Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Klimatyzacja
Decydujemy się wybudować dom. W końcu on powstaje. Wprowadzamy się. Przychodzi lato... i zaczynają się problemy. Szukamy wówczas ratunku na forum.

Pomieszczenia z dużymi przeszkleniami oraz z oknami dachowymi są szczególnie podatne na przegrzanie. Okna są tu ważniejsze niż izolacyjność ścian
Pomieszczenia z dużymi przeszkleniami oraz z oknami dachowymi są szczególnie podatne na przegrzanie. Okna są tu ważniejsze niż izolacyjność ścian (fot. Fakro)
Mam dom z betonu komórkowego – trójwarstwowy mur z wełną mineralną w środku. Podpiwniczony. Jest za ciepły. Od strony wschodniej w oknach rolety wewnętrzne, z tej właśnie strony pomieszczenia nagrzewają się niemiłosiernie. Co zrobić? Klimatyzator? Izolacja styropianem? Rolety zewnętrzne?

Izolacja

Taka sytuacja zdarza się dość często i wbrew pozorom to że domy mamy coraz lepiej izolowane cieplnie nie rozwiązuje problemu przegrzania pomieszczeń, choć wiele osób wydaje się tak myśleć.

 

Teraz, gdy domy są dobrze izolowane (ciepło słoneczne minimalnie przenika przez ścianę), a nasze lato nie jest aż tak ekstremalnie gorące, nie wiem czy to takie jest opłacalne montowanie klimatyzacji w domku jednorodzinnym.
Inną rzeczą są sklepy np. spożywcze czy restauracje.

 

Izolacja termiczna jest oczywiście ważna, bo choć zwykle myślimy o niej jako o ociepleniu, to w rzeczywistości jest przecież izolatorem. A izolator przecież nie grzeje, tylko uniemożliwia ruch ciepła. Dom nie będzie się więc nagrzewał przez mur pokryty grubą warstwą styropianu czy wełny mineralnej, ale głównym problemem nie jest on lecz okna. W domach jednorodzinnych stanowią one sporą część przegród zewnętrznych, tym bardziej, że panuje obecnie moda na duże przeszklenia, np. praktycznie całej ściany na ogród. A latem taka nasłoneczniona elewacja zmienia nam salon w szklarnię.

 

Można dawać i 0,5 m styropianu na ściany, a niewiele to pomoże, jeśli słoneczko latem grzeje nam prosto w przeszklenia. To nie są teorie, tylko już sprawdzone elementy życia.
Ja założyłem sobie rolety zewnętrzne i mogę okna przysłonić w upalne dni, nie jest to jednak regułą u innych inwestorów.
Wniosek – trzeba dom budować kompleksowo, a nie wybierać niektóre tylko rozwiązania, bo akurat kolega ma itp.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny