wyrównać ściany gładzią. Kłopotliwa będzie renowacja przegród pokrytych farbą olejną, na którą nie można bezpośrednio nakładać in­nego rodzaju farby ani masy wyrównującej. Starą okładzinę z glazury można niekiedy po­zostawić na ścianie, jeśli mocno trzyma się podłoża, i przykleić do niej nowe płytki.

Naprawiamy stary tynk

Niedoskonałości warstwy tynku mogą być po­wierzchniowe (nierówna, chropowata po­wierzchnia, z niewielkimi pęknięciami) albo strukturalne (niedostateczna przyczepność do podłoża albo twardość tynku – wynikają­ca np. ze zbyt małej ilości spoiwa cementowe­go lub wapiennego). Uszkodzenia powierzch­niowe dość łatwo usunąć poprzez nałożenie warstwy wyrównującej lub gładzi, natomiast wady strukturalne wymagają w zasadzie usu­nięcia całego pokrycia i wykonania od nowa. Niekiedy można tego uniknąć, wzmacniając podłoże głęboko penetrującym środkiem do gruntowania lub mocując płyty g-k.

 

Uszkodzenia tynku mogą być różne. W do­mach słabo wentylowanych, o niskiej termo­izolacyjności ścian mogą wystąpić tzw. odpa­rzenia tynku, spowodowane przemarzaniem ścian – zwłaszcza w narożnikach i przy pod­łodze. Odparzenie połączone z wykwitami solnymi pojawia się natomiast na skutek nie­właściwej izolacji przeciwwilgociowej fun­damentów lub z powodu przecieków z rynien albo instalacji. Odpadanie tynku i brunatne zacieki w obrębie komina świadczą o jego nieszczelności i zanieczyszczeniu smolistymi osadami.

Cezary Jankowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny