Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012
Odkurzacz centralny
System centralnego odkurzania wielu osobom wydaje się zbędnym luksusem, jednak ci, którzy poznali jego zalety, dostrzegają w nim wartościowe urządzenie, które umożliwia sprzątanie bez hałasu i wzbijania kurzu. Instalacja taka w Polsce nie jest jeszcze standardem, ale nie powinno jej zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu.

Odkurzacz centralny
(fot. Electrolux)
To co przemawia za centralnym odkurzaczem, to przede wszystkim komfort i higiena. Pracy jednostki centralnej nie słychać, bo znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym, żaden przewód elektryczny nie plącze się pod nogami, a pojemnik na śmieci opróżnia się bardzo rzadko. Instalacja jest czysta – zanieczyszczenia oraz zarazki nie przywierają do ścianek rur, bo prędkość przepływu powietrza wynosi ponad 100 km/h. Ponadto powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku.

 

Z tradycyjnego odkurzacza wydobywa się silny strumień powietrza podrywający kurz, natomiast w instalacji centralnego odkurzania zassane powietrze jest po wstępnym przefiltrowaniu wyrzucane na zewnątrz, a więc nie dochodzi do wtórnego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, co szczególnie liczy się w domach alergików.

Jednostka centralna – serce instalacji

Jednostka centralna to najważniejszy i najdroższy element systemu centralnego odkurzania. Dostępne na rynku odkurzacze różnią się rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Większość z nich to tzw. jednostki kompaktowe.

 

Jednostka kompaktowa. W odkurzaczach takich wszystkie elementy urządzenia (silnik, filtry, zbiornik na zanieczyszczenia), znajdują się w jednej obudowie. Jednostki kompaktowe mogą być wyposażone w worek papierowy jednorazowego użytku (im więcej zanieczyszczeń w worku, tym siła ssąca mniejsza – jak w tradycyjnym odkurzaczu) lub mieć cykloniczną separację zanieczyszczeń (droższe, ale zdecydowanie lepsze rozwiązanie, dzięki któremu w miarę zapełniania pojemnika na zanieczyszczenia nie spada siła ssąca odkurzacza; do czyszczenia powietrza wykorzystywana jest siła odśrodkowa; udoskonalona wersja tego rodzaju separacji zawiera także filtr: worek odwrócony lub filtr stały).

 

Jednostka typu split. W odkurzaczach tego typu silnik oddzielony jest od pozostałych elementów wyposażenia – znajduje się w osobnej obudowie. Jednostka taka jest większa i droższa, jednak łatwiejsza w obsłudze.

 

Są również inne rozwiązania o specyficznym zastosowaniu, np. odkurzacze wodne, którymi można sprzątać zanieczyszczenia płynne (gdy zbiornik na zanieczyszczenia jest pełny, odkurzacz spuszcza jego zawartość do kanalizacji).

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny