Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Elewacje
Rodzaj i kolor elewacji stanowi wizytówkę domu, decyduje o pierwszym wrażeniu. Oprócz tego, że elewacja ma być trwała i estetyczna przez długie lata oraz pasująca do architektury budynku, powinna przede wszystkim chronić ściany przed działaniem czynników atmosferycznych: deszczu, śniegu, wiatru oraz zmian temperatury.

Elewacje
(fot. Bruk Bet)
Mokrych robót elewacyjnych nie można wykonywać zimą, w temperaturze poniżej 5°C ani latem podczas silnego nasłonecznienia. W razie potrzeby można wprawdzie zastosować osłony przeciwsłoneczne, a także nawilżać świeże tynki metodą wytwarzania mgły wodnej np. przy użyciu drobnokroplistych rozpylaczy, ale lepiej poczekać na odpowiednią pogodę. W ciepłych porach roku warto również przed tynkowaniem zagruntować ściany, co zmniejszy odciąganie wody z zaprawy przez nagrzane materiały ścienne.

 

Optymalne terminy wykonywania elewacji zarówno tynkarskich, jak i z okładzin mocowanych zaprawą klejową to maj – czerwiec oraz wrzesień – październik. W tym czasie panują umiarkowane temperatury powietrza tak w ciągu dnia, jak i nocą, a duża wilgotność powietrza sprzyja równomiernemu twardnieniu zapraw. Rzadziej niż latem zdarzają się też ulewne deszcze, które mogą uszkodzić świeże pokrycia elewacji, a promienie słoneczne nie powodują zbyt szybkiego odparowania wody.

Czym wykończyć elewację

Sposób wykończenia elewacji narzuca przede wszystkim technologia, w jakiej zostały zbudowane ściany zewnętrzne. Niekiedy wykonanie elewacji odbywa się równocześnie z budową ścian konstrukcyjnych, a więc już na tym etapie budowy trzeba zdecydować się na konkretne materiały elewacyjne.

 

Ściany jednowarstwowe – w założeniu przeznaczone są do bezpośredniego tynkowania. W zależności od ich gładkości pokrywa się je tynkiem tradycyjnym lub cienkowarstwowym.

 

Ściany dwuwarstwowe – warstwa ocieplenia (z wełny mineralnej lub styropianu) musi być pokryta cienką warstwą tynku nie tylko ze względu na estetykę, ale również konieczność zapewnienia ochrony izolacji. Z uwagi na ograniczoną nośność podłoża stosuje się wyłącznie tynki cienkowarstwowe. W tej technologii można również wykonać elewacje na sucho z paneli drewnianych lub z PVC (siding).

 

W ścianach trójwarstwowych warstwa elewacyjna może pełnić funkcję gotowej elewacji lub też stanowić podłoże pod tynk tradycyjny lub cienkowarstwowy.

 

Ściany szkieletowe – typowy sposób wykańczania takich ścian to elewacje z oblicówki drewnianej lub sidingu. Można je również otynkować po zamocowaniu dodatkowej warstwy ocieplenia. Niekiedy ściany szkieletowe obmurowuje się cegłą klinkierową lub bloczkami betonowymi.

 

Do każdego rodzaju ściany można również mocować okładziny ceramiczne lub kamienne, które w zależności od rodzaju podłoża i grubości płytek są przyklejane lub mocowane do specjalnego stelaża.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny