Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Bramy garażowe
Wyborowi bramy garażowej warto poświęcić nie mniej uwagi niż drzwi wejściowych. Choćby dlatego, że jako kilkakrotnie większa, bardziej rzuca się w oczy. Tym bardziej że w przypadku bramy musimy uwzględnić znacznie więcej cech: wielkość, sposób otwierania, izolację cieplną lub jej brak.

Bramy garażowe
(fot. Hörmann)
Minimalny, narzucony przez prawo wymiar drzwi wejściowych to 0,9 × 2,0 m i praktycznie każdemu będzie on odpowiadał. Zaś minimalny wymiar bramy to 2,3 × 2,0 m, a to ledwo wystarcza dla wielu samochodów. Typowe auto klasy średniej ma wraz z lusterkami przynajmniej 2 m szerokości (np. Skoda Octavia – 2,02 m). Szczególnie jeśli brama wjazdowa na posesję jest nieco przesunięta względem garażu, a podjazd krótki, manewrowanie będzie po prostu niewygodne.

 

Można przyjąć, że wygodna brama garażowa powinna mieć przynajmniej 2,5 m szerokości oraz 2,2 m wysokości. Niższe i węższe mogą być niewystarczające dla większego samochodu osobowego (typu van albo terenowego) lub auta z założonym bagażnikiem dachowym. Jeśli w garażu ma parkować samochód dostawczy, to wymagane wymiary wjazdu mogą być znacznie większe. Oczywiście cały czas chodzi o wymiary w świetle bramy, często otwór w murze musi być nieco większy, chyba że bramę montuje się w całości za otworem wjazdowym.

 

Nie wolno też zapominać, że większość modeli potrzebuje jeszcze 20–30 cm pod sufitem – jeśli skrzydło bramy ustawia się tam po otwarciu albo chowa w kasecie (bramy rolowane). Jeśli garaż jest niski, warto przemyśleć kupno bramy o skrzydłach otwieranych na zewnątrz lub składanych na bok (równolegle do ściany lub w kasecie). Wówczas wysokość garażu pozostanie niezmniejszona, ale te rozwiązania także nie są bez wad – pierwsze wymaga 130–150 cm miejsca na podjeździe na ruch skrzydła, drugie zaś zwęża garaż.

 

Najlepiej, jeśli decyzja o wyborze modelu bramy zapadnie jeszcze w trakcie budowy, wówczas wystarczy sprawdzić, jakie dokładnie wymiary powinien mieć otwór montażowy oraz czy np. krawędzie otworu powinny być już otynkowane. W pozostałych przypadkach lepiej pozostawić otwór raczej nieco zbyt duży niż za mały, bo jego częściowe zabudowanie jest znacznie łatwiejsze niż powiększenie. W takiej sytuacji trzeba też wstrzymać się z wykończeniem (brama może wymagać np. montażu progu w podłodze).

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny