Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
260 m2 z pompą ciepła
Budując dom, Agnieszka i Lionel kupowali najlepszej jakości materiały budowlane i izolacyjne, jakie w tamtym okresie polecali specjaliści. Zamiast ogrzewania gazowego zainstalowali pompę ciepła. Materiały i instalacje „na topie” mają zapewnić ich budynkowi trwałość, solidność, niskie koszty utrzymania oraz oddalić remonty. Wszystko wskazuje na to, że postępowali słusznie, chociażby dlatego że utrzymanie domu kosztuje tyle samo co poprzedniego 50-metrowego mieszkania.

Formę ganku właścicielka podpatrzyła we francuskim czasopiśmie. Murowany podcień przypadł jej bardziej do gustu niż tradycyjne dworkowe kolumny. Zastosowała półokrągłe schody, przełamujące liczne prostokątne podziały bryły domu. Wykończyła je płytami z betonu imitującymi piaskowiec
Formę ganku właścicielka podpatrzyła we francuskim czasopiśmie. Murowany podcień przypadł jej bardziej do gustu niż tradycyjne dworkowe kolumny. Zastosowała półokrągłe schody, przełamujące liczne prostokątne podziały bryły domu. Wykończyła je płytami z betonu imitującymi piaskowiec
Agnieszka i Lionel trzykrotnie przeżyli poważne perypetie z nieuczciwymi sprzedawcami mieszkań. Wystarczy wspomnieć, że przy ostatniej nieudanej transakcji z winy sprzedającej trzeba było anulować akt notarialny. Wtedy ich cierpliwość się skończyła. Stracili ochotę na kupno mieszkania i zainteresowali się budową domu pod miastem.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło

Paradoksalnie z niefortunnego obrotu sytuacji cieszył się mąż pani Agnieszki. Rodowity Francuz wychował się w jednorodzinnym domu i niełatwo było mu mieszkać z rodziną w mieszkanku na warszawskim Mokotowie. Od początku namawiał żonę na dom, ale ona wolała mieszkanie. Zmieniła nastawienie dopiero w obliczu następujących po sobie fatalnych okoliczności, które sprawiły, że ceny nieruchomości kilkakrotnie wzrosły, a rodzina nadal tkwiła w za małym mieszkaniu.

 

Doczekaliśmy momentu, kiedy oszczędności traciły wartość, kredyt hipoteczny został zawieszony do czasu rozpoczęcia jakiejkolwiek inwestycji, więc żeby nadgonić stracony czas, zaczęliśmy szukać gotowego domu, – mówi właścicielka.

 

Okazało się, że i to nie jest nam pisane. Znajomi odradzili kupno domu od dewelopera na osiedlu, którym się interesowaliśmy, ponieważ tamtejsze budynki miały usterki (np. pękające ściany). I tak, doświadczając jeszcze paru zawodów, doszliśmy do przekonania, że najlepsze, co powinniśmy zrobić, to kupić działkę i zbudować dom samodzielnie.

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny