Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Remont podłogi

Remont podłogi czasem ogranicza się do zmiany posadzki lub nawet do przykrycia jej nowym materiałem, często jednak konieczne jest zerwanie starego pokrycia i odpowiednie przygotowanie podłoża pod nowe. Prace, zależnie od ich zakresu, mogą potrwać jeden dzień lub nawet miesiąc.

Podkład pod posadzkę

Remont podłogi
(fot. Knauf)

Przystępując do remontu podłogi musimy ustalić, z jakiego materiału będzie wykonana posadzka. Od tego zależy bowiem rodzaj i sposób przygotowania podkładu, a także poziom podłogi (poziom ten powinien być niemal jednakowy we wszystkich pomieszczeniach). Gdy wybierzemy już materiał, sprawdźmy czy można będzie ułożyć go na istniejącej posadzce, czy trzeba ją usunąć. Decyduje o tym rodzaj i stan starej podłogi oraz grubość nowego pokrycia.

 

Aby stara posadzka mogła stać się podkładem pod nową, musi być równa, stabilna, niezniszczona przez grzyby i pleśnie oraz dobrze trzymać się podłoża. W przeciwnym razie konieczne będzie jej zerwanie lub wyrównanie powierzchni. Wymiana posadzki i warstw podkładowych zazwyczaj konieczna jest w starych budynkach lub przy zmianie przeznaczenia pomieszczenia, gdy pokrycie nie jest dostatecznie sztywne lub trzeba ułożyć dodatkowo izolację akustyczną, przeciwwilgociową lub cieplną.

Przygotowanie podłoża...

Wszystkie materiały podłogowe wymagają równego i stabilnego podłoża (nie może uginać się podczas chodzenia, a prześwit pod dwumetrową łatą przyłożoną w różnych miejscach nie powinien przekraczać 2 mm).

...bez zrywania starej posadzki

Jeśli nie usuwamy starej posadzki, jej ewentualne wyrównanie powinno przebiegać następująco:

 

Deski, parkiet. Wyrównanie powierzchni drewnianej uzyskujemy poprzez cyklinowanie, które jednocześnie usuwa warstwę farby, lakieru lub pasty do podłóg. Większe zagłębienia wyrównujemy szpachlówką do drewna. Na tak przygotowanej podłodze możemy ułożyć panele podłogowe, przykleić nowy parkiet lub mozaikę, czy rozłożyć wykładzinę dywanową. Na drewnianych podłogach nie powinno się układać wykładziny z PVC, gdyż tworzy paroszczelną powłokę i może doprowadzić do zawilgocenia drewna. Problematyczne jest układanie na drewnianym podkładzie płytek ceramicznych, gdyż drewno pracuje przy zmianach wilgotności, co może doprowadzić do odspajania się płytek. Niektórzy producenci klejów do ceramiki dopuszczają ich użycie na podkładzie z drewna, pod warunkiem zastosowania dodatkowej warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego.

 

Płytki ceramiczne. Do wyrównania posadzki z płytek używa się cienkowarstwowych zapraw samorozlewnych. Pojedyncze zagłębienia szpachluje się natomiast zaprawą wyrównującą, a pojedyncze wybrzuszenia – zeszlifowuje. Odstające pojedyncze płytki można odkuć, a zagłębienie wyrównać zaprawą. Na tak przygotowanym podłożu można kłaść wszystkie rodzaje materiałów posadzkowych.

 

PVC.Przyklejone płytki lub wykładzina rulonowa nie stanowią przeszkody w bezpośrednim ułożeniu paneli podłogowych. Decydując się jednak na inny rodzaj posadzki, wykładzinę trzeba zerwać, usunąć resztki kleju i wyrównać podłoże.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny