Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Odprowadzenie ścieków
Każdy właściciel domu musi uporać się z problemem odprowadzenia ścieków. Możliwości jest wiele, ale nie każde rozwiązanie da się zastosować na konkretnej działce. Trzeba też dokładnie określić swoje preferencje i możliwości: jaką kwotą dysponujemy, jaką część działki możemy przeznaczyć na oczyszczalnię itd.

Odprowadzenie ścieków
(fot. Delfin)
Wybór sposobu odprowadzenia ścieków to zwykle decyzja na całe lata w dużej mierze dlatego, że na już zagospodarowanej działce trudno dokonywać zmian. Dlatego inwestycję trzeba rozpatrywać w wieloletniej perspektywie, szukając kompromisu pomiędzy kosztami budowy i eksploatacji oraz rozwiązań jak najbardziej niezawodnych.

 

Jednak zanim zaczniemy zastanawiać się nad konkretnymi rozwiązaniami, sprawdźmy uregulowania formalne. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy zwykle określa się dopuszczalne sposoby odprowadzenia ścieków. Na terenach skanalizowanych standardem jest obowiązek przyłączenia domu do sieci. Tam, gdzie kanalizacji zbiorczej brak, dopuszcza się budowę „szczelnych, bezodpływowych zbiorników na ścieki”, potocznie nazywanych szambem, a z oczyszczalniami przydomowymi bywa różnie. Nawet jeśli ich budowa jest dopuszczalna, to mogą występować obostrzenia, np. wymagana bardzo duża powierzchnia działki. W efekcie teoretycznie duża liczba możliwych rozwiązań może się drastycznie zmniejszyć.

Kanalizacja zbiorcza

Odprowadzenie ścieków do kanalizacji zbiorczej to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie ograniczają nas warunki gruntowo- wodne, powierzchnia działki czy liczba mieszkańców. Poza zakopanym w ziemi rurociągiem przyłącza, na działce jest tylko niewielka studzienka kanalizacyjna. Za stan sieci i oczyszczenie ścieków odpowiada zaś przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne.

 

Oczywiście za odprowadzanie ścieków trzeba płacić. Ale ceny, choć rosną, i tak są atrakcyjne. Natomiast koszt budowy przyłącza jest bardzo zróżnicowany. Jeśli w gminie do kanalizacji przyłączany jest obszar z wieloma posesjami, to cena może wynosić poniżej 2000 zł. Jeśli zaś przyłączany jest pojedynczy budynek i przyłącze jest długie, to cena może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy. Jednak z uwagi na wygodę przyszłej eksploatacji warto rozważyć tę opcję.

 

Uwaga! W rozliczeniach z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym standardowo przyjmuje się, że ilość ścieków jest taka sama jak zużytej w domu wody. To jednak nieprawda, jeśli wody wodociągowej używamy także do podlewania ogrodu. Wówczas warto postarać się o zgodę na montaż drugiego wodomierza i rozliczać się tylko za faktycznie wyprodukowane ścieki.

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny