Bramy garażowe

Bramy garażowe
Wyborowi bramy garażowej warto poświęcić nie mniej uwagi niż drzwi wejściowych. Choćby dlatego, że jako kilkakrotnie większa, bardziej rzuca się w oczy. Tym bardziej że w przypadku bramy musimy uwzględnić znacznie więcej cech: wielkość, sposób otwierania, izolację cieplną lub jej brak.

Bramy garażowe
(fot. Hörmann)
Minimalny, narzucony przez prawo wymiar drzwi wejściowych to 0,9 × 2,0 m i praktycznie każdemu będzie on odpowiadał. Zaś minimalny wymiar bramy to 2,3 × 2,0 m, a to ledwo wystarcza dla wielu samochodów. Typowe auto klasy średniej ma wraz z lusterkami przynajmniej 2 m szerokości (np. Skoda Octavia – 2,02 m). Szczególnie jeśli brama wjazdowa na posesję jest nieco przesunięta względem garażu, a podjazd krótki, manewrowanie będzie po prostu niewygodne.

 

Można przyjąć, że wygodna brama garażowa powinna mieć przynajmniej 2,5 m szerokości oraz 2,2 m wysokości. Niższe i węższe mogą być niewystarczające dla większego samochodu osobowego (typu van albo terenowego) lub auta z założonym bagażnikiem dachowym. Jeśli w garażu ma parkować samochód dostawczy, to wymagane wymiary wjazdu mogą być znacznie większe. Oczywiście cały czas chodzi o wymiary w świetle bramy, często otwór w murze musi być nieco większy, chyba że bramę montuje się w całości za otworem wjazdowym.

 

Nie wolno też zapominać, że większość modeli potrzebuje jeszcze 20–30 cm pod sufitem – jeśli skrzydło bramy ustawia się tam po otwarciu albo chowa w kasecie (bramy rolowane). Jeśli garaż jest niski, warto przemyśleć kupno bramy o skrzydłach otwieranych na zewnątrz lub składanych na bok (równolegle do ściany lub w kasecie). Wówczas wysokość garażu pozostanie niezmniejszona, ale te rozwiązania także nie są bez wad – pierwsze wymaga 130–150 cm miejsca na podjeździe na ruch skrzydła, drugie zaś zwęża garaż.

 

Najlepiej, jeśli decyzja o wyborze modelu bramy zapadnie jeszcze w trakcie budowy, wówczas wystarczy sprawdzić, jakie dokładnie wymiary powinien mieć otwór montażowy oraz czy np. krawędzie otworu powinny być już otynkowane. W pozostałych przypadkach lepiej pozostawić otwór raczej nieco zbyt duży niż za mały, bo jego częściowe zabudowanie jest znacznie łatwiejsze niż powiększenie. W takiej sytuacji trzeba też wstrzymać się z wykończeniem (brama może wymagać np. montażu progu w podłodze).

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompa ciepła - Źródło górne
Część instalacji z pompą ciepła przekazującą ciepło do pomieszczeń nazywa się „źródłem górnym”. Najczęściej to ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, sufitowe lub ścienne. Projektuje się je nieco inaczej niż tradycyjne instalacje z kotłem grzewczym. Najważniejsza różnica to bardzo niska temperatura wody, pozostałe są jej konsekwencją.
Pompa ciepła - Źródło górne
Prawie 4000 m2 soczystej zieleni na piasku
Inspiracją stworzenia tego ogrodu był unikatowy krajobraz nadwiślańskiej skarpy. Właścicielom nie przeszkodził w tym ubogi, piaszczystym grunt VI klasy.
Prawie 4000 m2 soczystej zieleni na piasku
Woda w ogrodzie
Budowa zbiorników wodnych nie jest tania, a ich pielęgnacja wymaga sporo pracy, jednak bez wody wielu właścicieli nie wyobraża sobie przydomowego ogrodu. Po prostu, nawet najmniejsza tafla wody cieszy oczy i daje świetny wypoczynek. Posiadacze małych działek wybierają oczka wodne. Właściciele większych ogrodów chętnie urządzają stawy lub baseny kąpielowe.
Woda w ogrodzie
Narzędzia do trawnika
Zakładanie i późniejsza pielęgnacja trawnika wymaga używania różnorodnych narzędzi. Należy je starannie dobrać, ponieważ w ogrodzie wykorzystuje się je najczęściej. Pod żadnym pozorem nie warto oszczędzać na ich jakości. Narzędzia z wyższej półki są lepiej dopracowane przez projektantów i wykonane z nowoczesnych materiałów. Ułatwią więc prace i na pewno posłużą dłużej.
Narzędzia do trawnika
Kosiarki
Wybór oferowanych na rynku urządzeń jest ogromny, a od naszej decyzji zależy nie tylko ilość pieniędzy, o jaką szczuplejszy stanie się nasz portfel, ale przede wszystkim przyszła kondycja naszego trawnika. W poniższym artykule radzimy, na co zwracać uwagę, by dobrze wybrać kosiarkę i prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku urządzeń.
Kosiarki
Kolektory słoneczne
PYTANIE CZYTELNIKA Zastanawiam się nad kupnem kolektorów, jednak nie wiem co wybrać – próżniowe są droższe niż płaskie, ale podobno wystarcza ich mniej. Ponadto gdy pytałem sprzedawców, to każdy proponował nieco inny zestaw różniący się powierzchnią paneli, pojemnością zasobnika itd. Czym powinienem się kierować przy wyborze?
Kolektory słoneczne
Wanna czy brodzik
PYTANIE CZYTELNIKA W mojej niewielkiej łazience marzy mi się natrysk, jednak wanna wydaje się praktyczniejsza – czasem robię w niej przepierki, wybielam firanki, kąpię psa. Boję się z niej zrezygnować, jednak z drugiej strony prysznic zajmowałby znacznie mniej miejsca, co też jest dla mnie istotne. Co robić?
Wanna czy brodzik
Klimatyzacja
Decydujemy się wybudować dom. W końcu on powstaje. Wprowadzamy się. Przychodzi lato... i zaczynają się problemy. Szukamy wówczas ratunku na forum.
Klimatyzacja
Ściany wewnętrzne
Najczęściej na początku remontu pomyślimy tylko o szybkim malowaniu lub tapetowaniu tymczasem niekiedy okazuje się, że ściany wymagają naprawy tynków, a więc zakresu prac dużo większego niż przewidywaliśmy. Zanim zabierzemy się za remont ścian warto zatem ocenić ich obecny stan i zdecydować, czy odnawiamy samodzielnie, czy zlecamy prace fachowcom. Dobrze jest też zastanowić się jakich materiałów i narzędzi będziemy potrzebować i sensownie zaplanować zakupy i kolejność prac.
Ściany wewnętrzne
Remont podłogi
Remont podłogi czasem ogranicza się do zmiany posadzki lub nawet do przykrycia jej nowym materiałem, często jednak konieczne jest zerwanie starego pokrycia i odpowiednie przygotowanie podłoża pod nowe. Prace, zależnie od ich zakresu, mogą potrwać jeden dzień lub nawet miesiąc.
Remont podłogi
Elewacje
Rodzaj i kolor elewacji stanowi wizytówkę domu, decyduje o pierwszym wrażeniu. Oprócz tego, że elewacja ma być trwała i estetyczna przez długie lata oraz pasująca do architektury budynku, powinna przede wszystkim chronić ściany przed działaniem czynników atmosferycznych: deszczu, śniegu, wiatru oraz zmian temperatury.
Elewacje
Tajniki ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe nie jest już nowinką i luksusem, ale stało się powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Ma wiele zalet, jednak pod warunkiem, że zostanie prawidłowo zaprojektowane i wykonane. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, by działało dobrze.
Tajniki ogrzewania podłogowego
Drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne nie tylko zapewniają nam prywatność, dzieląc dom na strefy, ale także stanowią element wystroju wnętrza. Dlatego dobrze jest wybierać je już na etapie projektowania budynku, dopasowując wymiary, styl i kolorystykę do jego charakteru.
Drzwi wewnętrzne
Odkurzacz centralny
System centralnego odkurzania wielu osobom wydaje się zbędnym luksusem, jednak ci, którzy poznali jego zalety, dostrzegają w nim wartościowe urządzenie, które umożliwia sprzątanie bez hałasu i wzbijania kurzu. Instalacja taka w Polsce nie jest jeszcze standardem, ale nie powinno jej zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu.
Odkurzacz centralny
Odprowadzenie ścieków
Każdy właściciel domu musi uporać się z problemem odprowadzenia ścieków. Możliwości jest wiele, ale nie każde rozwiązanie da się zastosować na konkretnej działce. Trzeba też dokładnie określić swoje preferencje i możliwości: jaką kwotą dysponujemy, jaką część działki możemy przeznaczyć na oczyszczalnię itd.
Odprowadzenie ścieków
Wszystko o ramach z PVC
Okno z PVC może składać się nawet z kilkudziesięciu różnych elementów. Wszelkiego rodzaju kształtowniki główne i dodatkowe, wzmocnienia, elementy okuć, uszczelki, podkładki, śrubki oraz okleiny i szyby tworzą skomplikowany współzależny zbiór, który decyduje o walorach użytkowych i trwałości całego okna.
Wszystko o ramach z PVC
Sposób na ciepły montaż okien
Ogromna większość okien w polskich domach instalowana jest w niewłaściwy sposób. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Zrzeszenia Montażystów Stolarki wynika, że zaledwie w 5 proc. wszystkich montaży (1 na 20 przypadków) pianka ocieplająca wokół okien zabezpieczona została przed wnikaniem w nią wilgoci. Tymczasem brak tego zabezpieczenia to zasadniczy błąd, którego efektem są częste przypadki występowania pleśni i grzybów wokół okien, nawet w nowych budynkach.
Sposób na ciepły montaż okien
Orynnowanie
Jest wiele gotowych systemów rynnowych: z PVC, stali, aluminium, miedzi, a ich montaż nie jest zbyt skomplikowany. Wymaga jednak staranności. Niewłaściwe wykonanie orynnowania wiąże się z ryzykiem powstawania zacieków na elewacji domu, a nawet z zawilgoceniem ścian.
Orynnowanie
Pokrycia dachowe
Montaż pokrycia dachowego można rozpocząć po sprawdzeniu wymiarów konstrukcji dachowej, zweryfikowaniu kątów prostych pomiędzy krawędziami połaci i zaplanowaniu kolejności robót. Wskazane jest także wykończenie kominów oraz wstępne wykonanie obróbek blacharskich.
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Dach nie bez powodu nazywany jest piątą fasadą – jego forma oraz barwa pokrycia powinny w harmonijny sposób komponować się z elewacją oraz elementami stolarki okiennej i drzwiowej. Jednak wygląd dachu zależy nie tylko od wizji architekta i naszej fantazji, ale również od wymagań określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy. Lokalne przepisy mogą bowiem narzucać kształt dachu, kąt nachylenia, rodzaj pokrycia, a nawet kolor.
Konstrukcja dachu
Tarasy
Zaletą posiadania jednorodzinnego domu jest możliwość korzystania z tarasu. Sprawia on, że przez kilka ciepłych miesięcy w roku przestrzeń życiowa właścicieli powiększa się o dodatkowe metry. Im lepiej ta przestrzeń jest zaprojektowana i wykonana, tym intensywniej ją wykorzystują. Jak zatem zbudować „dobry” taras?
Tarasy
Kuchnie
Projekt kuchni z jednej strony wymaga uwzględnienia potrzeb i preferencji użytkowników, a z drugiej wielu szczegółów technologicznych, technicznych i ergonomicznych. Tylko pozornie wydaje się to proste. Jak z urządzaniem własnej kuchni poradzili sobie właściciele domów, dowiemy się z poniższego artykułu.
Kuchnie
Dom na końcu drogi
Jeśli brać pod uwagę przynależność administracyjną, to dom Małgorzaty i Rafała należy do zabudowań Złejwsi Małej – miejscowości położonej pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem. Tak naprawdę budynek stoi jednak na uboczu. – Kilkusetmetrowy odcinek gruntowej drogi prowadzi przez pola tylko do nas i do sąsiada z naprzeciwka – podkreśla Małgosia. - Dalej droga się kończy.
Dom na końcu drogi
260 m2 z pompą ciepła
Budując dom, Agnieszka i Lionel kupowali najlepszej jakości materiały budowlane i izolacyjne, jakie w tamtym okresie polecali specjaliści. Zamiast ogrzewania gazowego zainstalowali pompę ciepła. Materiały i instalacje „na topie” mają zapewnić ich budynkowi trwałość, solidność, niskie koszty utrzymania oraz oddalić remonty. Wszystko wskazuje na to, że postępowali słusznie, chociażby dlatego że utrzymanie domu kosztuje tyle samo co poprzedniego 50-metrowego mieszkania.
260 m2 z pompą ciepła
Dom ze styropianowych klocków
Pustaki styropianowe i technologia Thermomur pozwoliły panu Januszowi wznieść dom samodzielnie, szybko i tanio. Jego zdaniem jest to technologia jednak tylko dla takich zapaleńców jak on.
Dom ze styropianowych klocków
Zdrowy i oszczędny dom - Ciepłe ściany i ekonomiczne instalacje
Projektując dom energooszczędny należy założyć, że wszystkie przegrody zewnętrzne, czyli podłogi na gruncie, ściany, dachy lub stropodachy będą charakteryzowały się współczynnikiem przenikania ciepła U < 0,20 W/(m2•K). Jeśli nie zapewni się budynkowi tak dobrej termoizolacyjności, to właściwie pozostałe działania nie będą miały sensu. Straty energii cieplnej przez przegrody zewnętrzne będą tak duże, że oszczędności wynikające z zainstalowania np. kotła kondensacyjnego i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła będą niesatysfakcjonujące.
Zdrowy i oszczędny dom - Ciepłe ściany i ekonomiczne instalacje
Wybieramy projekt
Czym się kierować przy wyborze projektu i jak go twórczo zaadaptować do własnych potrzeb? Pouczające przykłady jak sobie z tym radzą inni można znaleźć na forum BD w dyskusjach „klanów”. Łączą one osoby budujące dom według identycznego projektu. Oto interesujące case study – doświadczenia osób budujących dom według bardzo popularnego projektu LEO I i II. http://forum.budujemydom.pl/LEO-I-i-II-DOMUS-t3085.html
Wybieramy projekt
Wybieramy architekta
Zamówienie projektu indywidualnego jest ze strony inwestora aktem dużej odwagi. Natomiast decyzja o wykorzystaniu projektu katalogowego... Kto wie, czy nie wymaga odwagi jeszcze większej!
Wybieramy architekta
Zdaniem architekta - Praca z projektantami
Szczęśliwie kupiliśmy działkę i zdecydowaliśmy, czy kupujemy „projekt” z katalogu czy zatrudniamy projektanta do sporządzenia dokumentacji „szytej na miarę”. Co teraz? Teraz w zasadzie zwolenników koncepcji katalogowych jak i amatorów projektu indywidualnego czeka ta sama droga: praca z projektantem.
Zdaniem architekta - Praca z projektantami
Zdaniem architekta - Praca z projektantami
Szczęśliwie kupiliśmy działkę i zdecydowaliśmy, czy kupujemy „projekt” z katalogu czy zatrudniamy projektanta do sporządzenia dokumentacji „szytej na miarę”. Co teraz? Teraz w zasadzie zwolenników koncepcji katalogowych jak i amatorów projektu indywidualnego czeka ta sama droga: praca z projektantem.
Zdaniem architekta - Praca z projektantami
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz